Kun ihminen on vuosikymmeniä maksanut kirkollisveroa, niin kirkon velvollisuus on toimittaa näiden ihmisten hautaus ja maksaa siitä aiheutuvat kulut.
Kirkon pitää maksaa hautauskulut
Anonyymi-ap
7<50
3Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Se olisi todella ihme jos niin kävisi! Helpompi ottaa kuin antaa pätee nykyään.
Jopa kirkkoon kuulumattomia rahastetaan liian lempeästi. Monella on jo yksinäisiä sukulaisiakin, jotka nekin pitää haudata. Mutta kun kaikki on bisnestä !
Tarkan euron budjetillakin hautajaiset kustantaa pari tonnia, perusarkku , perusuurna, halvin kaapu, halvin kukkalaite arkun päälle, kuljetukset (sairaala, kappeli, tuhkaus, hauta) vasta veloittaakin ! Tähän kahteen tonniin ei todellakaan kuulu vielä esim. hautakivi, ei edes laatta halvimman mukaan, ei lehti-ilmoitukset (mitä sitä kylillä kuuluttamaan) eikä hautajaiskahvitus.
Tässä sopiva vaihtoehto. Maksoin hautatapahtumasta tonnin enemmän muualla, tällä pääsee vähän yli tonniin. Tässä vaihtoehtoinen hautaaminen. Arkku ja uurna edullisia, myös kuljetukset. Hieman kalliimpia vainajan vaatetus ja kukkalaite arkun päälle. Mutta ainahan voi sidotuttaa oman kukkaseppeleen ja laittaa vainajan lempivaatteet arkkuun. Niin pääsin itse ainakin vain vähän yli tonniin.
https://humat.fi/palvelut/hautakivet/
Kirkko on täysin ahne nykyään, kaikki on sille pelkkää bisnestä. Melkein kuin pörssifirma. Mutta kirkollisveron maksaminen onkin vapaaehtoista.
Ei kirkolle ole tärkeää se, että ihmiset uskovat, vaan että hiedät saadaan kuvittelemaan, että ovat kuitenkin jotenkin kristittyjä, vaikkei oikeastaan uskoisikaan.
Tärkeintä kirkolle on ilmiselvästi jäsenyys, koska sitä kautta tulee rahaa.
Ja eihän tämän päivän keskivertopappi edes itsekään kovin uskova ole. Hän on ensisijaisesti riittien vetäjä.
Tai ehkä tuota pitäisi hieman korjata: Kyllä papin työstä ylivoimaisesti eniten aikaa menee kirkon sisäisen byrokratian pyörittämiseen ja loppujen lopuksi noita 'asiakaskontakteja' tulee aika vähän.
Samoilla linjoilla. Kun kirkon ulostuloja seuraa, niin eiväthän niistä useimmat edes liity uskontoon, kristittyjen oikeuksiin tms., vaan johonkin ympäripyörään moraalivollotukseen tyyliin "köyhyys ja nälänhätä ja sota paha". Ihanko totta, en olisikaan tätä itse tajunnut ilman piispan tiedotustiimin laatimaa lehdistötiedotetta. Moni tosin ei tuota tajua, koska tahtoo edelleen lappaa rahaa kaivoon kirkollisveroa maksamalla.
Asiallinen ehdotus. Jotain vastinetta,kymmenien vuosien maksuista.