Kiertelimme lomamatkallamme viikon ajan suomalaisia kohteita Kymeestä Raumalle. Kaikki muuten meni mukavasti, mutta yksi asia jäi kaivertamaan.
Porvoossa kävimme tutustumassa muun muassa J.L. Runebergin museoon, jossa saimme mielestämme huonoa palvelua.
Päänäyttelyyn tuli ruotsinkielinen pariskunta, jolle tarjouduttiin esittelemään paikkaa suullisesti opastetun kierroksen myötä. Meille sen sijaan tökättiin vain esite käteen saatesanoin että voitte kiertää näyttelyhuoneet itse. Samaanaikaan kaksi naista seurusteli palvelutiskin takana.
(Viereissä rakennuksessa oli Runebergin pojan veistosnäyttely, siellä sen sijaan oli asiantunteva rouva, joka esitteli auliisti sekä kysyttäessä että oma-aloitteisesti.)
Eikä tämä ollut ensimmäinen kerta, kun olemme törmänneet ruotsalaisten moukkamaiseen palveluun. Joitakin vuosia sitten Ahvenanmaalla Postimuseossa ei ollut suomenkielisiä esitteitä eikä paikan esittelijäksi palkattu mies osannut suomen kieltä!
No, samapa tuo, onneksi ymmärämme ruotsia.
Terveisin
Saman pääsymaksun maksaneet
Runebergin museossa huonoa palvelua
1
224
Vastaukset
- kotoisin
Haluaisin hieman korjata asiaa. Porvoo oli ennen erittäin ruotsinkielinen kaupunki... Ei enää nykyään. Toki siellä vielä jotkut (onneksi) osaa ruotsia, mutta harvenemaan päin on sekin taito. Moni palveluammattilainen ei edes enää osaa ruotsia.
Palvelusta sen verran, että siellä on aina ollut monessa paikassa huonoa palvelua. Törkein myyjä on ollut Kynttiläkamarissa. En ole sen jälkeen kyseiseen liikeeseen jalallani astunut.
En muuten enää asu Porvoossa. Perhettäni ja sukulaisia siellä asuu, joten käyn kuitenkin melko usein. Kaupunkina se on kaunis =) Asumaan en välttämättä enää sinne halua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1257307Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5135470Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513375Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162671Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512372Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681308Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431292En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771272Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111153