noin 44000-46000 henkilöä.
Näistä Helluntaikirkkoon 13100 jäsentä.
Siis Helluntaikirkkoon ei kuulu edes kolmea(3) hlöä kymmentä (10)henkilöä kohden Suomen helluntailaisista.
Eli kun vuosikymmeniä on Helluntaikirkko manipuloinut ja propagandallaan
(manipulointi, asioiden yksipuolinen tiedottaminen, suoranainen valehtelu) pyrkinyt saamaan jäseniä Helluntaikirkkoon, tulos on mitä on.
Helluntaikirkoissa käy Helluntaikirkkoon kuulumattomia, jotka eivät ole Helluntaikirkkoon liittyneet.
Heillä ei ole äänestysoikeutta. Kun eivät kuulu Helluntaikirkkoon, heillä ei myöskään ole oikeutta "pastorin valtakirjaan", joka on ihmisten kehittelemä asia.
Valtakirjoja on paljonkin ko. kirkossa. Mutta kenet on Jumala valtuuttanut?
Näin monelta evätään kirkon toimesta mahdollisuus palvella lahjoillaan seurakuntaa/Jumalaa.
Nämä, jotka eivät ole liittyneet, kelpaavat siis ehkä siivoamaan ja tiskaamaan, ja varmasti laittamaan rahaa uhrikoppaan.
Tilanne on absurdi. Valtaosa helluntailaisista ei kuulu Helluntaikirkkoon, silti Helluntaikirkko on vallannut keskeisiä helluntaiherätyksen järjestöjä. Mm Fida, Avainmedia, Isokirja jne.
Tuo pieni vähemmistö siis huseeraa, ja puhuu asioista, ikäänkuin se edeustaisi koko Helluntaiherätystä!
Jo tapa, jolla Helluntaikirkko on laitettu pystyyn monilla paikkakunnilla, on kaikkea muuta kuin kristillistä toimintaa. Toisinajattelijoiden vaientaminen, valehtelu, väärät todistukset jne. Kirkon hedelmä on sen mukaista;
Sanan vesittäminen, liberaaliteologian lisääntyminen siihen liittyvine ilmiöineen.
Erikoinen on sellainen koti, jossa vain muutama päättää, mitä tehdään ja miten toimitaan .
Jumalan seurakunnassa ei ole kahden kerroksen väkeä!
Helluntaikirkko ei ole tuonut tullessaan mitään hyvää. Sen hedelmä on nähty; se on mätä.
Helluntaiherätykseen
Anonyymi-ap
0
55
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032175
- 1341198
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58806
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34761ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 10550