Ukraina iski Venäjän suurimpaan öljynjalostamoon

Joka on Omskissa Siperiassa, peräti 2 700 kilometrin päässä lähimmästä Ukrainan hallitsemasta alueesta.

Nyt näyttää aika vahvasti siltä, että Putinin päivät ovat luetut. Se tulee muuttamaan myös tämän palstan dynamiikkaa.

https://www.hs.fi/maailma/art-2000012122604.html
1465
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Suuri ja mahtava valehtelijoiden Venäjä, on kaikkien halveksima roistovaltio.

2Äänestä

Kuinkahan nopeast näkyy pumpulla?

Äänestä
  • Jo kymmeniin on osu ut jo monesti toisiin jopa 8x tuhottu niitä säiliöitä/ varastoja jalostamoiden ohella ja eilen Moskovassa 2x ja Moskovassa ei enään jalostamot ja on jo bensa jonoja kuten Pietarissa

    Äänestä

bunkkeripapan erikoisoperaatio on menestys

1Äänestä
  • Kaikki sujuu suunnitelman mukaan.
    -Vladimir Putin-🤣🤣🤣🤣

    1Äänestä

  • Kuuluvatko Pietarin öiset ilotulituksetkin suunnitelmaan?

    Äänestä

Hitler älysi varata bensiiniä ruumiinsa hävittämiseen. Ehtiikö putin toimia ajoissa, vai meneekö jonoon hakattavaksi.

1Äänestä
  • Toivottavasti älyää ajoissa käydä pumpulla hamstaamassa itelleen edes yhden kanisterillisen.

    2Äänestä

Ukraina iskee strategisiin kohteisiin ja venäjää iskee siviileihin.

Äänestä
  • Toisen maailmansodan aikana liittoutuneet (erityisesti Ison-Britannian ja Yhdysvaltain ilmavoimat) toteuttivat massiivisia ilmapommituksia Saksan kaupunkeihin. Strategian yhtenä tavoitteena oli murtaa siviiliväestön taistelutahto, lamauttaa sotateollisuus ja nopeuttaa sodan loppua.

    Pommituksilla oli valtavat inhimilliset ja aineelliset seuraukset:

    Uhriluvut: Siviiliuhrien määräksi on arvioitu noin 300 000–600 000 ihmistä. Uhrien tarkkaa määrää on vaikea arvioida, sillä sodan loppuvaiheessa miljoonat siviilit pakenivat, ja pommituksissa menehtyi myös paljon ulkomaisia pakkotyöläisiä ja sotavankeja.

    Aineelliset tuhot: Pommituksissa tuhoutui arviolta 3,6 miljoonaa asuntoa, mikä vastasi noin viidesosaa koko maan asuntokannasta.

    Tunnetuimmat kohteet: Tuhoisimmat yksittäiset iskut kohdistuivat muun muassa Hampuriin (vuonna 1943) ja Dresdeniin (vuonna 1945). Esimerkiksi Dresdenissä syttyi laaja tulipätsi, ja kaupunki oli tuolloin täynnä puna-armeijan tieltä paenneita pakolaisia.

    Operaatioiden mittakaava: Liittoutuneiden pommitusoffensiiviin osallistui sodan aikana yli miljoona ihmistä ja kymmeniä tuhansia lentokoneita.

    Siviilien pommittaminen ja sen moraalinen oikeutus ovat herättäneet paljon keskustelua ja kiistelyä historioitsijoiden keskuudessa aina nykypäiviin saakka.

    Äänestä

Voi voi. Ei taida iigori saada Ladaan bensaa huomennakaan.

Äänestä

Ukraina täytyy ottaa heti Natoon. Muuten Nato on pelkkä paperitiikeri.

Äänestä
  • Hellan lettas sentään Igori. Aiemmin kirjoitit että ehdottomasti ei Natoon ja nyt Natoon.. No Igori ku kerran olet täällä niin kerropas nyt tänne päin siitä Igor miltä tuntuu olla rusnya ja tietäen että et ole Euroopalaisia ja kuulu Eurooppaan ja olette mongolien sekajätteen jälkeläisiä ja rajat on kiinni ja pysyy. Kun kysytään Igori Pietarista vastaileppas ku kysytään.

    Äänestä

Rusnyat on vaan rusnya

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Joka on Omskissa Siperiassa, peräti 2 700 kilometrin päässä lähimmästä Ukrainan hallitsemasta alueesta.

Nyt näyttää aika vahvasti siltä, että Putinin päivät ovat luetut. Se tulee muuttamaan myös tämän palstan dynamiikkaa.

https://www.hs.fi/maailma/art-2000012122604.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu