Kenkien sovittelijat

kenkämyyjä

ja ostajat! On ihanaa kun on kesä ja voi tuuletella varpaitaan ilman sukkia...mutta, mutta...lähetän tässä kaikille teille hartaan pyynnön: Kun tulette kenkäkauppaan ja sovittelette kenkiä, LAITTAKAA IHMEESSÄ SOVITUSSUKKA jalkaanne, jos teillä ei ole sukkaa omasta takaa! Jos ette sellaista löydä, kysykää, koska jokaisesta kunnon kenkäkaupasta sellaisia löytyy pilvin pimein.

Meitä tallaajia on joka lähtöön ja jalkoja löytyy jos minkälaisia. Osalla asiakkaista on erittäin pahannäköisiä jalkaongelmia (sieni-infektio yms.) Ja jotkut eivät paljoa välitä jalkahygieniasta. Jalat voivat olla todella haisevat, likaiset, känsäiset, haavaiset jne. Ja kun ihmiset sitten kokeilevat kenkiä paljaisiin jalkoihin, voi pahimmassa tapauksessa saada itse vaikkapa sieni-infektion tai voi olla itse sen infektion tartuttaja!

Meidän myyjien kuuluisi vaatia asiakkaita käyttämään sukkia kenkiä sovitettaessa, mutta usein on vaikea sanoa tätä ääneen. Asiakkaat eivät aina edes halua kuulla asiasta ja saattavat sanoa, että en käytä sukkia kesäisin kenkien kanssa tai että en laita sukkia, koska niitä on joku muukin käyttänyt sovitettaessa....hohoijaaa!!!

Aikuisten ihmisten tulisi ymmärtää tämä ongelma ja toimia oikein. Ei tarvitse paljon päätään vaivata, kun ymmärtää mistä on kysymys ja miksi sovitussukan käyttö on enemmän kuin suotavaa. Me kenkämyyjät voimme tarvittaessa kieltää asiakasta sovittamasta kenkää, jos katsomme sen olevan tarpeen. Itse en ole koskaan kieltänyt asiakasta sovittamasta kenkää, enkä ole muidenkaan kuullut niin tekevän. Jos joudumme kieltämään, ajattelemme asiakkaidemme parasta, jokaisen!

Ilokseni olen huomannut, että miehet ymmärtävät tämän asian paremmin kuin naiset.... mistä se johtuu...hmmmmmm....mielenkiintoinen asia.

7

2138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varpas

      Sukistako sitten ei sienet sun muut tartu?

    • sieni

      varvastossuja on vaikea sovittaa sukat jalassa :)

    • Totta puhut. Itselläni on aina käsilaukussa mukana pari ohuita nilkkasukkia, jotka sitten laitan kenkäkaupassa jalkaan sovitellessa. Ymmärrän siis niitäkin, jotka eivät mielellään käytä muiden jalassa olleita sovitussukkia. Asuin aiemmin USA:ssa ja siellä oli useissa kenkäkaupoissa kertakäyttöisiä ohuita nilkkasukkia, jotka heitettiin käytön jälkeen pois. Niissä ei ollut mitään kärkivahviketta eikä sitä nilkan kohdan puristusnauhaa, joten ne olivat varmaan kenkäkaupalle halpoja hankkia.
      Mutta niin kauan kun Suomessa ei sellaisia ole, suosittelen nilkkasukka käsilaukkuun.

    • ei sil voi mitään

      Etenkin kesäkenkiä on tarkoitus käyttää paljaassa jalassa. Jos kokeilen kenkää sukan kanssa, en voi tietää, hiertääkö se paljasta jalkaa. Vähän voin sovittaessa arvailla, että miten tulee käymään.

      Kaiken kakkiaan kengän ostoon tarvitaan vuosien kokemus ennen kuin osaa ostaa oikeanlaiset. Rasittavaa puuhaa.

      Kengissä pitäisi olla joku semmoinen takuu, että sais edes puolet rahoista takas jos niillä ei voikaan kävellä esim. 5 km matkaa. Sitä viittä kilsaa kun ei voi kaupassa koekävellä. Ja kun sen on kävellyt oikeesti, ei kenkiä voi palauttaa, vaikka ne olis kuinka hiertävät ja ikävät.

      Sen hygieenisyyden ymmärrän totta kai, mut miten ihmeessä sen selvittää, voiko niitä kenkiä sitten paljaassa jalassa käyttää ilman että tulee rakkoja yms.?

      • sukka

        pöpöiltä oikeesti? Se sukkahan voi olla likainen ja entäs ne kauppojen sovitussukat, kun niitä on joku 500 sienijalkaa sovittan niin varmasti leviää pöpöt niistäkin. Mun ei tulis mieleenikään tunkee jalkojani niihin sukkiin yäk.
        Mulle kävi just pariviikkoa sitte sillai että ostin sandaalit sukat jalassa ja kun lähdin niissä seuraavana päivän duuniin ilman sukkia niin pilalle meni päivä ja hirrrrveet rakot ympäri jalkoja.
        Mä en todellakaan usko että jalkasieni tarttuu kuivista kaupan kengistä, eiks ne nimenomaan leviä vaan kosteissa olosuhteissa niinku uimahalleissa??
        Kyllä on maailmassa ongelmia...me pohditaan jotain sukkaongelmaa kun toiset kuolee maailmalla vähän isompiin "sieniin"


      • ongelmat
        sukka kirjoitti:

        pöpöiltä oikeesti? Se sukkahan voi olla likainen ja entäs ne kauppojen sovitussukat, kun niitä on joku 500 sienijalkaa sovittan niin varmasti leviää pöpöt niistäkin. Mun ei tulis mieleenikään tunkee jalkojani niihin sukkiin yäk.
        Mulle kävi just pariviikkoa sitte sillai että ostin sandaalit sukat jalassa ja kun lähdin niissä seuraavana päivän duuniin ilman sukkia niin pilalle meni päivä ja hirrrrveet rakot ympäri jalkoja.
        Mä en todellakaan usko että jalkasieni tarttuu kuivista kaupan kengistä, eiks ne nimenomaan leviä vaan kosteissa olosuhteissa niinku uimahalleissa??
        Kyllä on maailmassa ongelmia...me pohditaan jotain sukkaongelmaa kun toiset kuolee maailmalla vähän isompiin "sieniin"

        Isot ongelmat on usein pienistä lähteneet. Joten selvitetään ne pienet ongelmamme, ettei niistä tule isoja.


    • on paras

      Kun lähden kenkäostoksille, minulla on oma sukka mukana.
      Ei ole tullut ongelmaa sandaaleissa, että nimenomaan sukka vaikuttaisi niiden valintaan. Ei ole hangannut. Mieluummin otan silti pari rakkulaa kuin sitkeän jalkasienen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      194
      3899
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2772
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      77
      1350
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1266
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1179
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      20
      971
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      954
    8. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      48
      881
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      217
      863
    10. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      107
      676
    Aihe