He eivät pysty tekemään mitään sellaista, mitä ovat sanoneet vaalilupauksissa. Jos edes tahtovat täyttää lupauksiaan.
Persut tietävät häviävänsä vaalit ja taantuvat pienpuolueeksi, jolla ei ole mitään asiaa hallitukseen. Äänestäjät ryhtyvät mieluummin Liike Nytin kannattajiksi, jos eivät ole jo siirtyneet SDP:n riveihin.
Persut eivät pysty muuhun kuin panettelemaan oppositiota
14
<50
Vastaukset 14
- Anonyymi00002
HEI, ME EI LEIKATA SOSIAALITURVASTA ,SANOI RIIKKA 2022,
KOKOOMUS LEIKKASI, HAN JATKOI TARMOKKAASTI! - Anonyymi00003
Orpo-Purra oikeistohallitus – suomi sanakirja
Hallitus uudistaa palvelua → Hallitus leikkaa palvelusta
Hallitus järkeistää toimintaa → Hallitus leikkaa ja vähentää palveluita ja henkilökuntaa
Hallitus hajauttaa toimintaa → Hallitus yksityistää toiminnan
Hallitus säästää tuista → Tukia leikataan tai lopetetaan
Hallitus korjaa Sotea → Sotelta viedään rahat ja annetaan ne pörriäisille
Hallitus säästää Sote-palveluissa → Hallitus siirtää toimintoja tehtäväksi vain yksityisillä terveysasemilla, esim. ajokorttien uusiminen.
Hallitus nostaa puolustusvalmiutta → Hallitus poistaa lait, jotka estävät ydinaseen tuonnin Suomeen ja saa Suomen ydinasekohteeksi.
Hallitus vähentää verotusta → Veroa vähennetään alle 1500 € / kk tuloilta pari kymppiä, mutta nostetaan 2000 -6000 € ansaitsevilta, jonka yli ansaitsevat saavat aina suuremmat verohelpotukset, kunnes suurin luokka saa 8 % alennuksen. Samalla nostetaan arvonlisäveroa ja poistetaan avustuksia, jolloin verotus itseasiassa nousee kaikilla alle 6000 € / kk ansaitevilta.
Hallitus ilmaisee tulkinnanvaraisesti → Väärentää totuutta, tai suorastaan valehtelee
Hallitus syyttää Marinia veloista → Emmehän voi sanoa, että otimme enemmän velkaa kuin Marinin hallitus. Vaikka meillä ei ole edes mitään kriisiä, minkä vuoksi pitäisi ottaa näin paljon velkaa, kuten Marinin hallituksella oli.
Hallitus järkeistää työttömyyskorvauksia → Hallitus pienentää työttömyyskorvauksia ja tekee niiden saamisen entistä vaikeammaksi. Ynnä alentaa kynnystä saada karenssia. Samalla työttömät syydetään kuntien vastuulle, joita taas sakotetaan, jos kunnassa on pitkäaikaistyöttömiä. Sillä tavalla Valtio, eli hallitus saa lisää rahaa kunnilta.
Perhepäivähoitoja keskitetään ja sujuvoitetaan → Lopetetaan monta eri palvelua ja ohjataan asiakkaat yhden terveydenhoitajan puheille, jolla ei ole asiantuntemusta psykiatriasta, perhesuunnittelusta, ym. muusta nykyisin annettavasta palvelusta. Poistetaan samalla Sote-alueiden laillinen velvoite tarjota monipuolista palvelua perheille.
Hallitus parantaa työllisyyttä → Helpotetaan työläisen irtisanomista ja pätkätyösopimusten tekoa, jolloin työntekijän voi potkia pois milloin huvittaa.
Hallitus parantaa työoloja → Hallitus poistaa oikeuden vuorotteluvapaaseen, jolloin joku työtön pääsisi edes pätkätöihin ja uupunut vuorotteluvapaalainen saisi ladata akkujaan rauhassa.
Hallitus parantaa aikuiskoulutusta → Lopetetaan aikuiskoulutustuki ja vähennetään aikuiskoulutuspaikkoja ja määrärahoja.
Hallitus parantaa lisää työllisyyttä → Työttömyysturvan omavastuuaikaa on pidennetty ja lapsikorotukset poistettu.
Hallitus lupaa 100 000 uutta työpaikkaa lisää → Suomeen tulee euroopan ja 2000-luvun suurin työttömyys
Hallitus lupaa vähentää velkaantumista → Hallitus ottaa ennätyksellisesti uutta velkaa, ja käy vielä eläkeläisten kassasta lainaamassa miljardin.
Hallitus säästää järjestöjen avustuksissa → Sosialiministeri leikkaa yksin päättäen avustukset tutkimuksilta, jotka voisivat vahingoittaa puoluetta julkituomalla hallituksen huonojen päätösten seuraukset. Samalla hallitus työntää enemmän rahaa finanssipelureiden hallihankkeeseen, vaikka yksi halli seisoo tyhjänä.- Anonyymi00005
Olipas pitkä SATU!!! Toivottavasti sait paljon RUPLIA korvaukseksi moisesta luomuksesta... Siinä oli niin paljon puppua, ettei moista jaksa kukaan alkaa korjaamaankaan uudelleen ja uudelleen... parempi vain todeta... Satua oli moinen sepustus, jolla ei ole yhtään linkkiä mukana todisteeksi!!!!
- Anonyymi00009
Anonyymi00005 kirjoitti:
Olipas pitkä SATU!!! Toivottavasti sait paljon RUPLIA korvaukseksi moisesta luomuksesta... Siinä oli niin paljon puppua, ettei moista jaksa kukaan alkaa korjaamaankaan uudelleen ja uudelleen... parempi vain todeta... Satua oli moinen sepustus, jolla ei ole yhtään linkkiä mukana todisteeksi!!!!
Satua suoltaa orpon hallitus, ei ole uskottava.
- Anonyymi00006
"jos eivät ole jo siirtyneet SSDP:n riveihin."
SSDP:n riveihin ei ole kukaan siirtynyt aikoihin, puolueen kannatus on suorastaan ROMAHTANUT viimeiset 5-6kk!!! Samaan aikaan Perussuomalaisten kannatus on noussut saman verran, eli sen mukaan SSDP:stä on porukkaa siirtynyt Isänmaallisen Perussuomalaisten riveihin!!!- Anonyymi00007
Marinin hallituksen sekä mamujen haukkuminen ja syyttäminen kaikesta, siinä persujen politiikan perusta.
- Anonyymi00012
Anonyymi00007 kirjoitti:
Marinin hallituksen sekä mamujen haukkuminen ja syyttäminen kaikesta, siinä persujen politiikan perusta.
"Marinin hallituksen sekä mamujen haukkuminen ja syyttäminen kaikesta, siinä persujen politiikan perusta."
Toivottavasti huomaat tietyn yhtäläisyyden!!!
Orpon hallituksen haukkuminen ja syyttäminen kaikista omista 2019-2023 mokista, siinä äärivihervassudemujen politiikan perusta. - Anonyymi00014
Anonyymi00012 kirjoitti:
"Marinin hallituksen sekä mamujen haukkuminen ja syyttäminen kaikesta, siinä persujen politiikan perusta."
Toivottavasti huomaat tietyn yhtäläisyyden!!!
Orpon hallituksen haukkuminen ja syyttäminen kaikista omista 2019-2023 mokista, siinä äärivihervassudemujen politiikan perusta.Siis sekö on äärivihervassudemujen politiikan perusta, ettei köyhiltä saa leikata kuten Purra lupasi ennen vaaleja? Tai hallituksen tulisi kohdella kansalaisia tasapuolisemmmin?
Persuille on vissiin syntiä ajaa duunareiden etuja, ainakin kun katsoo heidän toimiaan hallituksessa.
- Anonyymi00008
Demarit pystyvät panettelun lisäksi myös valehtelemaan persuista ja hallituksesta sekä näiden tekemisistä ja tekemättä jättämisistä.
Toimit juuri sillä tavalla mistä persuja syytät. Olet siis tyyppiesimerkki sosialistista.- Anonyymi00010
Kuten mitä esimerkiksi?
- Anonyymi00013
Anonyymi00010 kirjoitti:
Kuten mitä esimerkiksi?
Siinähän se on sanottu.
Demari pystyy paneettelun lisäksi myös valehtelemaan perusuista ja hallituksesta sekä näiden tekemisistä ja tekemättä jättämisistä.
Demari toimii juuri sillä tavalla mistä muita syyttää. Onhan hän sosialisti. - Anonyymi00015
Anonyymi00013 kirjoitti:
Siinähän se on sanottu.
Demari pystyy paneettelun lisäksi myös valehtelemaan perusuista ja hallituksesta sekä näiden tekemisistä ja tekemättä jättämisistä.
Demari toimii juuri sillä tavalla mistä muita syyttää. Onhan hän sosialisti.Siis mistä tekemisistä ja tekemättä jättämisistä persuja on syytetty? Menikö persulla taas uhriutumiseksi koko homma?
- Anonyymi00011
"He eivät pysty tekemään mitään sellaista, mitä ovat sanoneet vaalilupauksissa."
Heitähän nyt vaikka vain yksi esimerkki, mielenkiinnosta...- Anonyymi00016
Purra.
- Perussuomalaisten ero muunmuassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy.
https://www.facebook.com/kovanviikonilta/videos/riikka-purra-perui-pokkana-aiempia-puheitaan-pienituloisilta-leikkaamisesta-kova/1622242992186409/
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.491248Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt13985- 93957
- 37658
- 75653
- 26441
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53430- 23417
Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30413Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.15409