Köyhä: "meillä ei ole varaa lomailla ja huvitella perheen kanssa".
Köyhälle tiedoksi: "minulla olisi varaa lomailla ja huvitella, mutta ei kiinnosta tollanen avuton pilipali elämä. Jos yhtään lohduttaa, niin minulla taas ei ihan vielä ole varaa hulppeaan merenrantataloon eikä miljoonan euron Ferrariin, lohduttiko? Niin ja en syytä tilanteestani ketään, en varsinkaan suomen hallitusta."
Köyhälle tiedoksi: "minulla olisi varaa lomailla ja huvitella, mutta ei kiinnosta tollanen avuton pilipali elämä. Jos yhtään lohduttaa, niin minulla taas ei ihan vielä ole varaa hulppeaan merenrantataloon eikä miljoonan euron Ferrariin, lohduttiko? Niin ja en syytä tilanteestani ketään, en varsinkaan suomen hallitusta."
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei varmaan kun kuuluu jo valmiiksi hyväosaisiin, joille on syntymästä saakka ostettu pienet golftossut ja lapsilisät juoksee sijoitustileille.
Jos taas olet kova säästämään joka centistä, säästätkö samalla myös itse elämästä ja kokemuksista ?Kkumpi silloin onkaan rikkaampi, köyhä, mutta elämänsä elänyt vai sinä säästöinesi ?
Kyllä se köyhä on yleensä myös elämältään köyhä mutta hyvä jos ei. Elämä on perustunut historian alusta lähtien menestymiseen, ei menestymättömyyten.
Oman työmääräni, ahkeruuteni ja ylimääräiset säästöni näen elämän, perheeni ja lasteni turvana. Se antaa myös mahdollisuuden moneen mikä ei ilman rahaa onnistuisi. Varallisuuden eli turvan kasvattaminen jälkeläisille on yli sukupolvien kantavaa huolenpitoa.
Ei köyhällä pidäkkään olla varaa matkoihin ja huvitteluun.
Köyhyyden pitää olla motivaattori enempään työhön ja tai parempaan ammattiin ja palkkaan. Näin se on kaikilla aina ollut, pitää pyrkiä eteenpäin. Jotkut ymmärtävät tämän jo nuorena ehkä vanhempien opettamana.
Se jos ei lahjat ja tahto riitä niin pitää rehellisesti itse hyväksyä, ei siitä voi yhteiskuntaa tai toisia ihmisiä syyttää. Elämä on yleensä kilpailua, selvitymistä ja peliä, oli kyse ihmisestä tai jostakin muusta elävästä.
Enpä tiedä enää tällä elämänkokemuksella. Tiedän toki tuon tason omistakin sukulaisista, jotka on saaneet kaiken nenän eteen kultalusikalla kannettuna. Näyttää ne menevän eteenpäin, vaikka iskut niihinkin tavisten tapaan on osuneet. On saaneet vakavia tauteja jne jne.
Tulevaisuudessa työpaikat menee entistä enemmän kiven alle tekoälyn ja robotiikan takia, joten on hyväksyttävä toisenlainenkin elämäntapa. Ei siihen ole vaihtoehtojakaan.
Eikä se koske vain peräkylä-Suomea vaan kehitys on kyllä globaalia.
Perustulo tekee tuloaan. Siihen ei voi enää vaikuttaa.
Mutta toki kouluja käymällä sivistystä vähintäänkin saa, koulutuksen hyödyntäminen ammattiin ja uraan ei välttämättä enää toteudukaan.
Muinaiset roomalaiset eivät tyytyneet muonitukseensa, vaan vaativat sirkushuveihin pääsyä ilmaiseksi.
Meillä eläkeläisillä ei ole hinkua päästä etelän kuumalle hiekkarantalomalle.
Olen pitkäaikaistyötön, eli elänyt vuosia reilulla 800 eurolla, josta vuokra vie vajaa 400 euroa. Olemme pystyneet lomailemaan ja huvittelemaan ihan mukavasti. Pointti on siinä, mitä haluat julkisuuteen kertoa ja minkä vuoksi. Hallitusta vastustavat tietenkin luo draamaa köyhyydestä kyseisellä tavalla, mutta mun ei tarvii alkaa draamahomoks. Eihän noilla tuilla tietenkään Bahamalle seurapiiriökylöihin lähdetä, mutta jos sellasta kriteeriä käyttää köyhyytensä arvostelussa, niin sit on päässä jotain vikaa.
Puhut monikossa. Olet itse pitkäaikaistyötön, entä kumppanisi ? Jospa hänellä onkin vielä työpaikka. Yksin Hesassa on 60 %:a sinkkutalouksia. Suunta tuntuu olevan entisestään kasvava.
Siinä surettaakin eniten ihmisen lisääntyvä yksinäisyys, mutta noin taloudellisesti rääkkää kyllä se fakta, että elät, syöt , sairastat yhden ihmisen tuloilla tämän maan hinnoilla.
Vain omistusasunnon vuokra voi olla vajaat 400 euroa kuukaudessa. Työikäinen työtön ei saa omistusasuntoon enää asumistukea. Toimeentulotukea voi saada tiukoin ehdoin.
Mistä reilu 800 euroa kuukaudessa tulee? Pelkkä yleistuki on vähemmän ainakin nettona.
Köyhyys johtuu köyhän loisivasta luonteesta ja päihteistä.
Ja silti ilmainen takuueläke n.1000 € kk maksetaan maahanmuuttajalle, joka on ollut Suomessa vasta vain 3 vuotta eikä ole tarvinnut tehdä päivääkään töitä tämän maan eteen. Siinä vasta vääryys suomalaisia kohtaan.
Siis tää on sellainen palsta, ettei tällä voi esiin tuoda mitään positiivistä. Heti poistetaan, jos edes yrittää.