Ruuhkaa tikkuraitilla

Anonyymi-ap

Ensin joku vanha akka asioi Volvolla instrussa, matu taxi jumittaa kahvilan kulmalla, voltti matut puikkelehtii 40km/h ja jotkut uskaltautuu vielä pyörillä sinne. Tosielämän survival game.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Näin tuossa puolenpäivän maissa sen auton siinä Instrun edessä.

      Autossa oli invalupa, mutta se ei oikeuta pysäköimään jalkakäytävillä, pyöräteillä, kävelykaduilla eikä myös yksityisalueilla.

      Jokunen viikko sitten se auto oli Tikkuraitilla lähellä Prismaa.

      Te kenellä on älypuhelin niin laittakaa pysäköinninvalvojalle viesti kävelykadulle pysäköidystä autosta heti, kun näette sen. Soittaa ei voi!

      Invalupa oikeuttaa pysäköimään yleisillä alueilla esim. ilman aikarajoitusta, ilman maksua, pysäköinti kielletty alueella tms.

      Miksi poliisit eivät ratsaa Wolt-kuskien sähköskoottereita? Niillä ei saa jalkakäytävillä vaan kuuluvat ajoradalle tai pyörätielle, jos niiden rakenteellinen nopeus on max 25 km/h!

      Jokainen meistä näkee, että joko ne on viritetty tai muuten laittomia!

      Wolt-kuskien eivät lähtökohtaisesti väistä meitä jalankulkijoita vaan tullaan suoraan edestä kohti tai takaa kantapäille!

      Jo kuukausien ajan ovat monet ihmiset todenneet, että Tikkurilassa kaikkialla, siis myös Tikkuraitilla ja Asematiellä on vaarallisista kävellä. Monet vanhemmat ihmiset eivät enää uskalla paljon liikkua ulkona, koska siellä mm. Wolt-kuski ajavat vaarantaen heidän turvallisuuden.

      Suomen laissa on: ajoneuvojen tulee antaa jalankulkijalle turvallinen tila tiellä. 1.6.2020 sinne lisättiin, että pyöräilijän tulee antaa jalankulkijalle turvallinen tila tiellä.

      Skuutteja (max 25 km/h), polkupyöriä, sähkömopoja ja Woltin kuskien sähköskoottereita koskee pyöräilijän liikennesäännöt.

      Kävelykaduilla edellä mainittujen ajoneuvojen tulee antaa jalankulkijalle esteetön kulku ja nopeus max 25 km/h. Tikkuraitin korjauksen jälkeen se tullaan merkitsemään kävelykadun liikennemerkillä, kuten Asematie!

      Tikkuraitista tulee todennäköisesti Velodromi, koska edellä mainitut ajoneuvot eivät välitä jalankulkijoista vaan heidän pitää päästä paikasta A paikkaa B mahdollisimman nopesti!

      Kuten aikaisemmin olen kirjoittanut niin Vantaalla varsinkin Tikkurilassa ja sen ympäristössä ei ole väliä meistä jalankulkijoista!

    • Anonyymi00002

      Hienoa miten olet pysynyt valppaana jatkuvasti!

      • Anonyymi00003

        En ole tämän viestiketjun aloittaja!

        Taidat olla henkilö, joka et edes koskaan liiku Tikkuraitilla etkä taida edes tietää siitä paljon mitään? Vai oletko sinä kenties se henkilö, joka siellä ajaa luvattomasti autolla, jossa on invalupa?

        Se autoilija ei yhtään ajattele, että siellä liikkuu ihmisiä, jalankulkijoita; nuoria/vanhoja, liikuntarajoitteisia/terveitä jne.

        Peruskorjauksen takia siellä on tällä hetkellä monessa kohtaa todella kapeata. Paikoitellen vain n. 1,5 m ja sinne sitten ajetaan autoilla! Talon seinät ja/tai työmaa-aidat "puskee" päälle eli suomeksi; pitää kävellä lähes "seinillä"!

        Tikkuraitilla ei saa autot ajaa, poikkeuksena työmaa-ajoneuvot, hälytysajoneuvot ja talvella esim. lumen aurauksen takia.

        Onneksi on ihmisiä, jotka ilmoittavat näistä "invoista" täällä keskustelupalstoilla!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      127
      1326
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      100
      1023
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      954
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      937
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      823
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      98
      780
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      37
      683
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      55
      633
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      603
    Aihe