vain juovat kahvia toimistossa kun pitäisi olla vaihtamassa vaippoja sägyssä makaaville vanhuksille. Olen sen ihan itse nähnyt.
Vastaukset 27
- Anonyymi00001
Hoitajallakin on kahvi-/ruokatauko jossain vaiheessa.
Jos ovat kahvilla yli vartin ja syömässä yli 30min tee valitus palveluesimiehelle tai potilasvaltuutetulle.- Anonyymi00002
Valitin kylä mutta kun ne nauroivat vaan minule ilkeesti ja jatjoivat kahvvin juomista
- Anonyymi00003
Älkää ruokkiko trollia, varsinkaan näinkin yksinkertaista ja kyllästyttävää.
- Anonyymi00004
Mutta kahvia annetaan
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Mutta kahvia annetaan
Ei anneta eikä tarjota . Henkilökunta tuo ihan itse kahvit, jokainen vuorollaan ja ihan itse kahvit keitetään ja otetaan.
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ei anneta eikä tarjota . Henkilökunta tuo ihan itse kahvit, jokainen vuorollaan ja ihan itse kahvit keitetään ja otetaan.
Ei ole totta. Olen ihan itse nähnyt, kun käyn kerran vuodessa katsomassa vanhaa äitiäni hoivakodissa, joka on sentään melkein kilometrin päässä kotoani, että keittiöstä kannettiin kahvia hoitajien toimistoon pannukaupalla. Ja koko sen viiden minuutin vierailuni aikana ei hoitajia näkynyt toimessaan. Eivätkä edes osaa hävetä käytöstään !
- Anonyymi00007
Terveydenhoitoala on niin sairas, kukaan ei uskoisi kaikkia kertomuksia mitä tiedän.
Töissä saattaa olla rikollisia, huumehörhöjä, alkkiksia elämätapa saikkaajia jne, mihinkään ei puututa vaikka faktat on tiedossa Johtaminen on ylhäältä alas ja pää pensaaseen, mitään kehitystä ei ole tapahtunut koko sen aikaa mitä olen ollut töissä alalla.- Anonyymi00021
Ei oikein kiinnosta hoitajan työ suomessa. Ei se sitä ole. Talonmies ja renki ennemmin. Kokki ja siivooja. Hoitotyön teet siinä sivussa. Kouluttaudut lisää ilman lisä ansiota. Tyhjän saa pyytämättä ja haukut päälle
- Anonyymi00008
Tuo on totta. Jos se niin iljettävä homma kohdata toisia niin on se surullista. E
- Anonyymi00009
Ilmeisesti hoitsua ei kiinnosta tehdä töitä 4588 euron palkalla...
- Anonyymi00011
Vaikka saisivat kahvia vielä yli tonnin edestä joka viikko.
- Anonyymi00022
Missä sellaista palkkaa saa?
- Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Missä sellaista palkkaa saa?
Ei verot -1500 ja tellit ja vellit -300
Matkat eväät peset vaattees ostat kengät auto kuluu. Veroa renkaita huoltoja km ??? Nii?
- Anonyymi00010
Kiinnostaisi toki. Bruttopalkkani tosin on n. 2300€ eikä ole mahdollisuutta tehdä ilta- tai viikonlopputöitä, joten...
- Anonyymi00024
Eli sinulla jaa juri ja juuri 1500e kk elämään. Kaukanako on työpaikka?
- Anonyymi00025
Anonyymi00024 kirjoitti:
Eli sinulla jaa juri ja juuri 1500e kk elämään. Kaukanako on työpaikka?
1000e asunto jos muksut niin tilaakin pitää olla
- Anonyymi00012
Lakisääteinen kahvitunti ja ruokatunti, jotka sijoitetaan vierailuaikoohin, jotta omaiset voi rauhassa olla omiensa kanssa eikä keskellä hoitotoimia
- Anonyymi00013
Hoivakodeissa ei ole vierailutunteja. Omainen voi aina halutessaan käydä kylässä.
- Anonyymi00014
Ei ole vanhuksien vika jos hoitsut ovat ylipainoisia ja heillä tukisukkahousut ahdistaa.
- Anonyymi00015
Aloittajalle; tuollaiset toisto-oireet (samojen asioiden pakonomainen, turha toistelu) liittyvät usein muistisairauteen tai jopa psykoosiin.
Kehotan vahvasti hakeutumaan tutkimuksiin/hoitoon, sillä noinkin pitkäkestoiset oireet eivät varmastikaan rajoitu keskustelupalstoille, vaan hankaloittavat jo arkielämässä pärjäämistä.
Mitä nopeammin oireiden syy selviää, sitä nopeammin ja paremmin tuloksin niiden aiheuttajaa voidaan myös hoitaa.
Kaikella ystävyydellä ja lähimmäisenrakkaudella. Ja saatathan olla vaikka naapuri, jonka lähelle en lapsiani haluaisi päästää.- Anonyymi00016
Entäpä jos aloittaja haluaa irvailla palstalle kirjoittelevien hörhöjen kustannuksella. Mitä näitä on tullut lueskeltua, suurin osa teksti kyhäelmistä on "olen ihan itse kuullut" ala-arvoista jaarittelua.
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Entäpä jos aloittaja haluaa irvailla palstalle kirjoittelevien hörhöjen kustannuksella. Mitä näitä on tullut lueskeltua, suurin osa teksti kyhäelmistä on "olen ihan itse kuullut" ala-arvoista jaarittelua.
Entäpä jos tuo teksti aloittajalle oli tarkoitettu ihan ironiaksi...
Sairas, hullu tai muuten vaan kusipää - ei tuo normaalin ihmisen normaalia käytöstä ole. Irvailee kenelle irvailee, hoitajiinhan tuo kohdistuu. - Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Entäpä jos tuo teksti aloittajalle oli tarkoitettu ihan ironiaksi...
Sairas, hullu tai muuten vaan kusipää - ei tuo normaalin ihmisen normaalia käytöstä ole. Irvailee kenelle irvailee, hoitajiinhan tuo kohdistuu.Jep- Trollaamista on tutkimttu paljonkin ja aina päädytään samaan lopputulokseen, trollaus on huomiohuoraamista ja kiusaamista. Ja kuten sanoit, normaali ihminen ei halua kiusata. Sen ymmärtää vielä leikkikouluikäisiltä, joila aivotkaan eivät ole vielä kehittyneet.
- Anonyymi00019
Anonyymi00018 kirjoitti:
Jep- Trollaamista on tutkimttu paljonkin ja aina päädytään samaan lopputulokseen, trollaus on huomiohuoraamista ja kiusaamista. Ja kuten sanoit, normaali ihminen ei halua kiusata. Sen ymmärtää vielä leikkikouluikäisiltä, joila aivotkaan eivät ole vielä kehittyneet.
Enemmän pitäisi olla huolissaan ihmisistä, jotka levittävät täytenä totena jostain/joltain kuulemaansa tarinaa kykenemättä ymmärtämään kuulemansa ristiriitaista "tietoa". Suomi24 on näistä oikein hyvä esimerkki.
- Anonyymi00020
Huono palkka kaks tonnia käteen kk matkat ruuat osa pesee työvaatteet itse kengät kaikki itse. Miehet saa kaiken ilmatteeks. Juhlivat 1x kk työnantajan piikkiin. Naiset maksaa omat joulujuhlatkin
- Anonyymi00026
Kyllä niin kurjia on ollut marinin ja sipilän hallitukset hoitajia kohtaan että santapaperilla pitäs heidän pyllyt pyyhkiä kun tulevat joskus
- Anonyymi00027
Juuri tällaisista tomppelimaisista kirjoitelmista on hyvä syy alkaa irvailemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän46892Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll14763Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl488761- 45672
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30576- 32543
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE164503- 44470