Miksi vasemmisto salaa ja valehtelee

Anonyymi-ap

Työpaikkoja häviää vuoteen 2030 mennessä tekoälyn korvatessa Suomessa ihmisiä.
Tämän hetkinen varovainen arvio, että n. 150 000- 200 000 työtehtävää loppuu. Hurja arvio, että jopa 500 000 loppuisi Suomesta.
Samalla työttömyys nousee lähes 20 %, joille ei arvion mukaan ole enää mitään käyttöä Suomessa työelämässä.
Liian suuren velkamäärän takia, toimeentulotuen määrä pienenee 300€ maksimissaan ja asumistuen 300€.
Tästä on sekä palkansaajien keskusliiton, valtiovarainministeriön sekä Pellervo taloudellisen tutkimuskeskuksen jokaisen erikseen tekemä analyysi ja arvio. Ne vähän eroaa mutta hyvin samanlaisia.
Vasemmisto salaa, että raha loppuu vuonna 2030 eikä töitä tai tukia enää paljoakaan makseta.
Miksi SDP ja SAK jne. ei kerro totuutta?

38

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      No noinhan jo vuosia sitten Pölönen ennusti.
      Tyhmät vain luulee, että töitä tulee. Ei tule enää ikinä.

      • Anonyymi00002

        200 vuotta sitten höyrykoneiden pelättiin vievän työpaikat. Vei jotkut työtehtävät, mutta uusia tuli tilalle. Useimmat tekevät nykyään töitä, joita 200 vuotta sitten ei osattu kuvittellakaan. Kyllä töitä aina riittää.


      • Anonyymi00031

        Aloitus on peräisin persujen trollitehtaasta, missä kaikki yritetään sysätä vasemmiston viaksi.


    • Anonyymi00003

      Arvostetut tulevaisuuden tutkijat (ei poliitikkoja) ovat sitä mieltä, että
      tulevaisuudessa jopa kolmannes ihmisistä elää vain sosiaalitukien varassa.
      Ei siis ole kovin ruusuiset tulevaisuuden kuvat heillä mielessä.
      Eli "hyvinvointivaltio" elää vain demarien höttöisissä unelmissa.

      • Anonyymi00007

        Saisiko linkin tuohon tutkimukseen. Kiinnostaisi tietää, että miten kaukana ko. tulevaisuus on.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Saisiko linkin tuohon tutkimukseen. Kiinnostaisi tietää, että miten kaukana ko. tulevaisuus on.

        Se on toteutumassa koko ajan. Käy vertailemassa leipäjonojen pituutta.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Se on toteutumassa koko ajan. Käy vertailemassa leipäjonojen pituutta.

        Jaa niiden jonojen, joista saadut ruuat heitetään kadulle? Ennen ruokia heitettiin kaduille vähemmän, eli tilanne lienee parempi kuin ennen. Mutta sitä linkkiä tutkimukseen kaipaisin.


    • Anonyymi00004

      Vasemmistolla on aina ollut se "oma totuus" eli muutetaan asia mieleiseksi.

    • Anonyymi00006

      Historiaa tutkiessa on työnteko tosiaan muuttunut. Nyt tosin ollaan jo niin pitkälle ihmistä korvaavan tekniikan parissa, että enää ei ole tarvetta tyhmille, laiskoille, kouluttamattomille vöyhöttäjille. Nyt on aika miettiä, että mitä tuollaisilla ihmisille tehdään tai mihin heidät laitetaan?
      Ovat vain kustannus yhteiskunnalle, jotka työssäkäyvät maksavat. Verotus tulee kiristymään arviolta 15-20 % jo vuonna 2028. Ainoat joilla verot ei nouse on ei työtä tekevät. Heiltä ei voi veroja nostaa.
      Eli työssä olevat maksaa. Yritykset ovat jo vuosia siirtäneet varat ja palkanmaksun pois Suomesta ja eivät hirveästi kärsi veron noususta.

      • Anonyymi00008

        [Citation needed]


      • Anonyymi00011

        Työttömyys vaan lisääntyy kun suomalainen työ on ollut jo kauan liian kallista.


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Työttömyys vaan lisääntyy kun suomalainen työ on ollut jo kauan liian kallista.

        Joo , sen10 € tuntipalkan lisäksi maksettavat pakolliset sivukulut on mahtavat 6,7 € . Kyllä on kallista mutta vasta sitten kun yritysten katteet lisätään laskutukseen .


    • Anonyymi00012

      Tarkoittaako tuo, että suomalaisille ei riitä työtä enää koskaan?

    • Anonyymi00013

      Suomessa loppuvat työt.

    • Anonyymi00014

      Töitä tekevät ulkomaiset reppufirmat ilman ylityö tai pyhäkorvauksia.

    • Anonyymi00015

      Valtioneuvoston arvion mukaan teollisuustuotanto ja vienti vähän nousevat,
      mutta rakennustoiminta ei saa potkua, sillä myymättömiä asuntoja on
      vielä runsaasti ja kysyntä on heikkoa. BKT nouseen vain 1% vuosivauhtia,
      mikä ei käytännössä aikaansaa muutamana tulevana vuotena vielä
      merkittävää työvoiman tarvetta eli vain hidasta elpymistä on luvassa.

    • Anonyymi00016

      Politiikko aina valehtelee omaksi eduksi eikä äänestäjät sitä tajua koskaan. Sen takia kokoomus pääsi valtaa ja on tullut 100000 työtöntä lisää. Muistakaa äänestää kokoomusta.

      • Anonyymi00020

        Talouden kasvu tulee olemaan hyvin kituliasta. Ensin arvioidaan, että kasvu
        olisi 1%, mutta sitten joudutaan korjaamaan arviota jonnekin 0,7 %:n tasoon.
        Näin on aina käynyt kun tehdään niitä ylioptimistisia arvioita.


    • Anonyymi00017

      Milloinkaan tavattu oikein köyhää tyhmää?

      • Anonyymi00021

        Oikein köyhiä tyhmiä on mm. Kelan ovella kuin kimalaisia.


    • Anonyymi00019

      Lurkeilta ja vetelehtijöiltä voi työt lopettaa.

    • Anonyymi00022
    • Anonyymi00023

      Vasemmisto ei halua noudattaa talouden perussääntöjä.
      Puhutaan kyllä ihmisten yli velkaantumisesta, mutta kun tulee kyseeseen valtion tai kuntien velka, niin aina voi ottaa lisää eikä heidän mukaansa sitä ole liikaa.
      Tässä velkamäärässä ei oltaisi ilman vasemmiston 1990 luvulta alkanutta tolkutonta velanottoa.
      Ei työntekijöiden hyvinvointia edistä velkarahalla palvelujen tuottaminen vaan päin vastoin.
      Lisää velkaa ja työssäkäyvät kärsivät.
      Lisäksi lisävelka hyödyttää oikeistoa, joten vasemmisto pitäisi heti leikata, sillä velkaraha menee oikeiston taskuun. Esim. Hyvinvointi alueilta ostopalvelut yksityisille lääkäri taloille vie aika monta miljardia suoraan varoja.
      Toiseksi maksuton koulutus hyödyttää oikeistoa enemmän, kun he voivat käydä 3 tai jopa 4 korkeakoulututkintoa, kun duunari yrittää saada edes yhtä. Duunari saisi edelleen sen yhden tutkinnon, jos koulutus maksullista mutta velkarahalla tuotettu oikeiston koulutus loppuisi ja niiden kautta maksetut maksut yrityksille, jotka kouluttajapalkkiot kerää nykyään.
      Herätkää vasemmisto tähän pelaatte koko ajan yritysten pussiin ja maksatte siitä velkarahalla.

      • Anonyymi00024

        Siis kaikki yrittäjät ovat oikeistolaisia ja rikkaita ja duunarit vasemmistolaisia ja köyhiä?


    • Anonyymi00025

      Näitä asioita ei kerrota känsäläisille, koska te voisitte vaikka alkaa kapinoimaan ja sehän ei oikeistoa miellytä, että känsäläiset ovat eri mieltä kuin he.
      Tämä nykyinen suomen tilanne alkaa muistuttamaan sitä saksalaisten onnelaa ja kun sitä täältä alhaalta katsoo, niin meno on kuin ennen hitlerin totaalinousua kansleriksi.
      Kun asioita tehdään pikkuhiljaa niin kukaan ei mitään huomaa ja jos joku jotain huomaa, on tällä maalla siihen jo aseet, sinut hiljennetään joko sosiaalipuolella, tai sitten suomen stasin voimin, tai sinusta tehdään joku helv.... meemi jolle idiootit nauraa, kun eivät tiedä olevansa seuraava jonossa.
      viimeinen ei sammuta valoja.

    • Anonyymi00026

      Teistä keneltäkään ei tekoäly ole työoaikkaa vienyt, vaan oma laiskuus.

      • Anonyymi00028

        Työkkäri ei onnistunut löytämään minulle kevyttä ilman ammattiosaavista vaativaa työpaikkaa hyvällä palkalla+mittavilla luontaiseduilla. Ehkä tekoälyltä voisi onnistua?

        Vihervassari, lapua.


    • Anonyymi00027

      Talous pitää tervehdyttää, sillä muuten maksamme miljarditolkulla jo
      pelkkiä lainan korkoja emmekä saa lainoja edes maksettua takaisin.

    • Anonyymi00029

      Velka on oikeiston juoni saada kaikki hallintaan. vasemmisto murtaa tämän ja maksaa kerralla kaiken velan pois, jolloin ei oikeistolla ole enää valtaa.

      • Anonyymi00033

        Koeta nyt irtautua siitä rinnakkaistodellisuudesta ja havahtua tosiasioihin.
        Valtion velkaa ei ole saatu vähenemään 20 vuoteen vaan se on lisääntynyt vaan.
        Samoin korkomenot ovat paisuneet valtavasti. OLiko tämä se vasurihaave.


    • Anonyymi00030

      Mistä avaaja noita sairaita juttujaan keksii, onko tupailloissa ollut liian tiukkoja juomia ja liukkarit vähissä?

    • Anonyymi00032

      https://www.facebook.com/reel/1012948477946609
      Former hostage Ilana Gritzewsky confronts October 7th denier Reem al-Salem and recounts abuse she suffered from Hamas.. and the U.N. rapporteur on violence against women stares back with zero empathy.

      Näin se vasemmisto ajaa naisten etuja.

    • Anonyymi00034

      Tekoälyä vastaan taistellaan jo. Datan myrkyttämistä tehdään, että saadaan vääriä oppimismalleja tekoälyille.

    • Anonyymi00035

      Vasemmisto ja varsinkin SDP pimittää todellisia tietoja, kun pelkäävät menettävänsä kannattajatkun oikeisto onkin ollut kokoajan oikeassa. Eihän sitä voi myöntää, joka kävi selville puheenjohtaja tentissä, kunsdp kysyttiin. Kertovat joulukuussa....
      Kerkiävät peittelemään omia virheitään, eikö?

      • Anonyymi00036
        UUSI

        Näin vähän näyttäisi olevan.
        Herää kysymys, että kenenkä etuja vasemmisto ja varsinkin SDP ajaa?
        Ei nykyisellään kyllä edistä työssäkäyvien asiaa.
        Heillä tuntuu olevan tärkeämpää reilun 5 milj. ihmisen maassa suunnata asioiden tärkeyttä ulkomaille ja maahanmuuttajien/pakolaisten asioihin. Minusta nuo eivät kuulu ykkös eikä kakkos prioriteettiin näin pienellä maalla.
        Ovatkohan he unohtaneet, että jos saksa, Ranska jne. Eivät koe niitä hyväksi ja niistä on haittaa heidän maalle, pitäisi Suomessa ehkä miettiä samalla tavalla?
        Emme me voi ratkaista kaikkien ongelmia mutta jos ei edes työssäkäyvien asiat tunnu kiinnostavan.
        Minusta on vaarallista ottaa ulkomailta lisää, kun töitä ei enää ole suomalaisille.
        Onko SDP tarkoitus ajaa työläiset köyhyyteen?
        En uskalla kyllä äänestää heitä enää. Äänestän mielummin kristillisiä, jotka ovat ainakin luotettavia.


      • Anonyymi00037
        UUSI
        Anonyymi00036 kirjoitti:

        Näin vähän näyttäisi olevan.
        Herää kysymys, että kenenkä etuja vasemmisto ja varsinkin SDP ajaa?
        Ei nykyisellään kyllä edistä työssäkäyvien asiaa.
        Heillä tuntuu olevan tärkeämpää reilun 5 milj. ihmisen maassa suunnata asioiden tärkeyttä ulkomaille ja maahanmuuttajien/pakolaisten asioihin. Minusta nuo eivät kuulu ykkös eikä kakkos prioriteettiin näin pienellä maalla.
        Ovatkohan he unohtaneet, että jos saksa, Ranska jne. Eivät koe niitä hyväksi ja niistä on haittaa heidän maalle, pitäisi Suomessa ehkä miettiä samalla tavalla?
        Emme me voi ratkaista kaikkien ongelmia mutta jos ei edes työssäkäyvien asiat tunnu kiinnostavan.
        Minusta on vaarallista ottaa ulkomailta lisää, kun töitä ei enää ole suomalaisille.
        Onko SDP tarkoitus ajaa työläiset köyhyyteen?
        En uskalla kyllä äänestää heitä enää. Äänestän mielummin kristillisiä, jotka ovat ainakin luotettavia.

        Taas joku toistelee tuota mantraa, etteikö töitä muka olisi. Töitä riittää kaikille halukkaille, uskokaa jo.


    • Anonyymi00038
      UUSI

      Koska demarit ovat totta puhuneet.Ei valehtelijoittenkerho osaa muuta kuin valehdella joka asiassa ja luvata mahdottomia.

      • Anonyymi00039
        UUSI

        Muutamia vaaleja sitten luvattiin kolminkertaistaa mm. lapsenlisät.
        Kuitenkin löytyi ihmisiä jotka mm. uskoivat tuohon lupaukseen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      337
      703
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      109
      648
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe