Helsingin Töölönlahdella ja Arabianrannassa on nyt vähemmän valkoposkihanhia, kun leikkonurmia on vähennetty. Osa alueista on jätetty kasvamaan korkeaa niittyä, osa on täytetty perennoilla ja aidattu.
Emot eivät tuo poikasiaan alueille, missä ei ole leikkonurmea vesistön lähellä.
Aikuiset lentokykyiset hanhet voivat lentää kauempana vedestä oleville leikkonurmille. Nekin välttävät liian pieniä nurmikkoplänttejä ja paikkoja missä on vaikea nousta lentoon esimerkiksi puiden takia.
Töölönlahden puisto ei ole mitenkään mennyt pilalle muutosten takia. Ihmiset viihtyvät perennojen väliin laitetuilla penkeillä ja lapset leikkialueilla. Avoimilla nurmikkoalueilla ei ennenkään oleskellut muita kuin satunnaisia koirantaluttajia.
Emot eivät tuo poikasiaan alueille, missä ei ole leikkonurmea vesistön lähellä.
Aikuiset lentokykyiset hanhet voivat lentää kauempana vedestä oleville leikkonurmille. Nekin välttävät liian pieniä nurmikkoplänttejä ja paikkoja missä on vaikea nousta lentoon esimerkiksi puiden takia.
Töölönlahden puisto ei ole mitenkään mennyt pilalle muutosten takia. Ihmiset viihtyvät perennojen väliin laitetuilla penkeillä ja lapset leikkialueilla. Avoimilla nurmikkoalueilla ei ennenkään oleskellut muita kuin satunnaisia koirantaluttajia.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ihmeellistä!!
Onko luontoviihtyvyys tullut muotiin vihdoin???
Hanhi on laiska eläin. Se ei viitsi kiipeillä jyrkillä rinteillä eikä hyppiä esteiden yli. Poikaset eivät edes pysty siihen.
Kaivopuistossa hanhet käyttävät korotettua suojatietä, sillä ne eivät halua ylittää jyrkkää kadun reunakivetystä päästäkseen rantatien takana oleville nurmikoille.
Tätä ominaisuutta voi käyttää hanhien ohjailemiseen.
Viisaita ovat linnut ja vihdoin näyttää että suomalaisetkin ovat jotain oppineet.
Onko kaikentuhoaja päätynyt eläkkeelle kuin ei enää saa olla päättämässä muiden ihmisten elinympäristön tuhoamisesta?
Tullut tilalle uusia vaikuttajia joilla on luontoläheisempi ja ihmisläheisempi asenne ja teoria???
Berliinissä on lisätty niittyalueita siksi, että ne tasaavat kuumuutta paremmin kuin leikkonurmi.
Lisäksi niitty tarjoaa kodin pörriäisille. Pörriäisten säilyminen on elinehto maanviljelylle ja metsämarjoille. Rypsi, rapsi, herne, papu, omena, mustikka, vadelma, vain muutaman hyönteisiä tarvitsevan lajin mainitakseni.
Läheltä en mainitse
Ahaa sieltä ne oivallukset tulikin Suomeen, ei siis omista suomalaisten aivoista.
No hyvä että käyvät ulkomailla saamassa IHMISMYÖNTEISIÄ oivalluksia.
Helsinkiläisenä en osaa sanoa miten pelloilla ruokailevat hanhet voi ajaa pois, ainakaan halvalla. Pelottelu auttaa vain hetken. Toisaalta muuttoaikakin kestää vain jonkun viikon.
Korkeat kasvit kuten marjapensaat saavat olla rauhassa, mutta oraspelto tai nurmi lienee liian houkutteleva?
Jos pellolle vetäisi värikkäitä verkkoja ristiin rastiin, niin hanhet eivät pääsisi lentämällä laskeutumaan eikä nousemaan. Verkkoihin voisi antaa valtion tukea, kun kerran valtio tukee mehiläistarhojekin aitaamista.
Vieraslajien torjumiseen on joitakin niksejä.
Jättiläispalsami on helppo kitkeä, sillä on pienet juuret.
Moni muu vieraslaji on vaikeampi. Kurttulehtiruusu, viitapihlaja-angervo, jättiläistatar, lupiini ym. tekevät syvät juuret, joita on vaikea kaivaa varsinkaan kivisestä maasta. Ne kannattaa leikata maan tasalle ja peittää alue pressulla ainakin yhdeksi vuodeksi, jotta ne kuolevat.
Etanoita voi torjua puutarhasta syöttämällä ne ankoille, ja punkit voi syöttää kanoille. Ongelma on, että mistä noita lintuja saa, ja miten ne saa aidattua pihalle etteivät karkaa.
Vieraslajeja tulee koko ajan lisää, kun kasveja tuodaan ulkomailta. Nyt on löydetty joku vaarallinen mato ulkomailta tuotujen taimien juuristosta.
Toinen mato on levinnyt viemäreihin, se kurkisti tuttuni vessanpöntöstä.
Tuontikoirien mukana uhkaa tulla ekinokokkioosi. Jos se leviää Suomeen, voidaan sanoa hyvästit marjojen syömiselle suoraan suuhun metsästä.
Lehdessä oli juttu rescue-koirasta, joka yökjäsi kamalan rapua muistuttavan loisen kodin lattialle.
Miksi koiria saa tuoda vapaasti?