Kerrankin joku kertoo totuuden yhdistyksistä, joita poliitikot suojelevat. Se on juuri noin. Järjestöille kipatut rahat heikentää kansalaisten rahatilannetta. Ei taida olla olemassa rehellistä poliitikkoa.
Järjestöavustukset ovat leikkauksia kansalaisilta
https://extralehdet.com/jarjestoavustukset-ovat-leikkauksia-kansalaisilta/
Järjestöavustukset ovat leikkauksia kansalaisilta
https://extralehdet.com/jarjestoavustukset-ovat-leikkauksia-kansalaisilta/
Vastaukset 15
Vanhimmat
Näin on. Järjestö- ja yhdistyshöttökuplaan on nyt korkea aika puuttua. Kymmeniä vuosia ovat saaneet huseerata aivan vapaasti.
Kyse on rikollisuudesta.
Verovälttely on järjestöjen tarkoitus eli huijata kansalaisia ja loisia muiden siivellä vapaamatkustajana.
Verotus on aina leikkaus. Eli vasurit haluavat leikata eniten kansalaisilta.
Veroja korottamalla koko kansa päätyy köyhyyteen, paitsi vasurijohtajat. Pohjois-Korea on vasemmistolaisuuden esimerkki.
Monet järjestöt hyödyttävät hyvinvointialueita. Sydänyhdistys, syöpäyhdistys esimerkkeinä.
Varmasti on niitäkin jotka oikeasti tekevät hyvää, mutta valitettavasti on niin paljon niitä jotka voivat vain syyttää itseään maineensa pilaamisesta ja epäluottamuksesta jonka ovat omalla toiminnallaan saaneet aikaan.
Tästä on turha syyttää ketään muuta kuin järjestöelättejä itseään jotka ovat vetäneet överiksi kaiken pummaamisen itselleen.
Hyvä jos hyödyttävät. Kansalaisten ei kuulu maksaa siitä veroja. Yhdistyksen toiminnat kuuluvat sen jäsenten maksettaviksi. Siksi ne ovat verovapaasti toimivia aatteellisia yhdistyksiä.
Sydänyhdistyksessäkin oli joskus parivuosikymmentä sitten skandaali tukirahojen varastamisesta. Kyllä suellä toimijat omaa etuaan ajavat eniten.
Hyvinvointialueilla on myös valtava määrä poliitikkoja nostelemassa verovaroja, vaikka eivät tee mitään työtä. Syövät pullaa ja nostelevat palkkioita. Nekin pitäisi leikata pois. Samoin hyvinvointialueiden johtajien ylisuuret palkat. Kyllä Suomeen on pesiytynyt vakava korruptiorikollisuus kaikkialle.
Demarit ovat hyvinvointialueillakin varkaissa.
Suomen Syöpäyhdistyksen varoja hallintoi Syöpäsäätiö. Säätiön oma pääoma ja sijoitusvarallisuus on yli 110 miljoonaa.
Se ei tosiaankan tarvitsisi köyhien kansalaisten verovaroja.
Sijoitusvarallisuudella pidetään järjestöä yllä.
Sijoitusten tuotoilla pystytään maksamaan jäsenyhdistysten toimintakuluja.
Syöpäyhdistyksen työ on hatkia h6vinvointialueiden työlle. Siitä hyötyvät syöpään sairastuneet, mutta myös hyvinvointialueet neuvontatyön muodossa.
...jatkoa hyvinvointialueiden työlle...