Hotelli Mesikämmenen täydellinen peruskorjaus ja sisäilmaongelmien korjaaminen vaatisi arviolta 3–5 miljoonaa euroa. Pelastaako Alavus ja keskinen tilanteen?
Eikö pelkkä maali riitä ja erillinen ilmastointi
Anonyymi-ap
12280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllä, hyvin maltisella hinnalla saadaan remontoitua hyvä ja toimiva hotelli.
Kuka homehotellia tarvitsee ? oletettu sesonki 1,5 kk. vuoden käyttöaste 12 % miten tuon korjauksen pystyy tienaamaan ?
Eikö jo kaikki tyhemätkin tajua ettei hotellin pyöritys kuulu kaupungille ja veronmaksajille.
Keskisen mestarilla on ihan täysi työ pitää kauppakeskuksensa kilpailussa mukana. Alamäki on jo alkanut, valitettavasti.
Kaikkien matkailuinvestointien perusongelma on kausiluonteisuus. Pandojen piti muuttaa matkailu ympärivuotiseksi, mutta ei muuttunut. Suomalaisten enemmistöllä on varaa tehdä vain yksi lomareissu vuodessa ja se tehdään kesällä. Se jäi bisnesneroiltamme huomaamatta. Pandat oikeastaan vain pahensivat ongelmaa, kun valtava vuokra piti saada kasaan lyhyen sesongin aikana
Ne valkoiset naamiokarhut taisivat toteuttaa ne lopulliset riskit vaikka edellisiäkin oli aikaisemmin.
Matkailu ei Suomen oloissa ole kuin kesäkauden todellisuutta, jos kuluja seurataan ja ennakoidaan.
Torin jäätelökioski ei kannata tammikuussa
Kuun tavoittelusta taivaalta olisi ollut jo aikaisemmin viisainta luopua.
Sama koskee monia muitakin nykyisiä tuulivoiman tai datakeskusten jälkiä,
talousajattelu ei ole maan pinnalla eikä kestävällä pohjalla.
Jää nähtäväksi miten on.
"täydellinen peruskorjaus ja sisäilmaongelmien korjaaminen vaatisi arviolta 3–5 miljoonaa euroa."
Eiköhän tuo ole aika pahasti alakanttiin.
Täydellinen peruskorjaus maksaa lähes saman kuin uuden rakentaminen.
Älä huoli , kohta alkaa remppa👍
Aina luotettava merikäärme on löytänyt jatkajan homehotellille.
Toivottavasti onkin löytänyt. Onhan se niin erikonen ja hieno hotelli että harmi jos se pois purettais.
Mitä hotellissa on "hienoa" se hometta tuottava kalliokuiluko ?
Ei se paska maalaamalla parane. Sama vaikka koiranpaskan päälle laittaa suklaakuorrutuksen, sisältö ei muutu.