Kävin männä viikonloppuna tupareissa tuttuni luona Myllypurossa. Käytiin iltapäivällä ja illalla lauantaina kiertämässä ostarin kapakat. Kapakoita oli kiitettävän paljon, ja porukkaa sisällä samoin. Meno rentoa, renttumaista, semmoista mistä tykkäänkin (inhoan paskantärkeitä ylisiistejä keskustan trendipaikkoja)ja mukavaa. Vanhoja juoppoja toki,vaan hekin ihan inhimillisiä ihmisiä, joiden kanssa aika meni turistessa, tarjosinpa parille tuopillisenkin. Hyvä juttu myös se, että ostarilla löytyy pizza-kebab-paikkoja joissa voi välillä syödä, että taas jaksaa. Ihastuin alueeseen niin, että voin muuttaa sinne seuraavaksi. Kummastuttaa puheet paikan huonoudesta; aivan tavanomainen lähiö, jossa toki ongelmansa, vaan normaali ihminen pystyy elämään ja liikkumaan normaalisti, myös kapakoissa, ja turisemaan ns. ihminen ihmiselle. Niin se on että sitä saa mitä tilaa, jos toista kohtaan käyttäytyy ystävällisesti ja asiallisesti, saa samanlaista kohtelua.
Ihastuin Myllypuron
kapakoihin!
2559
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Päivän HS uutisoi myös eräästä toisesta tuolle alueelle suuntautuneesta tutkimusmatkasta, joka sekin johti ihmisläheisemmän suhteen syntymiseen. Kyseessä lienee ollut normaali lauantaikaraoke tai sitten vain pubihikkakilpailu:
"Tilaisuudesta vaarin ottanut paviaani ehti olla tunnin karussa lauantaina"
Karu on loistava luonnehdinta mistä tahansa Myllypuron kapakasta, sen tunnelmasta ja tyypeistä.
Tänne vaan, Myllykä rulaa ou jeah!
Ja tuosta huonosta maineesta, en itse ole nähnyt siihen mitään perusteluita koko täällä asumiseni aikana. Ongelmia on sitäpaitsi joka puolella Helsinkiä muutenkin, ei niitä pakoon pääse.