pelastus ja ylösnousemus?

Mietin tässä, jos kaikki, jotka eivät ole kuulleet Jehovasta ennen Harmagedonia pelastuu, eikö olisi joillekin, jotka tietää vastustajiksi armollisempaa olla kertomatta Raamatusta??
Entä suoranaiset Raamatun vastustajat? Olisiko heille parempi kuolla ennen Harmagedonia, jotta eivät siinä tuhoutuisi vaan saisivat ylösnousemuksen paratiisiin?
8411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

että miten käy niiden, jotka ovat kuolleet ennen kuin Jehovantodistajat-lahko on perustettu.

Äänestä
  • herätetään kuolleista paratiisiin, ennen Jeesusta kuolleet, koska Jeesus oli ensimmäinen taivaaseen astuneista.

    Äänestä

Täytyy muistaa, että pelkkä Harmageddonista pelastuminen ei takaa kenellekkään automaattisesti ikuista elämää, vaan se riippuu päätöksestä, kumman puolelle lukin asettuu "tuomiopäivän" päättyessä.

Vaikka Vartiotorni-Seura onkin ottanut turhan kärkkäästi kantaa ihmisten pelastumismahdollisuuksiin, niin niitä ei kannata ottaa kauhen tosissaan, sillä heidän asemaansa ei kuulu leikkiä tuomaria. Meidän on vain luotettava Jumalan oikeudenmukaisuuteen ja siihen, että Hän toimii aina oikein.

- Vain Jumala voi minut tuomita! -

Äänestä
  • Mutta onhan paljon helpompi hyväksyä Raamatun opetukset Jehovasta, kun on nähnyt niiden toteutuneen omalla kohdallaan. Ja on täydellinen ihminen vailla perisyntiä tuhatvuotiskauden lopulla!

    Äänestä

  • totuutta etsivä kirjoitti:

    Mutta onhan paljon helpompi hyväksyä Raamatun opetukset Jehovasta, kun on nähnyt niiden toteutuneen omalla kohdallaan. Ja on täydellinen ihminen vailla perisyntiä tuhatvuotiskauden lopulla!

    Niinpä, mutta kannattaa myös muistella, miten ensimmäiselle ihmisparille kävi, vaikka he olivat täydellisiä ihmisiä ja tunsivat Jumalan.

    Äänestä

  • Kahden vaiheilla kirjoitti:

    Niinpä, mutta kannattaa myös muistella, miten ensimmäiselle ihmisparille kävi, vaikka he olivat täydellisiä ihmisiä ja tunsivat Jumalan.

    Miksi pitäisi olla vielä huolissaan, mitä tapahtuu tuhannen vuoden kuluttua? Alkuperäinen kysymykseni koski ensiksi Harmagedonista selviytymistä? (siis näihin kahteen kysymykseeni ei kukaan osaakaan vastata :(

    Äänestä

"31 "Sen tähden sanon teille: jokainen synti ja herjaus tullaan antamaan ihmisille anteeksi, mutta Hengen herjaamista ei anteeksi anneta. 32 Joka sanoo jotakin Ihmisen Poikaa vastaan, hänelle annetaan anteeksi, mutta joka puhuu Pyhää Henkeä vastaan, hänelle ei anteeksi anneta, ei tässä eikä tulevassa maailmanajassa.
33 "Jos puu on hyvä, sen hedelmäkin on hyvä, mutta jos puu on huono, sen hedelmäkin on huono. Hedelmästään puu tunnetaan. 34 Te käärmeen sikiöt, kuinka teidän puheenne voisi olla hyvää, kun itse olette pahoja! Mitä sydän on täynnä, sitä suu puhuu. 35 Hyvä ihminen tuo hyvyytensä varastosta esiin hyvää, paha ihminen pahuutensa varastosta pahaa. 36 Minä sanon teille: jokaisesta turhasta sanasta, jonka ihmiset lausuvat, heidän on tuomiopäivänä tehtävä tili. 37 Sanojesi perusteella sinut julistetaan syyttömäksi, ja sanojesi perusteella sinut tuomitaan syylliseksi."" http://www.evl.fi/raamattu/1992/Matt.12.html

Äänestä
  • Raamatunluku, mutta olisin halunnut vastauksia.Voisitko vastata, miten tuo liittyy kysymyksiini?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


totuutta etsivä kirjoitti:

Mietin tässä, jos kaikki, jotka eivät ole kuulleet Jehovasta ennen Harmagedonia pelastuu, eikö olisi joillekin, jotka tietää vastustajiksi armollisempaa olla kertomatta Raamatusta??
Entä suoranaiset Raamatun vastustajat? Olisiko heille parempi kuolla ennen Harmagedonia, jotta eivät siinä tuhoutuisi vaan saisivat ylösnousemuksen paratiisiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu