Kristinusko on tuhonnut Suomen kulttuuriperimää

Joten on sopivaa kristittyjen siirtyä vartoilemaan herransa saapumista maihin mistä se on lähtenytkin. Googlen kirjoittama loitsu asian hoitamiseksi 😁

Lähtekää, pakanat maan ääret,
kristityt kivenhakuiset!
Kääntäkääpä kulkunneki,
astukaa aluksillenne,
noille maille muinaisille,
joista aikoinaan asutte,
joilta tuuli tuudittavi.

Viekää ristinne mukananne,
puiset päänne painakaa,
rautaiset on riipuksenne,
ottakaa omat otonne!
Meillä täällä tammimetsät,
hongikot on huojumassa,
muinaiset on muistot mailla,
Kalevalan kansan mailla.
1999
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Myöskin Gemini:

Tietäjät olivat miehiä: Suomalaisessa muinaisuskossa ja kansanperinteessä loitsujen hallitseminen, parantaminen ja henkimaailman kanssa asiointi oli perinteisesti yhteisön miesten, kuten sukujen päämiehien tai ammattimaisten tietäjien tehtävä.

Laulun mahti: Koska kristillinen kirkko ja esivalta halusivat kitkeä nimenomaan tämän kalevalamittaisen loitsulaulun ja maagisen parantamisen, syytteet kohdistuivat luontevasti niitä harjoittaneisiin miehiin.

Suhdeluvut: Varhaisissa 1500-luvun oikeudenkäynneissä jopa 70–75 % tuomituista oli miehiä.

Vasta 1600-luvun loppupuolella, kun Keski-Euroopasta ja Ruotsista levisi oppi lentävistä noidista ja Blåkullan (Kyöpelinvuoren) noitasabateista, naisten osuus syytetyistä alkoi kasvaa erityisesti Ahvenanmaalla ja Pohjanmaan rannikolla

Äänestä

Kalevala on osa laskeutuvaa oppilas ketjua ja se on kirjoitettu tulevaisuudessa noin vuosien 2200-2700 jKr välillä. Se on tulevaisuuden taivaasta alas maan päälle vuodatettua profetiaa. Ilmestys sanookin apostoli Johanneksen: VIELÄ LISÄÄ SINUN TULEE PROFETOIDA MONILLE KUNINKAILLE, KANSOILLE, KIELILLE JA MAILLE.

Intiassa on tapana tehdä kirjat taivaassa erilaisilla aikamatkoilla. Heillä on absoluuttinen totuus ja kyky muuttaa menneisyys, nykyisyys ja tulevaisuus. Heidän kirjat on kirjoitettu jopa vuosissa 7000 jKr.

Kalevalan kulttuuri on luotu tulevaisuudessa ja taivaassa.

Äänestä

Sitten vaan kirkkoja polttamaan.

😊😊😊😊😊

Äänestä
  • No ei sellainen sovi.

    Äänestä

Elä huoli ,islam tulee tilalle.

Äänestä
  • Miksi? Koska suomalaiset alistuvat mille tahansa tuontitavaralle?

    Äänestä

Rysienkan sanmurha Suomessa. Valkoisesta naisesta maksettiin jopa 20 lehmää. Rysien kauppa jopa Puntin maahan, Isovihan aikana

Äänestä
  • Puntinmaa = Somalia johon suomalaisia mm. naisia ja lapsia myytiin orjiksi Isonvihan jne. kansanmurhien aikana

    Äänestä

Rysätmyi vät naiset jalapset orjiksi itämaihin jo pasomaliaan ja rakensivat lapsiorjilla pietarin (Topeliuksen kuvaus)

Äänestä

Jeesuksen aikaiset vapaa-ajattelijat Jerusalemissa tuhosivat tai piilottivat hänen oikeudenkäyntinsä asiakirjat niin, että he tänä päivänä voisivat Jeesuksen historiallisuuden.

Äänestä

Kiistää historiallisuuden...

Äänestä

Valiiton sossujen jutut loppuvat kun Suomessa kan sanmurhaa ovat tehneet valistumattomatrysät
Ja ne tuhosivat myös Petsamon Kar jalan ja suomalaisugrilaiset

Viro pelastui nipin napin ja lisää nyt turvallisuuttamme estämällä rysänhyökkäykset etelästä

Äänestä

Kyllä on heikkolahjainen aloitus

Äänestä
  • Ai? No kerro nyt edes tarkemmin, enhän minä heikkolahjaisena muuten ymmärrä, josko sittenkään. Käytä reilusti rautalankaa ja tarvittaessa ratakiskoa.

    Äänestä

Vapaa-ajattelijain liittohallituksen jäsen Taskinen matkusti toukokuussa 2026 Moskovaan, jossa piti venäläisten propagandaa myötäilevän puheen bolshevikkien järjestössä

B ovat tuhonneet kaikki suomalaisugrilaiset ja niiden kulttuurit ja Valiitto hyysää niitä Suomessa yhdenvertaisuuden nimissä https://keskustelu.suomi24.fi/t/19426140/

Äänestä

Ja tiede! Tiede tuhoaa kaiken ympäriltään.

Äänestä
  • Vapareissa merkonomit ja shitdown-k-mikot edustavat tiedettä
    sen takia että siellä tiede määritellään räsäsellevilttuiluna ja luterilaisten
    panetteluna

    Äänestä

Näinpä on käynyt.

Äänestä

Vielä enemmän kristinusko on tuhonnut inkkarien kulttuuriperintöä
elihimissyöntiä jateloituksia vähentänyt amerikoissa
mitään rajojahan ei ollut muinoin eli sama homma oli koko alueella
mutta pohjois-Amerikassa intiaanikulttuurien rikoksetmielellään
peitellään toisin kuin etelä-Amerikassa mestitsien maassa

Joka tapauksessa intiaanitolivat todella raakoja vielä siihen aikaan
kun Agricola opetti sivistystä Suomessa

Kun inkkareilla yhtä poikkeusta lukuunottamatta ei ollut kirjoitustaitoa eikä afrikkalaisilla ollut eivät vaparit tiedä niitten
historiasta mitään vaan lässyttävät alkeellista oppimattomuuttaan
ja luulojaan joita he ovat lukenee iltapäivälehdistä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Joten on sopivaa kristittyjen siirtyä vartoilemaan herransa saapumista maihin mistä se on lähtenytkin. Googlen kirjoittama loitsu asian hoitamiseksi 😁

Lähtekää, pakanat maan ääret,
kristityt kivenhakuiset!
Kääntäkääpä kulkunneki,
astukaa aluksillenne,
noille maille muinaisille,
joista aikoinaan asutte,
joilta tuuli tuudittavi.

Viekää ristinne mukananne,
puiset päänne painakaa,
rautaiset on riipuksenne,
ottakaa omat otonne!
Meillä täällä tammimetsät,
hongikot on huojumassa,
muinaiset on muistot mailla,
Kalevalan kansan mailla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu