Onko jehovien yhteislaulujen säestys ja raamatullinen harrastajateatteri nykyään kiellettyä?

Anonyymi-ap

Elävä musiikki on vaiennut jehovalaisseurakunnissa, samoin odotetut raamatulliset näytelmät, joita teatteria harrastavat veljet ja sisaret esittivät? Miksi musiikki- ja näytelmätaide-esityksiä ei enää harjoiteta jehovissa?

8

<50

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kiitos mielenkiintoisesta aiheesta! Jehovan todistajien ohjaus korostaa uskollisuutta USAlaiselle hallintoelimen määräyksille. Kesän 2016 kansainvälisen konventin opetusten aiheet keskittyivät korostamaan uskoutumista järjestölle ja järjestön määräyksien, kuten verensiirtokiellon ehdottomaan noudattamiseen. Tähän kieltoon rinnastettiin pienen, lahjakkaan, viulistipojan vieroittaminen soittimestaan ja harjoittelustaan. Noin viisivuotiaana poika oli manipuloitu jättämään lahjakkuutensa vaaliminen ja antamaan aikansa vartiotorniseuran markkinointiin. Tällainen on tietysti täysin Jumalan tahdon vastaista. Lasten pitää saada kehittää taiteellisia lahjojaan kaikin mahdollisin tavoin jehovien itsekkäistä tavoitteista piittaamatta! Lahjakkuudet eivät kertakaikkiaan hyödy jehovista!

    • Toki musisoidaan, mutta siihenkin on youhwah-setä lähettänyt uutta valoa. Esimerkiksi tämä oikein kiva kipales, ja monta muuta samankaltaista henkistytettyä laulua on lisätty ohjelmistoon.
      https://www.youtube.com/watch?v=M-H-q7lDCvE

    • Anonyymi00002

      Koska kaikki pitää olla MAHDOLLISIMMAN TYLSÄÄ.

    • Anonyymi00003

      Anonyymi00001 2026-07-07 08:09:56

      " 2016 kansainvälisen konventin opetusten aiheet keskittyivät korostamaan uskoutumista järjestölle ja järjestön määräyksien, kuten verensiirtokiellon ehdottomaan noudattamiseen."

      -Raamatussa ei ole mitän järjestöä. Eikä siten sille uskoutuminen ole raamatullista.
      Miksi uskoutuminen ylipäätänsä ?
      verensiirtokielto on tosiaan järjestön määräys, ja vain sen. verensiirto taas pelastaa ihmishenkiä.
      Vartiotorni / Hreätkää on julkaissut numeron, jonka kansikuvassa on lasten valokuvia, jotka ovt kuolleet verensiirtokieltoon.
      Eroamaan järjestöstä. Varoittamaan järjestöstä. Järjestö = jehovantoditajat.



      Tähän kieltoon rinnastettiin pienen, lahjakkaan, viulistipojan vieroittaminen soittimestaan ja harjoittelustaan

    • Anonyymi00004

      Näytelmät ovat ihmisen korottamista. Nykyään katsotaan Stephen Lettin naamanväänteitä videolta. Se ei ole ihmisen korottamista.

    • Anonyymi00005

      "Teatteria harrastavat veljet ja sisaret..."

      Ensin piti sanomani, etteivät todistajat mitään teatteria ole koskaan harrastaneet, mutta sitten muistin, että pelkkää teatteriahan se koko todistajuus on.

      Eivät he silti teatteria sen taiteenmuotona harrastaneet. Näytelmissä esiintyminen oli kerran vuoteen -mallista. Ohimenevä vaihe, ei harrastusasteella.

      • Anonyymi00006

        Niin se varmaan tosiaan oli. En voi käsittää, miten Jumalan luoma pieni poika, jolle Jumala on antanut viulunsoiton armolahjan muodossa Jumalan kuvuutta ihmisessä! Tässä(kin) asiassa jehovat leikkivät ihmisten persoonallisuudella - jehovilla ei ole tarjota mitään Jumalalta saadun sijasta! Jokaisen lahjakkuuden pitää saada kasvaa ja kehittyä Jumalan kunniaksi! Samoin tieteistä kiimmostuneiden! Jehovista on haittaa Jumalan luoduille! Pois sellaisista turvaan!


      • Anonyymi00007

        Jehovalaisuudessa kaikki on esittämistä. Rukouksetkin esitetään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      52
      1197
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      835
    3. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      735
    4. 68
      732
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      704
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      688
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      625
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      550
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      518
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      510
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      482
    13. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      473
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      469
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      444
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      431
    17. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      427
    18. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      425
    19. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      34
      414
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      35
      409
    Aihe