Noin niinkuin omasta mielestä? Seksikeinuja, verileikkejä ja maalittavia banderolleja. Pride on taas kunnostautunut. Toiminnanjohtaja puolustaa lääkärien maalittamista, ovat kuulemma poliittisia päättäjiä ja vallanpitäjiä.
"Helsinki Pride järjesti 13–17-vuotiaille nuorille askartelukerhon, jossa ommeltiin ”tekopenikseksi” miellettävä apuväline, eli packer. "
"Tampereen kaupungin ja Pirhan tapahtumakalentereissa mainostettiin moderointimokan vuoksi puolestaan sukupuolivähemmistöille suunnattua kinky-saunailtatapahtumaa, jossa oli mahdollisuus harrastaa seksiä ja verileikkejä."
"Viikonvaihteessa laajan pöyristelyn kohteeksi nousi Helsinki Priden puistojuhlaan tuotu seksikeinu. "
"Banderollissa luki ”Ulos transviha ja alas (Riittakerttu) Kaltiala” ja ”helvettiin transpolin lääkärit”. Muun muassa Lääkäriliitto pitää kylttejä maalittamisena."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cb44eca0-fa7f-4ffd-9004-de00cb5853e8
-ArtoTTT-
"Helsinki Pride järjesti 13–17-vuotiaille nuorille askartelukerhon, jossa ommeltiin ”tekopenikseksi” miellettävä apuväline, eli packer. "
"Tampereen kaupungin ja Pirhan tapahtumakalentereissa mainostettiin moderointimokan vuoksi puolestaan sukupuolivähemmistöille suunnattua kinky-saunailtatapahtumaa, jossa oli mahdollisuus harrastaa seksiä ja verileikkejä."
"Viikonvaihteessa laajan pöyristelyn kohteeksi nousi Helsinki Priden puistojuhlaan tuotu seksikeinu. "
"Banderollissa luki ”Ulos transviha ja alas (Riittakerttu) Kaltiala” ja ”helvettiin transpolin lääkärit”. Muun muassa Lääkäriliitto pitää kylttejä maalittamisena."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cb44eca0-fa7f-4ffd-9004-de00cb5853e8
-ArtoTTT-
Vastaukset 40
Vanhimmat
Nyt alkaa näkyä setan todelliset kasvot.
ArtoTTT
Yhteiskunta ja valtiovalta on edelleen vahvasti rähmällään Setan edessä, mutta ehkä tuuli alkaa hiukan kääntyä....
Miksi näitä kuvottavuuksia paapotaan? Itse erosin ajat sitten kirkosta,kun osa piispoistakin alkoi vasten Raamatun opetusta paapomaan näitä kuvottavan sairaita "ihmisiä".Enkä ikinä tule takaisin......
Aijaa, eikös aloituksessa kirjoitettu Pridesta, ei Setasta?
Sataantuhanteen mahtuu kaikenlaista. Osa sitten on erittäin provosoivia. Itse en ole tietystä syystä ollut koskaan mukana.
ArtoTTT
Jaa, mikäs syy se on?
Pridessä oleva ilveily.
ArtoTTT
Miten se ilmenee?
Sinun pitäisi mennä eheytyshoitoon jos toisten asiat sinua noin pahasti vaivaavat.
Pride pilaa oman maineensa. Surkeata Diplomatiaa. Tuolla asenteella tulee enemmän vastustajia, kuin hyväksyjiä.
Väkisin tuputtamalla ollaan jo pahasta hakoteillä ja vihan lietsonnassa heteroita kohtaan.
Loistavasti meni. Tule sinäkin ensi vuonna mukaan. Kiitos Jeesus❤️
Ei mennyt loistavasti.
Kyllä Pride-väen kohdalla joiltakin meni törkeäksi koko toiminta.
Äläkä sekoita Jeesusta sellaiseen toimintaan, jossa uhkailtiin joitakin jopa nimeltä mainiten (tappo/helvetti).
Seta, on nåköjään kasvanut koosteeksi kaikista luonnottomista ilmiöistä. Mihin ehtiikään?
Pridellä menee hyvin ja luonnollisesti suuressa mittakaavassa kun toimivat saa suukovutkin suuren julkisuuden mutta mikä sinun viiteryhmän ongelma on kun mitään muuta ette ajattele kun noi homojen hommia. Ihme perverssiä kyttäilllä muka paheksuen mutta silti pitää kyttäillä.
Pride meni kaikessa ylpeydessään liian pitkälle kuten AINA poliittisten liikkeiden kohdalla käy. Systemaattista vastarintaa ei tähän päivään saakka ole nähty, mutta nyt on tullut selväksi että koko liike täytyy tuhota.
Niin kerro nyt miten SETA tuhotaan? Mitä sen johtajille pitää tehdä?
Kyllä Jumala sen tuhoaa!
Vuosi vuodelta pahenee, mitähän seuraavaksi!
Miksi se sinun mielikuvitus jumala tuhoaisi yhtään mitään?
Tohosihan Hän Somorran ja Gomorrankin.
No kiitti kysymästä, hei! Omasta mielestä Pride meni ihan hyvin. Istuin parvekkeella lyhyissä kalsareissani, join olutta, poltin tupakkaa, saunoin ja kirjoitin ylt'ympäri nettiä keskustelupalstoille Priden vastaisia analyysejä. Välissä katselin YouTubesta muutamia saarnoja. Mites itselläsi meni NNKOM?
Koeta Arto sinäkin nauttia heterokuukaudesta ja jättää täksi aikaa väliin nämä pride ja seta touhut ja homojen kyttäily tauolle.
Pride on aina ollut protesti. Jos se tuli yllätyksenä niin on täytynyt asua Kuussa viimeiset 60 vuotta.
Eikö sinulla taaskaan ole mitään muuta kuin homous mielessä?
ArtoTTT
Ilmeisesti kaikki eivät olleetkaan yhdenvertaisia.
"Julkinen ilmoitus, jossa evätään tietyn vakaumuksen (”sionistien”) pääsy yleiseen mielenosoitukseen tai marssille, muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin, Nadbonik toteaa."
https://www.suomenuutiset.fi/juutalaisseurakuntien-johtaja-teki-rikosilmoituksen-helsinki-pridesta-muodostaa-suomen-lain-nakokulmasta-vakavan-syrjintariskin/
Niin, mitenhän tässä tapauksessa toimii Valtakunnan syyttäjä?
Nostaako hän syytteen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan? Siitähän tuossa on selvästi kyse. Ei jää lainkaan epäselväksi.
ArtoTTT
Järjestetään mielenosoitus suvaitsevaisuuden ja kaikkien ehdottoman yhdenvertaisuuden puolesta, sionistit eivät ole tervetulleita. Jokin nyt mättää...
Kiva, kun Arto heittäytyy juristiksi.
Tässä on kuitenkin kaksi puolta.
Järjestäjällä on vapaus valita tapahtuman teema, mutta heillä ei ole oikeutta rajata osallistujia pois heidän henkilökohtaisten ominaisuuksiensa tai oletetun vakaumuksensa perusteella, mikäli kyseessä on yleisölle avoin tilaisuus. Tämä on syrjintää.
Samaan aikaan järjestäjillä kuitenkin on oikeus määritellä tapahtumansa poliittiset ja aatteelliset tavoitteet. Jos esimerkiksi järjestäjä on sitoutunut tiettyihin ihmisoikeuslinjauksiin , he voivat linjata, mitkä poliittiset tunnukset tai ideologiat sopivat kyseisen marssin sanomaan.
Kyseessä ei ole välttämättä ihmisten poissulkeminen heidän vakaumuksensa vuoksi, vaan tietyn poliittisen aatteen tai sen symbolien rajaaminen pois tapahtumasta. Järjestäjät voivat laillisesti kieltää tietyt poliittiset tunnukset varmistaakseen sen oman sanomansa välittymisen.
Kiellettyjä olivat tuossa mm. fasismi, rasismi ja sionismi. Sionismi on vahvasti juutalaiseen kulttuuriin liittyvä asia toki, mutta siitä huolimatta se on poliittinen mielipide. Siksi on vaikea nähdä että millä tavoin sionismin poissulkeminen olisi vain juutalaisiin kohdistuvaa. Varsinkaan kun kaikki juutalaiset eivät ole sionisteja ja sionismista on useita kilpailevia versioita Israelissa.
ArtoTTT
Tokihan heillä on oikeus järjestää mielenosoitus lähes minkä tahansa poliittisen ideologian puolesta, mutta tapahtumaa on suurelle yleisölle myyty juuri tasa-arvon ja kaikkien yhdenvertaisuuuden vaatimuksella, mutta sitten kuitenkaan kaikki eivät olekaan yhdenvertaisia.
"Nykyään sionismi viittaa Israelin valtion olemassaolon ja turvallisuuden poliittiseen ja taloudelliseen tukemiseen." (AI poiminta)
Eli jos ateistina en saa osallistua Jeesus-marssille ja kantaa ateistisia tunnuksia (mitä ne sitten ovatkaan), niin minua ei ole kohdelty yhdenvertaisesti vaan syrjitty? Arto, hyvä, mieti vähän.
Olen samaa mieltä kanssasi, että tässä on kyse on myös vahvasti värittyneestä poliittisesta mielenilmauksesta ei pelkästään ihmisoikeuksista, mutta kritiikkisi on silti väärin tällä perusteella.
Itse en ole harrastanut Pridea, enkä käynyt tänäkään vuonna kulkueessa, mutta näkyyhän tuo tapahtuma ooheisilmiöineen tehneen vaikutuksen aloittajaan ainakin tänä vuonna.
ArtoTTT
Monet suositut uudet aatteet on alkuvaiheessa koettu positiivisina, kunnes ovat näyttäneet todellisen karvansa, oppiiko ihminen koskaan?
Kaikki poliittiset liikkeet rappeutuvat ennen pitkää ja sitten niitä ei enää ole ja jäljelle jää ihmetteleviä ihmisiä että miten on mahdollista että uskoimme tuollaiseen!!
No nyt se on täällä Vaasassa. Täytyy lähteä pois, antaa sexualisairaiden keinua!😂
Kulkueessa oli siis esillä mm Palestiinan lippuja ja myös sirppi ja vasara -tunnuksia, joiden kantajat eivät varmaankaan tienneet miten muslimimaissa ja ja Neuvostoliitossa suhtaudutaan/on suhtauduttu homoseksualisuuteen. No tuolta löytyy vastauksia:
https://www.humandignitytrust.org/lgbt-the-law/map-of-criminalisation/#
Rangaistukset muslimimaissa vaihtelevat siis sakoista jopa kuolemantuomioon.
Palestiina ei ole mukana koska se ei ole maa, jossa olisi vakiintunut lainsäädäntö. Gazassa valtaapitävä Hamas on kuitenkin ääri-islamilainen shariaa soveltava järjestö joten sen kantaa ei ole vaikea päätellä.
Ja tuosta voi lukea miten Neukkulassa:
https://en.wikipedia.org/wiki/LGBTQ_history_in_the_Soviet_Union
Israelissa sen sijaan järjestetään Pride-kulkueita ja tänä vuonna sellaiseen otti osaa yli 100 000 marssijaa.
https://www.gov.il/en/pages/over-100000-march-in-tel-aviv-pride-parade-2026-12-june-2026
Nuo Suomen marssijoiden kannanotot tuovat kyllä mieleeen Axel Oxenstjernan lausahduksen pojalleen:
”Poikani, kunpa tietäisit, miten vähällä järjellä tätä maailmaa hallitaan.” Alun perin lainaus kuuluu latinaksi: ”An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur.
No onneksi nuo marssijat eivät sentään Suomen asioista päätä, mutta kovin hataraa on heidän tietämyksensä maailman menosta.
ArtoTTT
Ilmeisesti vähemmistöoikeudet eivät olleetkaan pääasia, vaan tietyn suunnan politiikka.
Montako apinarokko tapausta?
Hyvin kun väki eroaa kirkosta.
Minä en valitettavasti ehtinyt mukaan kun olin h*mostelemassa. Niin siinä kävi tällä kertaa mutta ensi vuonna uusi yritys uudella innolla.
Aloittaja on aivan oikeassa. Pridenkin pitäisi noudattaa tarkasti Raamatun kirjoituksia kaikessa toiminnassaan, kuten Aloittaja herätysliikkeineen toimii rehellisesti kaikessa elämässään ja touhuissaan Raamatussa kerrotulla tavalla Raamatun kirjoituksia noudattaen, ovat siis hieno esimerkki kaikelle kansalle.