Se maksaa kunnalle yli miljoonan.
Silta Kivitipusta Halkosaareen
Anonyymi-ap
24434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Sehän on hyvä. Sillan voisi rakentaa talkoilla vanhasta puutavarasta. Sillan rakentamisesta voisi vastata paikalliset eläkeläiset. Ja toteuttamisesta myös.
Sillalle voisi rakentaa myös penkkejä ja oman rollaattori kaistan.
Onko näille laskelmia? Tulisi varmasti uusi vetonaula kuntaan. Sillan voisi maalata jollakin räikeällä 70-luvun värillä. Eläkeläisillä on varmasti sen verran maalipönttöjä jäljellä porstuan komeroissa.
Me tulhaan veikon kans mielelhään talakooksiin meilhä on punamultha maalia varaastos kolome pönthöä Colombho lupas tulha mukhaan me tulhaan mustalla helikopterilla onkohan laphajärvelhä kelhään pösöön kartaania Colombho tarttis sano.
Ei riitä miljoona. Eikä kaksi. Viisi on lähempänä totuutta.
Niin notta ennen rakennettihin tauno ja reino kans paljonkin siltoja viljelyyksille.
Kerran rakennettihin het kolome siltaa kahres illas.
Viimesestä sillasta tauno unohti notta siltarummun. Lykittihin perälevyl vaan kiviä ja multaa veto-oja täytehen.
Viikon päästä käytihin kahtomassa niin tulvi koko pelto.
Tuumattihin siin tauno ja Reinon kans notta yritetään ens keväänä uurestaan notta superpesis
Lapsellista saunatonttuilua.
Lappajärveläiset eivät tarvitse kyseistä siltaa.
Silta on saatava. Se edustaa kehittyvää Lappajärven kuntaa!
Ja pakkoliitosta.
Silta yli synkän virran.
Sen voi rahoittaa lainalla.
Lainat pitää maksaa pois eikä jättää tulevien sukupolvien masettavaksi. Tälläistä ajattelutapaa on kunnassa ollut pitkää että otetaa lainaa ja sitä ei ole tarkoituskaan maksaa pois.
Voihan naapurit maksaa
Eläkeläisten tyyli hoitaa asioita. Vähän kuin suo-ojat ja lupiinit
ennen olikin kovia eläkeläisiä
Kulttuuriväki ei yleensä ymmärrä mitään rahasta tai taloudenpidosta. Kulttuuriharrasteet ovat tärkeämpää kuin työnteko. Tämä ajattelu pesiytyi Lappajärvelle joskus 70-luvun puolivälistä alkaen.
Juuri näin.
Silta on saatava! Se on kehitystä juntit!
Kyllä. mutta vain yksityisellä rahoituksella.
Laittakoot sillan rakentamisen puolustajat takauspaperiin nimet.
Onko juhannuksena mitään meininkiä Lappajärvellä, vai pitääkö jäädä mökille lukemaan Raamattua.
Tuolla rahalla saa hulppean laivan jolla vois risteillä ja kuljettaa väkeä Kivitipun ja Halkosaaren välillä.
Sellainenhan oli jo, Veannetar. Ei saatu sitäkään toimimaan. Laitureita rakennettiin yhteenn jos toiseen paikkaan, mutta tyhjän panttina olivat. Ei näkynyt Veannetarta.
Siksi sinne pitääkin saada Kiviaho sukellusveneiden kanssa. Se on kehitystä se!
Siinähän ei silloin maisemia ja siltoja näe.