Jos Suomi olisi vallattu

Anonyymi-ap

Talvi tai jatkosodassa niin olisiko Suomi liitetty Neuvostoliittoon vai pysynyt muodollisesti itsenäisenä, mitä veikkaat?

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Neuvostoliitto teki kommunismikyhästelynsä toimimattomuuden lopulta ymmärrettyään itsemurhan.

    • Anonyymi00002

      Veikkaan etta muodollisesti itsenäisenä. Näin olisi yritetty Ruotsia rauhoitella.

    • Anonyymi00003

      Jos Saksa olisi voittanut sodan, niin Suomi luultavasti olisi pysynyt muodollisesti itsenäisenä Saksan protektoraattina.

      • Anonyymi00004

        Nii ja raja kulkis Neva joessa. Joen tämä puoli ois Suomen ja itäpuoli Saksan.
        Valtioina ois Suur-Suomi ja Suur-Saksa.
        Die Fahne hoch die Reihen fest geschlossen
        S.A. marschiert mit ruhig festem Schritt
        Kam′raden die Rotfront und Reaktion erschossen


    • Anonyymi00005

      Jos Puola olisi tehnyt ennaltaehkäisevän invaasion Natsi-Saksaan jo vuonna 1933, mitä olisi tapahtunut? Mitä veikkaat?

      • Anonyymi00011
        UUSI

        Valitettavasti tuossa vaihtoehtoisessa maailmanhistoriassa Kuuban kriisi lokakuussa 1962 olisi eskaloitunut totaaliseksi kolmanneksi maailmansodaksi, joten ei hyvä.
        Oiskos sulla vielä jotain muuta askaruttavaa mielen päällä, niin ratkotaan nekin samaan syssyyn pois kuleksimasta?


    • Anonyymi00006

      Ehkä sinun kannattaa pohtia SEN SIJAAN SITÄ, mitä EI TULLUT kun ehdotonta antautumista ei vaan tapahtunut muualla kuin Tarkkispojan lahon kaalin sisällä!

      Vältimme miehityksen, josta olisi seurannut:
      - miehitys
      - massaraiskaus
      - sovjetisointi
      - 300.000 suomalaista vankikuljetuksina Siperian gulageille
      - tilalle 1-2 miljoonaa etnistä neukkua Suomeen asumaan
      - Suomen nuoret miehet armeijaan Kaukaasiaan ja sotimaan Afganistaniin
      - köyhyys ja olematon valikoima kaupoissa
      - krooninen puute vessapaperista
      - Stalinin hirviöpilvenpiirtäjä Helsingin keskustassa;-D

    • Anonyymi00007
      UUSI

      Näin lähellä pyhää Leninin kaupunkia ei mitään satelliittia olisi pidetty. Suomalaiset kuoppaan metsään, loput Vorkutaan kaivamaan uraania. Ahvenanmaalle olisi rakennettu isot sotilaslentokentät, tutka-asemat ja varuskunnat pitämään Ruotsia kurissa. NL olisi pitänyt Ahvenanmaan saarilla joka vuosi näyttäviä maihinnousuharjoituksia. Lisäksi Perämeren saarilla olisi Ruotsia hiostettu rajakysymyksillä.

    • Anonyymi00008
      UUSI

      Suomen valtaamalla NL olisi painostanut kylmän sodan aikana Norjaa ja Natoa. Norjahan on pohjoisessa paikoin vain tykinkantaman levyinen.

    • Anonyymi00009
      UUSI

      1944 olisi ollut vaikea edetä Suomeen, mutta talvisota olisi johtanut Viron kaltaiseen tilanteeseen, missä porvarissyntyiset olisi luokiteltu hulluiksi tai rikollisiksi.

      • Anonyymi00010
        UUSI

        Jos NL olisi vallannut 1939 olisi se tiennyt menoa Ruotsille. Tärkeimmät kaivosalueet olisivat olleet 100 km rajasta. Mikään ei olisi estänyt Ruotsin valtaamista.


    • Anonyymi00012
      UUSI

      Neuvostoliiton päämäärä oli sen itsensä hallinnoima kommunistinen Eurooppa, ja siitä voi päätellä mitä Suomelle olisi tapahtunut.
      Brutaalia Moskovan sortopolitiikkaa, sitä se olisi ollut.

      Suomen itsenäisyyden säilyminen oli maaliskuussa 1940 hiuskarvan varassa.

      https://www.sshs.fi/content/uploads/2023/02/Suomen-voima-talvisodassa.pdf

      "LASSE LAAKSONEN:
      Olisiko taisteluja pystytty jatkamaan? Suomalaisten
      tilanne Kannaksella talvisodan lopussa 1940 ................... 128"

      - - -

      "Talvisota päättyi suomalaisten kannalta viimeisillä mahdollisilla hetkillä ja tässä suhteessa suoritus voidaan tulkita liki optimaaliseksi. Rintama saatiin pidetyksi, mutta vallinnut negatiivinen kehitys oli kulminoitumassa ja inhimillisen kestokyvyn rajat oli jo ylitetty. Aloite oli selvästi hyökkääjällä, jonka kyvyttömyys käyttää massamaista elävää voimaansa
      ja materiaalista hegemoniaansa oli paljolti säästänyt Kannaksen suuroffensiivissa puolustajan, jonka korkea taistelumoraali ja olojen erinomaiseen tuntemiseen perustuva sotataito olivat olleet lopullista ratkaisua pitkittävä ’’pelastusrengas”."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      559
      1888
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      917
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      90
      912
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      816
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      739
    6. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      737
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      68
      705
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      658
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe