Täydellinen sekasorto Venäjällä aiheuttaisi meillä
lähes hätätila.Kuinka kävisi ammoniakki ja nikkeli
kuljetuksille josta Suomi ja Eurooppa on riippuvaisia.
Miten kävisi.Tulisiko valtava pakolaistulva.
Sisällissodan kaltainen tila voisi tuoda rajoillemme
jopa miljoona venäläistä.Se on skenaario mitä
Suomi ei tosiaan halua nähdä?
lähes hätätila.Kuinka kävisi ammoniakki ja nikkeli
kuljetuksille josta Suomi ja Eurooppa on riippuvaisia.
Miten kävisi.Tulisiko valtava pakolaistulva.
Sisällissodan kaltainen tila voisi tuoda rajoillemme
jopa miljoona venäläistä.Se on skenaario mitä
Suomi ei tosiaan halua nähdä?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tuo on totta. Kyllä kuitenkin tietynlainen vallankumous voisi olla hyvä, että nykyinen kansaa ryöstävä ja väkivaltainen johto saataisiin syrjäytettyä. Varmaan asevoimien päällystö olisi kaikkein paras tekemään tämän. He voisivat vakuuttaa sotilaat, että sota loppuisi ja kaikki pääsisi turvallisesti kotiin, kunhan ensin isänmaa olisi vapautettu tyrannian vallasta. Sitten he voisivat heti vakuuttaa länsimaat siitä, että heti olojen vakiinnuttua yhteiskunnassa järjestettäisiin rehelliset ja julkisesti YK:n ja muiden tahojen valvotut vaalit, joissa päättäjät valittaisiin.
Rikoksia tehneet entiset päättäjät joko karkotettaisiin tai tuomittaisiin oikeudenmukaisesti joko maan sisällä tai ihmisoikeustuomioistuimessa ulkomailla. Kaikki heidän ryöstämänsä omaisuus palautettaisiin kansalle eli valtiolle ja se käytettäisiin tavallisten ihmisten hyödyksi. Mitään lynkkaust ei tietenkään voisi suvaita, koska silloinhan ei tämäkään hallinto olisi sen parempi kuin entinenkään.
Kyllä tuo varmaan toimisi lopulta. Toki vapautusrintaman joukkojen kannattaisi nopeasti mennä lähelle valtakeskuksi, koska silloin ei rikolliset päättäjät ja heidän mahdolliset joukkonsa voisi käyttää voimakkaimpia asetia vapauttajia vastaan.
Jumala siunatkoon kakkia hyviä ihmisiä!
Kaikkea hyvää!
Koko maailma romahtaa...
Moi. Jos muutos lähtee sisältä, ei koko maailma varmaan siitä horju. Päinvastoin paremmat ajat koittaa, kun väkivaltainen ja rikollinen johto joutuu siellä väistymään.
Tuo uhkakuvan toteutuminen on ihan vaan venäläisten itsensä käsissä, me ei siihen voida vaikuttaa.
Olen aika varma, että ammoniakin ja nikkelin myynti sujuu Venäjän tulevan romahduksenkin jälkeen, kyllä sillä riittää tahoja jotka haluavat vientitulot niistä itselleen.
Sitäpaitsi, Suomi ja Eurooppa ovat pääsemässä eroon noiden kahden raaka-aineen riippuvuudesta lähivuosina.
Romahdus olisi hieno juttu. Olisi oivallinen tilaisuus uudelle Aunuksen retkelle.
Noiden Aunuksen humalaisten paskaretkeilijöiden takia Suomi joutui osittan Stalinin vainoharhaisen epäluuloisuuden kohteeksi.
Luo vaikka "Villi Itä" -kirja niin paljastuu se oikea törppöilyn taso millä noita Aunuksen sotaretkiä Suomen sisällissodan jälkeen tehtiin.
Asialla täysin amatöörit valkoisten joukoissa taistelleet ja siinä sotakiimaan päässeet höperöt.
Romahtaneella Venäjällä Suomen amatööriarmeijakin pärjäisi. Edellisillä kerroilla kävi huonosti.
Taidat nyt elää joissain rinnakkaistodellisuudessa.
Suomi ei tarvitse venäläisiä siellä nykyään asuvia ihmisiä elätettäväksi eikä sitä romuinfraa korjattavaksi. Siihen ei meillä riitä rahat kun ei riitä oikein omankaan maan asioiden ylläpitämiseen.
Aunuksen ja Vienakarjalan alueet ei ole edes ikinä kuuluneet Suomeen.
Elintilaa tarvitaan aina. Venäjäkin tarvitsee vaikka on hirmuisen suuri. Myös Trump himoitsee Grönlantia ja Kanadaa.
Siellä asuu venäläisiä ja se on niiden elintilaa.
Tärkeintä olisi kuitenkin Venäjällä vallanvaihto todella demokraattisempaan suuntaan! Valta pois diktattorilta, joka tuhlaa kansan varoja linnojensa rakentamiseenm ja monelle hänen avovaimoilleen menee miljoonia ja suosikeille samoin!
Onko tuo nyt mallillaan, että valtioin varoja syydetään diktaattorin hempukoille ynnä muihin turhuuksiin! Kyllä kunnollinen valtiovalta on maalle tärkeä!
Kansan verorahat ja teollisuuden tuotosta tulevat tulot piutääö mennäkansan hyväksu eikä oligarkien omaisuudeksi!
Vaikka neukkula romahti, ei sillä ollut vaikusta neukkujen ulkomaankauppaan. Kyllä rupukka puhuu Anon rakentamassa Venäjässä.
Kyllä moni toivoo, että Putin pian joutuisi sinne, missä joutuu ikuiseen helvettiin, on se niin paljon tapattanut ihmisiä ja varastanut ja tuhonnut täällä maan päällä.
Rupusakki rupukkoineen sinne rupuperälle ja Suomi sinne, missä Itämeren Suomalaiset ovat aina asuneetkin.
Venäjä tulee aina olemaan roistovaltio johdon osalta, vaikka kansa haluaisikin muutosta. -90 luvulla neukkulan kaaduttua Jeltsinin johdolla se olisi onnistunut, mutta se juna meni jo puikoissa diktaattori putin.
Eipä olisi pahitteeksi vaikka nikkelin ja amjonjakin myyjä vaihtuisikinn.Aivan vapaasti nuo nykyiset terroristit saunan taakse ja kompostiin.
Kun historiasta ei ole mitään opittu. Taas lyödään suomalaisten päät Karjalan mäntyyn. Halutaan sotaan suurvaltaa vastaan ja otetaan kansallisesti pahemmin turpaan varmasti kuin koskaan aiemmin, ja entä miksi?
Kukaan ei osaa sanoa syytä, koska Venäjä ei ole tehnyt mitään Suomea ja suomalaisia vastaan, mutta silti vaan mennään – murhauttamaan suomalaiset, siis itsemme, ja tuhoamaan kotimme sekä tulevaisuutemme – koska lännen globalistiherrat niin vaatii.
Idiootteja ovat ne, jotka Nato-aseeseen tarttuvat.
Venäjällä on 1,5 miljoonan miehen sotavalmis armeija ja lisäksi mobilisoitavissa toinen 1,5 miljoonaa sotakokemuksen omaavaa taistelijaa, Kovia jätkiä, jotka puolustaa maataan Naton hyökkäykseltä.