Mitä Pohjois-karjala voi oppia Alaskasta? paljonkin

Anonyymi-ap

Alaskassa on mottona "Elä ja anna toisten elää". Siellä ei kadehdita menestyjiä vaan jopa iloitaan muiden onnistumisista. Se on oikeaa yhteisöllisyyttä.

Alaskassa suvaitaa muualta tulevia ihmisiä ja siellä on paljon ihmisiä eri etnisistä taustoista ja erilaisuus on siellä normaalia.

Olkoonkin että Alaskaa kuten melkein kaikkia talvella pimeitä ja synkkiä alueita vaivaa päihdeongelmat, on Alaska kuitenkin ilmapiiriltään loistava malli myös itä-suomalaisille.

Alaskassa saat tukea jos sinulla on vaikeaa. Onnistumisistasi iloitaan ja kateus ei tuhoa elämää. Katsokaapa videoita Alaskasta esimerkiksi Kodiakin saarelta. Upeat maisemat ja luonto. Ihmisillä mahtava asenne elämään.

Oikeassa yhteisöllisyydessä ihmisiä ei syrjitä syntymäpaikan perusteella tai tunneta vahingoniloa.

7

126

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Lisäksi Alaskassa ihmiset arvostaa rehellisyyttä hyvin korkealle ja luotettavuutta sekä suoruutta. He ei pidä teeskentelystä.

    • Anonyymi00002

      Alaskalainen ihanne-ihminen on siis henkilö, joka puhuu vähän, tekee paljon, pitää sanansa ja seisoo omilla jaloillaan, mutta on valmis jakamaan takastaan puut naapurille, jos kylmyys yllättää

    • Anonyymi00003

      Pohjois-karjalassa on ylimielinen asenne. Ei haluta oppia muilta mitään.

    • Anonyymi00004

      Raitista ilmaa ja pakkasta siellä riittää. Eikä Alaskaan ole tunkea matusomaleitten keskuudessa. Sielläkun ei ole Kelaa.

      • Anonyymi00005

        Pohjois-karjalassa kovasti jotkut haukkuu maahanmuutajia. kuitenkin he itse pitää yllä laiskuuden ja kateuden kulttuuria usein. sabotoidaan muiden edistymistä.


    • Anonyymi00006

      Aloittaja voisi mieluusti mennä oppimaan sinne Alaskaan.
      Ei tartte pitää takaisin kiirusta.

      • Anonyymi00007

        Hänelle voisi suositella Kodiakin karhun morsiameksi alkamista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      629
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      568
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      47
      478
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe