Venäjän väliaikainen rajanylityskiellot tai mikä onkaa

Anonyymi-ap

Jokohan vihdoin venäjällä toimittavat Suomen rajalle vanhukset, lapset, sotavammaisia ja muut vapaaehtoiset junakuljetuksilla sellaiset 20 000 ihmistä vuorokaudessa pyrkimään Suomeen? Se pianki olisi sellaiset 600 000 / 30vuorokaudessa? Sitten kun aita kaatuisi siihen joukkoon ehkä ryntäisi aseettomia venäläisiä vapaaehtoisia sotilaita?

Mikäli sitten yksittäisetki Suomen NATO maan kansalaiset avaisivat ammuskelun aitaa kaatamassa mashan pyrkiviin, olisi venäläisillä sadistinen todiste jouko tuhosta ja NATO joukkojen hyökkäyksen alkaneen?

Käytännössä Suomi ei edes tajua miten pahasti on ahtaalla, luotu niin merkittävä arvo ihmiselle ettei pahimmassa tilanteessa kykenisi sitä noudattamaan mikäli esimerkiksi satojatuhansia tunkeutuisi jostain Suomen puolelle?

Euroopan unionin ulkopuoliset maat arvostelisivat jyrkästi epäinhimillisiä kohtelua?

7

<50

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kunpa nyt ei provosoidu kukaan osapoli yhtään mihinkään. Miehet ovat sotaisia ja vallanhaluisia, aggressiivisia ja toisten elämästä piittaamattomia itsekkäitä ihmisiä, joiden teot tulee kriminalisoida koko maailmassa. Jatkossa vain naiset pääsevät hallitsemaan valtakuntia. Suuria ja pieniä. Se on ainoa tie pysyvään rauhaan ja elämän kunnioitukseen.

      • Anonyymi00002

        Tarkoiatko jos mies lyö niin nainen on riidan aloittanut joka "nautti kun miehellä johdot kärähtää?"


    • Anonyymi00003

      Suomen sota teoria murenee mikäli lannotteita Venäjältä ei enää tule vaikka maksettaisiin kymmeniä kertoja enemmän, Suuomesta ei enää riitä ruudin, eikä muun vientiä Ukrainan koska Venäläinen lannoite on niin laadukasta että siitä voi valmistaa parasta räjähdemateriaalia?

      Nyt saatavat ainekset edes omaan puolustus tuotantoon voi hiipua pidemmällä aika välillä?

      Oletettavasti talviviljelyt ja kevät viljelyt joutuu siirtyyn peltojen vuorotteluviljelyyn, se olisi noin 45-50vuotta takaisin päin maatalouden kehityksessä.

      Erityisalat kuten golfkentät saa lannotteet euroopasta, koska suuuret suomalaispomot pelaa golffia, tuski golfkenttien lannotteita sosialisoidaa edes Suomen puolustumateriaalien valmistukseen?

      • Anonyymi00004

        Suomalaiset elää onnellista aikaa tietämättä miten paha tilanne tulee oleen kun jo vuonna 2027 ei ole lannotteita jos Vrnäjä niitä ei enää anna suomalaisille eikä muulle euroopalla?

        Tässä se tulos kun einole ehtoja Ukrainan sotatoiminnalle Venäjän maaperälle, mikä lienee mahdolliset ohjukset tuhonneet myös lannotteiden tuotannon?

        Venäläiset keksineet ehkä uuvuttavan toiminnan tuhoamalla Suomen ruokapulaan mikäli lannotteita ei tule eikä enää näinkä halvalla saa?


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Suomalaiset elää onnellista aikaa tietämättä miten paha tilanne tulee oleen kun jo vuonna 2027 ei ole lannotteita jos Vrnäjä niitä ei enää anna suomalaisille eikä muulle euroopalla?

        Tässä se tulos kun einole ehtoja Ukrainan sotatoiminnalle Venäjän maaperälle, mikä lienee mahdolliset ohjukset tuhonneet myös lannotteiden tuotannon?

        Venäläiset keksineet ehkä uuvuttavan toiminnan tuhoamalla Suomen ruokapulaan mikäli lannotteita ei tule eikä enää näinkä halvalla saa?

        Suomessa ja koko euroopassa on jokin laajalti sekaisin kun tiedetään Kiinan toimittavan venäläisille melkein mitä vain, öljypytkia ja kaasu putkia tekevät Venäjältä Kiinaan .
        Sitten eurooppalaiset eivät ole lopettaneet ilmeisesti ainoatakaan tuontitavaraa Kiinasta, Suomikin sius tukee Kiinan kautta Venäjän sotakassaa kun ostaa Kiinalaisia autoja, tekniikkaa, ruokaa ja paljon muuta.

        Se on ihan sotaa ihanoivien kotimaan poliittista (Rajat on auki Kiinaan / Venäjälle mutta ei Suomen rajanaapuriin) tuhoamistoimintaa kun täällä Suomessa ei edes yksi raja-asema ole auki, siitä pahiten kärsineet rajaseudun suomalaiset jolla verotulot pudonneet olemattomiin, liiketilat lopettaneet jo ajat sitten.


    • Anonyymi00006

      Koko sota olisi jo aika lopettaa. Maailmassa on paljon vakavampia asioita kuten ilmastonmuutos nyt päällä, eikä suurvaltojen uhoa mikään lopeta jatkossakaan. Ei rajojen siirto ja valtioiden johtajat vaikuta enää nykyaikana mihinkään. Ihmiset elävät omaa elämäänsä kuten ennenkin ilman isoa kansallistuntoa ja valtapolitiikkaa. Tehdään lapsia, rakennetaan kotia, rakastutaan, opiskellaan ja ollaan työssä. Ei pyssyillä ja miinoilla sitä kehitystä kukaan ihminen pysäytä.
      Elämä ei ole mitään peliä, jossa väkivallalla tuhotaan sivilisaatio.

      • Anonyymi00007

        Ei mieti Aurinkorannalle tai Norjaan muuttanut missä kuningaskunnassa asuukaan ja maan vaihto sujui sutjakkaasti. Turha itkeä totisesti jotain oman itsenäisen valtion maapläntin omistamiskuvioita, kun muuttajalle suvereenisti valtiot vaihtuu rahapussin paksuuden ja fiilisten mukaan..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1305
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe