Kyllä täytty sanoa että kaahaus on tämän ajan IN-juttu. Pedaali pohjaan ja mittarilukemaa katsomaan, näkee mitä se oma ratsu kulkee. Oma kosla rajoittuu tonne 190 kmt paikkeille eli huonosti. Kaiken maailman merkonoomipellet vetää Audilla ja Volvolla ohi niin että takavalot häipyy horisonttiin. Moottoripyöristä nyt puhumattakaan. Kaupungissakin jos erehtyy matelemaan 50 kmt rajoituksella 70 kmt niin takana tuleva imeytyy puskuriin ja jää roikkumaan keskiviivan päälle ja heti kun kaksikaistaosuus, tunkee ilman vilkkua ohittaen eteen. Tämmöistä tää on tää IN-juttu nykyjään.
Kaahaaminen on IN
Osmo Kivinen
5876
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Taisit hiukan yleistää, toki niitä "tuliperseessä" ajavia löytyy kaikkien ajoneuvotyyppien puikoista paikallisbussit mukaan lukien.
Eipä ole tullut tällä, eikä edellisillä kokeiltua huippuja. Riittää, että pääsee rivakasti moottoritienopeuteen ja sillä selvä. Vapaan nopeuden aikaan tuli aina kokeiltua huiput, mutta silloin ne olivat vain maksimissaan 150-160. Nykyisin manuaalin mukaan yli 200. Se tieto riittää. Revittely liikenteessä on kakaroiden hommaa.
Kaahaaminen ja kovaa ajaminen sopivassa paikassa on mielestäni kaksi aivan eri asiaa. Itsekin saatan ajaa suomessakin öisellä moottoritiellä 140-160km/h tai saksassa lomamatkalla 200km/h enkä koe kumpaakaan kaahaukseksi. Mielestäni paljon vaarallisempaa on ajaa kaupungissa 40km/h aluella 60km/h, mitä suurin osa autoilijoista tekee joka päivä.
MINÄkään en ole koskaan kaahannut, vaan ajan vain kovaa. 120km/h nopeus kaupungissa ei ole MINULLE mitään, mutta muut eivät osaa ajaa yhtä kovaa turvallisesti. MINÄ ajan kovaa, muut kaahaavat.
Mäkin oon ajanu kaupungissa 120km/h, se on ihan helppoa. Pari kertaa ajoin Länsiväylällä ja Turun motarilla oon ajanu monta kertaa.