https://yle.fi/a/74-20231855
Savonlinnan kaupunginvaltuusto toimii jälleen laittomasti ja aikaansaa pahentuvaa mainehaittaa ja taloudellista vahinkoa meille veronmaksajille.
Savonlinnan kaupunginvaltuusto toimii jälleen laittomasti ja aikaansaa pahentuvaa mainehaittaa ja taloudellista vahinkoa meille veronmaksajille.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Tämähän olisi jo komediaa, jos ei olisi totta.
Kyllä tää on komediaa vaikka onkin totta.
No popparit esille ja valittuja selityksiä ja peitetarinoita kuuntelemaan,
Seuraavaksi joku valtuuston erottamiskiimainen tulee huutelemaan omiaan tähän ketjuun ja uhkailemaan vaikka millä opitulla sivistys tai lakisanalla jonka on kuullut jossain valtuuston pila eikun palaverissa
Ei niillä hyvin mene. Mutta harva niistä vielä ymmärtää minkä sopan ovat keittäneet. Yhdellä tosin taisi jo sydän loppua.
Voi tulla kalliit oppirahat.
Niin tulee, nimittäin Laineelle kun ei varmasti saa enää sitäkään lähtörahaa mitä tarjottiin.
Se saa aina 12 kk erorahan sopimuksensa mukaan. Nyt jo 700.000 e. Teette Laineesta typeryydellänne rikkaan.
Kyllä täältä yrittäjät ja eläkeläiset lähtee, kun kaikki nousee niin hitosti.
Uusinpana savonlinnan vesi nosti hintoja, perusmaksu huima, ja vesikin, etenkin jätevesi. Ei auta säästää vettä kun perusmaksu nousee sitä mukaa.
On muutettava maalle, kaivo aikaan ja laitettava sähköt poikki, niin sekin ryöstäminen loppuu.
Niro pumppu hommiin, kiitos!
Minna hoitaa🤣
Ai Minna hoitaa toisten sössimiset? Voi olla. Toivottavasti.
Politiikka on ensisijaisesti joukkuepeliä. Onko Tikkisellä joukkueen tuki?
Tässä ei ratkota Tikkisen tai kenenkään muun joukkuepelitaitoja vaan juridiikan osaamista ja tuntemusta. Jokainen luottamushenkilö toimii henkilökohtaisella vastuulla. Oikeussalissa on turha löpererellä yhteistyökyvystä ja muusta hyvä veli verkostosta.
Juuri näin. Siellä on nyt moni valtuutettu hätää kärsimässä.
Perusasia säilyi, luottamusta ei ole, sen verran selkeä oli äänestystulos silloin ja nyt. Millainen ihminen haluaa roikkua työssä, jos työnantaja on ilmoittanut, ettei ole luottamusta. Jokainen erottamisen puolesta äänestänyt tuntee Laineen henkilökohtaisesti työ- tai luottamustoimien kautta eli ovat päteviä arvioimaan. Täydellistä omahyväisyyttä ja demokratian halveksimista, kun ei ymmärtänyt lähteä. Kristillinen, suoraselkäinen ja demokratiaa kunnioittava ihminen olisi kätellyt, ottanut työsopimuksen mukaiset erorahat ja molemmat osapuolet olisivat toivottaneet onnea uusiin haasteisiin. En myöskään ymmärrä muutamaa poliitikkoa, jotka demokratian vastaisesti vinkuvat netissä ja iloitsevat mahdollisesti kaupungille koituvista kuluista. Ja nämä ovat vielä päättämässä meidän yhteisistä asioista.
No johan tuli puuterilunta ihan keskikesällä. Siellä on mukana erottamassa henkilöitä, joilla ei ole ollut mitään kanssa käymistä Laineen kanssa.
Ja ensimmäinen raapaisu on ollut allekirjoitus erottamispaperiin.
Tämän asian vuoksi mm Tikkinen ei laittanut nimeään paperiin ja vahvasti epäilen että tämän syyn takia sai sitten puolueen vihat niskoilleen kun on selkärankainen ihminen.
Luottamuspulaa voi sitten sanoa kaupungin valtuutetuista potevan aivan kaikki jotka ovat ajojahdissa mukana. Ja demokratian irikuvia oikein, kabinettisuhmurointia ja katteettomia lupailuja tietojen vääristelyä ja salailua.
Perussuomilaiset ovat ainoa vakavastiotettava puolue. Rydman on järjestöjen hillotolppien kimpussa. Purra hoitaa pienet sairaalat leikkauslistoille. Rantanen on laittanut rajat kiinni! Laitinen hoitaa Laineen takaisin ja syylliset leivättömän pöydän ääreen. Laitinen eduskuntaan!
Luulisi yksinkertaisemmankin ihmisen tajuavan, että minusta ei täällä tykätä.
Mutta ei Laineen Janne.
Älä nyt hoe tuota luottamusta kun et näemmä mitään ääliö ymmärrä. Luottamuksen menettäminen pitää perustella. Ei siihen riitä valehtelut.
Eihän valtuusto päättänyt nyt sitä onko Laineella luottamusta vai ei. Sehän päätti vain että asia selvitetään. Siksi perustettiin uusi valiokunta. Ja sen työn tuloksia tässä nyt odotellaan, MUTTA LAINE PItÄiSI PÄÄSTÄÄ SIKSI AJAKSI TÖIHIN.
Sitähän ei ole arvioitu. On vain arvioitu, että Laineen olisi pitänyt saada muistiot ja tuossa oli menettelytapavirhe. Irtisanomisen perusteita ei ole arvioitu.
Virasta voidaan pidättää hyvin syin. Tässä tapauksessa ne todennäköisesti löytyvät. Lainehan sanoo julkisuudessakin, että on vaatimassa korvauksia valiokunnan kuultavina olleilta ja syyttämässä valehtelusta. Tämä kertoo siitä, että hän voi vaarantaa arvioinnin tekemisen uudelleen ja prosessin korjaamisen.
Kai joku on tehnyt tuon virasta pidättämisen päätöksen? Laine voi sitten valittaa siitä.
Jos ihminen pitää puoliaan ja vetoaa oikeusturvaansa niin eihän sen perusteella voi ketään pidättää virastaan. Onko koko kylä tullut hulluksi ja mielivaltaisesti?
Ei tuo ole ihan koko totuus. Tiedät sen itsekin.
Oliko sulla jotain järkevääkin sanottavaa ?
Sitä samaa sinulle. Ilman järkeä tuskin onnistuu. Minun älykkyysosamääräni on melkein sata. Sinulla noin 40 vähemmän.
Laine palaa kaupunginjohtajaksi. Laine liplattaa, tsunamiksi muuttuu. Siivoaa saastan. Puhdistaa pöydän. Kunnian palauttaa. Kansa ojentaa vastansa lehvinä hänen jalkojensa juureen.
Hän Kankaanpäästä ajoi Kerimäelle aasillaan
Ha! Hu! Ha!
Savolainen väki joutui paniikkiin sillallaan
Ha! Hu! Ha!
Ja järvessä Saimaan hän totesi vain
Tän johtamisen jobin, kun lahjaks sain
Ja sitten pojat mennään Savonlinnaan!
Hu! Ha!
Tsu! Tsu! Tsunami!
Kaikkien naapurikuntien alistaja
Tsu! Tsu! Tsunami!
Hirveän terävän päänsä kalistaja
Sanaansa käytti - O-ho-ho-hoo!
Maan toivolla hän täytti - A-ha-ha-haa!
Käyttökate huusi tullessaan
😂😂😂👏👏👏
https://www.ita-savo.fi/paikalliset/9562210
Lisää mainehaittaa kaupungille.
Menettelytapavirhe on erijuttu kun se että potkut olisi peruttu, se lähinnä tarkoittaa sitä että potkut kyllä on varmat mutta asian esittelyssä on menty väärää kaavaa noudattaen.
😂😂😂😂 kyllä olet sekaisin kuin seinäkello selityksissäsi. Oikeusasteet ovat nyt kumonneet tuon laittoman irtisanomisen. Ja Laine on palannut virkaansa. Ja hyvä niin. Saadaan järjestys takaisin. Paljon pahaa ehti jo tapahtua. Taloudenkin saitte reilussa vuodessa persiilleen ja sairaalamme menetettyä.
https://yle.fi/a/74-20231855
Tuollahan hallinto-oikeuden asiantuntija teilaa kaupunginhallituksen puheenjohtaja Tuukka Suomalaisen toimintatavan. Voihan sitä yrittää hetken aikaa toimia mielivaltaisesti, mutta lopulta törmää oikeusvaltion kiviseinään. Sen verran hyvin opin Lainetta valtuutettuna tuntemaan, että sen miehen järki on kuin partaveitsi ja pääkylmä. Minulle ei ollut yllätys, että Laine voitti oikeudessa. Eikä tule olemaan yllätys, miten Tuukka Suomalaisen ja kumppaneidensa lopulta käy.
"Potkut kyllä on varmat". Ei herranjestas. Vaikka kuinka yrittää selittää mikä tilanne on, niin ei vaan ymmärretä. Ja sitten kun ei edes ymmärretä ettei ymmärretä, niin tällaista tulosta syntyy nyt kuin mitä näemme. Ja meno näyttää jatkuvan ihan samanlaisena.
Olette molemmat väärässä. Potkut on poliittisesti varmat. Laine ei palaa. Nettooaa kyllä korvauksia.
Menettelytapa virhe se oli. Asian käsittely on kesken. Perusteita ei ole arvioitu.
Potkuja annetaan kahdella tapaa, kun luottamusta ei ole. Oikea johtaja haluaisi ja neuvottelisi tuossa kohtaa sopimuksen. Laineen käytös ei ole oikean johtajan käytöstä.
Ja kukaan ei edes tiedä mitkä ne irtisanomisperusteet on, mutta kaikki tuntuvat olevan varmoja, että ne on riittäviä ja asiallisia. Salli mun nauraa, Savonlinna.
Hyvä että Laine puolustautuu mielivallan ja valheiden sekä suhmuroinnin edessä. Ainakin minulle on avautunut että Savonlinnan hallinto on täysin rämettynyt. Luullaan voivansa tehdä mitä vain.
lohikäärme lohikäärme lohikäärme lohikäärme lohikäärme lohikäärme lohikäärme lohikäärme lohikäärme lohikäärme lohikäärme lohikäärme lohikäärme lohikäärme lohikäärme lohikäärme lohikäärme lohikäärme
Roneco ja Juka
Onhan tämä erikoista nämä luottamushenkilöiden mielenliikkeet.
10.11.20 Tuukka Suomalainen paikallispravdassa:
"– Hakemalla haetaan syitä kaupunginjohtajan pois saamiseksi sekä asettamiseksi huonoon valoon, Suomalainen kirjoitti esityksessään.
Suomalainen vastusti kaupunginjohtajan luottamuksen arviointia, koska kaupunginjohtajan ja kaupungin välisessä johtajasopimuksessa on sovittu, että epäkohdat on tuotava esille kaupunginjohtajan kehityskeskustelussa kaupunginhallituksen kokouksessa.
– Stenberg ei ole tuonut epäkohtia esille johtajasopimuksen mukaisesti, vaikka viimeksi tänä syksynä kehityskeskustelu on pidetty kaupunginhallituksessa, Suomalainen huomauttaa."
Sitten 12.9.24
"Janne Laine on "järjettömän kova" tekemään töitä ja tulokset hyviä, mutta: "Puuttuu liikaa asioihin ja mikromanageeraa"
"Mielestäni kaupunginjohtaja on valvonut kaupungin etuja hyvin, muun muassa nyt sairaalakysymyksessä hän on ollut hyvin aktiivinen edunvalvonnassa. Myös yritysten investointeja on saatu Savonlinnaan hänen aktiivisen vaikuttamisensa ja neuvotteluiden onnistumisen myötä."
Sitten 21.1.25
" Stenberg kertoo, että häneltä on kyselty, miksei kaupunginhallitus nyt erota kaupunginjohtajaa.
- Vastaan, että nyt käsitellään työsuojeluilmoituksia ja toimitaan sen mukaan, mitä laki sanoo niiden käsittelystä. Näihin toimenpiteisiin ei liity kaupunginjohtajan erottaminen.
Stenberg kertoo, että nykyisin Laine ei kohtele kokoustilanteissa epäasiallisesti häntä tai muitakaan."
Ja sitten 6.2.25 keskusta jätti valtuustoaloitteen Laineen irtisanomiseksi johon melkein kaikki yhtyivät.
Ja sitten 3.6.26 keskusta jättää uuden valtuustoaloitteen jotta alettaisiin selvitellä onko laine syytä irtisanoa.