Kohta on paljon lisää tyhjää tilaa Ahterissä. Apulaissheriffi neuvoi hyvin kohteliaasti Tokmannia, ettei kannata tulla Ahteriin. Eivät uskoneet.
Apulaissheriffi myös neuvoi SEDUA, ettei missään nimessä rakenna mitään Tuomarniemelle. Eivät uskoneet. Nyt vasta ovat heränneet kun oppilaita on melkein jäänyt junien ja autojen alle.
Kaikki apulaissheriffin ennustukset toteutuvat ennemmin tai myöhemmin.
Voi ittu kun eivät usko viisaanpaa.
20
552
Vastaukset 20
- Anonyymi00001
Eipä ole kuultu että vaaratilanteira olisi ollut. Ja on se liikkujallakin vastuu omasta käytöksestä. Ja jos junan alle jää. Täytyy kyllä oikein odottaa. Sen verran harvaan kulkea. Ja Inhassa puomit. Ja hiekkatien kautta hyvä näkyvyys jos vain viitsii pysähtyä ja katsoa.
- Anonyymi00002
Mistä se johtuu, että ennustukset toteutuvat?
Siitäkö, että on ennustettu vai siitä, että hän on nähnyt mikä on kehityksen vääjäämätön suunta.
Olli ennusti, että tällä menolla Ähtäri on kohta kriisikunta, kj. pahoitti mielensä ja väitti, että talous on kunnossa. Vaan kuinkas sitten kävikään.- Anonyymi00011
Olisko toteutumiseen hyvä laskutaito syynä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4e44881c-bd4d-439e-8fff-a334ab042180
- Anonyymi00003
On kyllä täysin turhat ukot nää ns.sheriffit.ei muuta kuin vahinkoa saavat aikaan.
- Anonyymi00004
Kepu isoimmat vahingot on tehnyt.
- Anonyymi00008
sanoo umpikepu
- Anonyymi00005
Nyt on apulaistollon Mielenpäällä markkinoiden vakuutukset🤣🤣🤣🤣🤣
- Anonyymi00006
Koko kunnalle pitäisi ottaa vakuutus kepujen varalta maksoi mitä maksoi.
Kaiken huippu oli se kun kepulaiset alkoivat hermostua kun heidän rikokset paljastu, iloitsivat jotta on vakuutus joka korvaa kaikki rötöksien takia tulleet vahingot, valitettavasti vakuutus ei korvaa luottamushenkilön tekemän rikoksen aiheuttamaa vahinkoa, on sekopäitä kepulaiset. - Anonyymi00007
Tiedän tapauksen kyläjuhlissa leikkimielisessä kilpailussa kuntalainen sai elinikäisen vamman kun pehmustepatjaa vasten käsi jäi häjyyn asentoon olkapää paskana.
On suuri riski käydä huonosti kun kilpailijoiden paino huitelee 100- 150 kilon paikkeilla. Usein tuollaisten liikkuminen tasamaallakin on vaikeaa saatikka jossakin liikuntalajissa.
Ähtärissä kaikki tehdään äärimmäisellä riskillä ja tulokset on melko lohduttomia.
- Anonyymi00009
Mitä vakuutuksia tapahtuman järjestäjä tarvitsee?
Vakuutustarve riippuu tapahtuman luonteesta, osallistujamäärästä ja järjestäjästä (yksityishenkilö, yritys, yhdistys). Koska yksiselitteisiä sääntöjä ei ole, kannattaa ottaa yhteyttä vakuutusyhtiöön, joka osaa suositella juuri sinun tapahtumaasi sopivia vakuutuksia.
1. Vastuuvakuutus
Vastuuvakuutus on yleisin tapahtuman vakuutus. Se kattaa tilanteet, joissa tapahtuma aiheuttaa vahinkoa ihmisille tai omaisuudelle. Joissakin tapauksissa poliisi saattaa vaatia vastuuvakuutusta osana yleisötilaisuusilmoitusta.
2. Tapaturmavakuutus
Jos tapahtumaan osallistuu vapaaehtoisia, talkoolaisia tai työntekijöitä, tapaturmavakuutus on tärkeä. Palkallisille työntekijöille tapaturmavakuutus on lakisääteinen. Vapaaehtoista talkooväkeä ei ole pakko vakuuttaa, mutta se on suositeltavaa
3. Omaisuus- ja irtaimistovakuutus
Jos tapahtumassa käytetään arvokasta kalustoa, kuten äänentoistolaitteita, näyttelyesineitä tai vuokravälineitä, kannattaa selvittää, kuka vastaa niiden vakuuttamisesta. - Anonyymi00010
Seppo on oikeassa talkoisiinkin kannattaa ottaa vakuutus ei maksa montaa kymppiä, mutta on kullan arvoinen jos jotakin sattuu .
- Anonyymi00012
Vaan ei uskalla apulaistollo osallistua
- Anonyymi00013
Kuka panda-lahkon kanssa kilpailee he tuhosivat koko kunnan. Heidät pitäisi ruoskia yleisellä paikalla.
- Anonyymi00014
Olen samaa mieltä , ruoskaa niin että tuntuu.
- Anonyymi00015
ensin ruoskaa ja haavoihin suolaa jo vot, aina vaan lahkolaiset aukoo päätä vaikka tuli älyttömät vahingot kunnalle ja kuntalaisille.
- Anonyymi00016
Aina vaan menee huonompaan suuntaan nämä kommentit.Ja aikuiset ihmiset asialla ...säälittävää ..
- Anonyymi00019
Onko säälittävää kun kunta meni nurin ja zoo konkkaan, hotelli purkuun ja kaikki suuruudenhullujen päättäjien takia, onko säälittävää onko ?
- Anonyymi00017
Seppo ennusti Ilkka-lehdessä 5.5.2021, että Ähtärissä tulee kriisikunta, jos suuntaa ei muuteta. Tuli pahempaa kuin kriisikunta. Ähtärin kaupunkia ei kohta enää ole.
- Anonyymi00018
Yhdistäminen Alavuteen on kaikin puolin parasta, mitä Ähtäri voi saada. Sen jälkeen ei olla enää kriisikunta moneen kymmeneen vuoteen.
Ei vaan pidä valita kaupungin johtoon Ähtäriläistä valtuutettua, joka on ollut valtuustossa enemmän kuin yhden kauden. Tuskin kannattaa valita aunuttakaan Ähtäriläistä, koska se porukka on niin läpi-korruptoitunutta, etteivät he erota verorahoja oikeista käyttövaroista. Kun uskomus on, että velasta pääsee eroon ottamalla lisää velkaa, niin eihän siitä mitään tule. - Anonyymi00020
Anonyymi00018 kirjoitti:
Yhdistäminen Alavuteen on kaikin puolin parasta, mitä Ähtäri voi saada. Sen jälkeen ei olla enää kriisikunta moneen kymmeneen vuoteen.
Ei vaan pidä valita kaupungin johtoon Ähtäriläistä valtuutettua, joka on ollut valtuustossa enemmän kuin yhden kauden. Tuskin kannattaa valita aunuttakaan Ähtäriläistä, koska se porukka on niin läpi-korruptoitunutta, etteivät he erota verorahoja oikeista käyttövaroista. Kun uskomus on, että velasta pääsee eroon ottamalla lisää velkaa, niin eihän siitä mitään tule.Just noin !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471492Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.59870Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30647- 87627
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14595- 43573
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56564- 7532
- 44521
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70510Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu23507- 61505
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47493- 37476
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14471Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13462Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132429- 42408
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45399Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?
Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla97386