Eli täyttä potaskaa ne Putinin puheet etenevästä armeijasta. Rauha lähestyy, kun Venäjällä alkaa paniikki menettää nykyinenkin osa Donbassia, minkä vallannut ja jopa Krimi. Samalla häämöttää loppu Putinin vallalle. Hienoa!
Ukraina vapauttanut yli 600 km2 maataan vuoden alusta
31
168
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
itse kuulin että ukraina on jo moskovassa vallannut puolet venäjästä, taitaa zele kokkelipäissään keksiä vaikka mitä kerrottavaa
- Anonyymi00002UUSI
No eiköhän nuo tiedot ole sotaa seuraavilta asiantuntijoilta .
Eiköhän kaikki jo ala myöntämään "Z" natsien bloggaritkin että sota on saanut uuden käänteen - Anonyymi00007UUSI
Hellan lettas sentään rusnya Igor
- Anonyymi00003UUSI
Mistähän aloittaja on tietonsa saanut ?
- Anonyymi00008UUSI
Netistä : Ukraina war youtube.com sieltä löytyy ja Ukraina war today youtube.com ja Ukraina war live youtube
- Anonyymi00022UUSI
Anonyymi00008 kirjoitti:
Netistä : Ukraina war youtube.com sieltä löytyy ja Ukraina war today youtube.com ja Ukraina war live youtube
Eli Ukrainan propaganda kanavilta.
- Anonyymi00004UUSI
Ukraina vapauttanut yli 600 km2 maataan vuoden alusta ja lisää vapautuu sitä mukaa kun Ukraina siirtää rintamalinjaansa takanaan lännemmäksi.
- Anonyymi00005UUSI
Kysyisin, ellet pahoita mieltäsi, että mikä saa suomalaisen kannattamaan Venäjän politiikkaa, vaikka se on meidän kannaltamme vihamielistä ja vahingollista, vailla mitään hyviä ominaisuuksia?
Mitä hyvää Sinä siinä näet? - Anonyymi00006UUSI
Anonyymi00005 kirjoitti:
Kysyisin, ellet pahoita mieltäsi, että mikä saa suomalaisen kannattamaan Venäjän politiikkaa, vaikka se on meidän kannaltamme vihamielistä ja vahingollista, vailla mitään hyviä ominaisuuksia?
Mitä hyvää Sinä siinä näet?Ukrainan maa-alueiden vapauttamisesta oli siis kyse. Venäjähän ottaa ne vain haltuun samoin kuin Yhdysvallat kohta ottaa Grönlannin.
Kannatan USA:n Grönlanti politiikkaa, en Venäjän.
EU:n sotaan HALUKKAILLA on myös mielenkiintoinen sotapolitiikka Grönlanti keissin varalle mutta sitä ei strategisista ja taktisista syistä paljasteta kuin vasta sen jälkeen kun USA on Grönlannin napannut itselleen. - Anonyymi00009UUSI
Hehe haha rusnya huilo Pietarista vauhdissa mukana jälleen
- Anonyymi00010UUSI
Anonyymi00005 kirjoitti:
Kysyisin, ellet pahoita mieltäsi, että mikä saa suomalaisen kannattamaan Venäjän politiikkaa, vaikka se on meidän kannaltamme vihamielistä ja vahingollista, vailla mitään hyviä ominaisuuksia?
Mitä hyvää Sinä siinä näet?Ne on noita rusnya Pietarista ja joitakin Suomessa
- Anonyymi00018UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
Ukrainan maa-alueiden vapauttamisesta oli siis kyse. Venäjähän ottaa ne vain haltuun samoin kuin Yhdysvallat kohta ottaa Grönlannin.
Kannatan USA:n Grönlanti politiikkaa, en Venäjän.
EU:n sotaan HALUKKAILLA on myös mielenkiintoinen sotapolitiikka Grönlanti keissin varalle mutta sitä ei strategisista ja taktisista syistä paljasteta kuin vasta sen jälkeen kun USA on Grönlannin napannut itselleen.Onko kuupassasi häikkää?
- Anonyymi00011UUSI
EU:n Nato-HALUKKAIDEN diplomatia on sitä, kun vaikeista asioista ei puhuta ääneen vastapuolen kanssa, vaan aletaan mielistelemään sitä.
- Anonyymi00012UUSI
Ne rusnyat Pietarissa saa rehua kaukalosta palkaxi ja Puten kuvaa runkaten on onnellinen. Ja nyt rusnyat ootte siinä tänne päin kirjoittamassa kysynkin : onko se ku saatte rehua kaukalosta palkaxi hyvää ja riittävää? Sekä onx teillä siellä Pietarissa lämmintä vettä pesuun ja saippuaa ja shampoota ja wc paperia?? Vastaileppas nyt rusnya Pietarista tänne päin
- Anonyymi00013UUSI
Tuo numeroarvo ei ole olennainen, vaan se että luku on positiivinen. Venäjä siis menettää Ukrainalta valtaamiaan alueita. Putinin kello käy ja tuloksia pitäisi saada aikaan, mutta trendi on juuri väärään suuntaan. Eikä mikään näköpiirissä oleva ase tai teknolgia tule tätä suuntaa muuttamaan.
Iso kysymys onkin, koska Venäjän eliitti ymmärtää, ettei Putin tule tätä sotaa voittamaan? Se voi tapahtua ja ennen syksyä. - Anonyymi00014UUSI
Seuraava talvi on venäläisille tosi paha ja siitä ei homma enää parane vaan pahenee.
- Anonyymi00015UUSI
Venäjä on vallannut 700 m2 vuoden alusta asti.
- Anonyymi00016UUSI
700 km2
- Anonyymi00028UUSI
Puutiaisen bunkkeri on kasvanut 700 m2 maan alle
- Anonyymi00017UUSI
SPutnik-matkamittari mittaa sivuttaisliikkeetkin sekä edestakaiset liikkeet etenemiseksi.
- Anonyymi00019UUSI
Ukrainan liike-summavektori osoittaa LÄNTEEN. Positiivista siinä on ainostaan omaisten kannalta se, ettei Ukroja kuole niin paljon kun juoksevat kovaa länteen.
- Anonyymi00020UUSI
Ukraina on viime kuukausina onnistunut valtaamaan takaisin satoja neliökilometrejä miehitettyjä alueitaan erityisesti eteläisellä ja kaakkoisella rintamalinjalla, ja vastaoperaatioissa on saatu takaisin enemmän maata kuin mitä Venäjä on kyennyt valloittamaan. Etenemistä on helpottanut muun muassa vihollisen viestintäyhteyksien häirintä---
Ukraina vahvistuu-Venäjä heikkenee - Anonyymi00021UUSI
COLLAPSE OF KOSTYANTYNIVKA💥 BOOOOOOOM!
- Anonyymi00023UUSI
Edes Pro-Ukraina kartat eivät kyllä anna tuollaista käsitystä tilanteesta.
- Anonyymi00024UUSI
Ukraina on viime kuukausina onnistunut omasta mielestään valtaamaan takaisin satoja, ellei jopa satojatuhansia neliömetrejä maata.
Ukraina voittaa siten koko soan?- Anonyymi00025UUSI
Stubbiltako kuulit tuon matemaattisen "faktan"?
- Anonyymi00026UUSI
Se on vaan tuo Ukrainan valtaaminen sellasta että se yleensä ajaa ittensä siinä valloitus huumassaan MOTTIIN ja juoksee kohta vasikankarkua ulos motista ja samaan aikaan Venäjä listii ukrot pakotiellä.
- Anonyymi00027UUSI
Krimin kaaos pahenee – junaliikenne poikki ja polttoaine loppu
Myös elintarvikkeita on alettu säännöstellä.
Venäjän miehittämän Krimin tilanne pahenee entisestään. viikko sitten Krimin polttoainevarastointi-infrastruktuuri tuhottiin Ukrainan iskuissa.
Tilanne on pahentunut entisestään. Polttoainetta myydään vain 20 litraa autoa kohden viikossa QR-koodin avulla. Tämänkin saa vain liittymällä Venäjän hallinnon kehittämään uuteen Max-viestipalveluun, kertoo Krym Realii. Siitä huolimatta koodien perusteella myytiin polttoaine loppuun parissa minuutissa.
Venäläinen Telegram-kanava ”Zhest Krym-Simferopol-Sevastopol” kertoo, että polttoainetta myydään heti Krimin itäkärjessä Kertšissä 200–300 ruplalla eli 2,4–3,5 eurolla normaalihinnan ollessa noin 70 senttiä.
Krimin sillalla Kertšin päässä oli jonossa yli 1000 autoa 8. kesäkuuta aamulla. Jono sillalla oli kolme tuntia ja pidentymässä, kuten myös jono lähimmille huoltoasemille, kanava kertoo.
Krimiltä pyritään pääsemään Venäjälle polttoainepulan takia
Krimillä on myös alettu säännöstellä elintarvikkeita, kun ihmiset panikoivat. Ihmiset saavat ostaa ainoastaan 3 litraa tattaria tai pastaa ja kolme kilogrammaa sokeria. Kyse on neuvostoaikaisen säännöstelytalouden paluusta.
- Anonyymi00029UUSI
Kaikki pesukoneetkin on viety.
- Anonyymi00030UUSI
Ukraina vapauttanut yli 600 km2 maataan vuoden alusta --- oman sodanjohtonsa mukaan.
Väitteelle ei kuitenkaan löydy todisteita.- Anonyymi00031UUSI
Silti se voi olla totta! Nazi-Venäjän sota kyykkää pahasti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k323738Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet511659- 731359
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751191Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille1721047Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911041- 84925
Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua39807Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?49771- 39750