Onko mitään muuta keinoa määrittää sivuillani olevasta linkistä avautuvan uuden selainikkunan kokoa pieneksi, kuin että sen tekee pop up-ikkunaksi?
Kyseessä on tekstissä oleva linkki, joka nyt avaa haluamani pop-up tyylisen ikkunan pienessä koossa, mutta (!), koska klikattava teksti on jo itsessään hyperlinkki, siirtyy myös pääsivu eteenpäin. Eli haluaisin, että se sivu mistä klikataan pysyy niin kuin on ja vain pop up aukeaa.
Nyt aukeaa pop up, ja sivu josta klikataan, siirtyy myös eteenpäin ja avaa saman sisällön siis kuin pop-up.
Olen etsinyt tähän ratkaisua varmaan sadasta dreamweaverin manuaalista ja netistä, mutta en ole löytänyt ratkaisua. Osaisiko kukaan auttaa?
Pop up tekstilinkistä
tytsy
5
622
Vastaukset
- 12345...
miksi pääsivu siirtyy eteenpäin jos painat linkkiä. määritä niin että linkki ei etene mihin ja avaa vain tuon popupin. laita varsinaisen linkin kohteeksi joko sama sivu kuin se missä linkki sijaitsee tai sitte pelkkä #-merkki.
- tane
Linkki
- tytsy
Kiitos kiitos #-merkki ratkaisi ongelman, jeejee, sivujen teko voi siis taas jatkua.
- Ridge
oikein, mutta javascript "tooltip" voisi olla etsimäsi...
http://javascript.internet.com/generators/dhtml-tooltip-generator.html
Lisää löydät googlella..=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2343493- 623092
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I652663Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk342557Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve832130Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851909Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191885Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401842Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.931711Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691063