Sananlaskut 30:4
Kuka on noussut taivaaseen ja astunut sieltä alas? Kuka on koonnut kouriinsa tuulen? Kuka on sitonut vedet vaipan sisään? Kuka on kohdalleen asettanut maan ääret kaikki? Mikä on hänen nimensä ja mikä hänen poikansa nimi, jos sen tiedät?
Jotkut kristityt lukevat tässä olevan kyse jumalasta ja Jeesuksesta. Tai oikeastaan siis jumalastaJeesuksesta.
Teksti on kuitenkin vanhempaa perua, eikä kyse ollut profetiasta. Tekstityyli on Jobin kirjan tapaista, joissa jumalan sanotaan kyselevän Jobilta "sinäkö kaiken perustit" tai miten se nyt meni.
Kyse on siis ihmisestä ja hänen pojastaan. Kirjoittaja kysyy kuka on se ihminen, joka on tehnyt nuo teot, jotka katsotaan jumalan toimiksi. Ja kun pitää identifioida tekijä, niin tarvitaan vähän sukua mukaan, joten tiedustellaan nimeä ja pojan nimeä.
Mielenkiintoista kyllä, jw.orgissa on huomattu ettei kyse ole Jeesusta koskevasta profetiasta.
"Raamatunkirjoittaja Agur kysyi: ”Kuka on koonnut tuulen kahmaloonsa? Kuka on käärinyt vedet päällysvaippaan? Kuka on nostattanut kaikki maan ääret? Mikä on hänen nimensä ja mikä hänen poikansa nimi?” (Sananlaskut 30:4.) Agur kysyi oikeastaan, tiedätkö nimeltä sellaista ihmistä tai sukua, joka olisi tehnyt tällaista. Vain Jumalalla on valta hallita luonnonvoimia."
https://www.jw.org/fi/kirjasto/lehdet/w20020515/Kuka-Jumala-on/
Mikä on hänen nimensä ja mikä hänen poikansa nimi, jos sen tiedät?
11
75
Vastaukset 11
- Anonyymi00001
Niin, eihän tuo oikein sovi sen paremmin Jumalaan kuin Jeesukseenkaan.
"Kuka on noussut taivaaseen ja astunut sieltä alas?"
- Jumalasta ei kai sanota näin
"Mikä on hänen nimensä ja mikä hänen poikansa nimi, jos sen tiedät?"
- Jeesuksella ei kai ole poikaa - Anonyymi00002
Johanneksen evankeliumin alussa (Joh. 1:14), jossa todetaan: "Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme".
Ja Sana oli Jumala, sanoo Raamattu.- Anonyymi00003
Ei mitään tekemistä aloituksen kanssa.
- Anonyymi00006
Soopaa... Lahkooppia!
- Anonyymi00005
Joo
ja hukuttanut niin paljon ettei ihmistä luonut sellaiseen pystyväksikään.
Pelastipa kuitenkin Nooa-sedän.- Anonyymi00007
Lahkolaiset ja ateistit myös häviää planeetalta!
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Lahkolaiset ja ateistit myös häviää planeetalta!
Sinut on eksytetty, Maa ei ole mikään irrallaan kiitävä planeetta!
5 Hän on asettanut maan perustuksilleen, sitä ei horjuteta paikoiltaan milloinkaan. - Anonyymi00009
Anonyymi00007 kirjoitti:
Lahkolaiset ja ateistit myös häviää planeetalta!
Vain flättärit pelastuvat!
- Anonyymi00010
Anonyymi00007 kirjoitti:
Lahkolaiset ja ateistit myös häviää planeetalta!
Ja varsinkin vartiotornilahkolaiset.
- Anonyymi00011
Vartiotorni on tuottanut omat lahkonsa.
Kun Itäeurooppa jäi II maailmansodan jälkeen rautaesiripun taakse, kuten sanotaan, jäi sinne myös aikansa vartiotornikaupustelijoita.
Kun rautaesirippu ruostui kuin vartiotornin opit, ja poistui tuossa 1991, avautumisen jälkeen todettiin että siellä oli vartiotorniuskovisia. He eivät kuitenkaan tunnistneet nykyvartiotornikaupustelijoita "meikäläisiksi", vaan totesivat että heillä oli vieraat opit.
Tietysti. Sitä vartenhan vartiotorneja painetaan, että oppeja muutetaan.
No, olihan tuossa aikaakin mennyt noin 50 vuotta (sanotaan 1941 - 1991)
On niitä kuulemma muitakin lahkoja, mahdollisesti Sveitsissä yksi, kuka muistaa tarkemmin. Ja Onanias (765 eaa-456 eaa) kyseli herralta raamatun Peräilman laskuissa, 6:07. Ken on luonut Peräilman, ken suonut sulokaasun ihmiselle ja myös karvaisille luontokappaleille. Ken, oi youhwah-setä, kerro Peräilmaviisautesi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1081275
- 45891
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50716- 70666
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129654- 67606
- 53597
- 55545
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93463Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20460- 34447
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?113444Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443- 5438
- 49437
- 51435
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e82417- 52403
- 42390
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het26386