IL
”Suomalainen mentaliteetti
Kotirintaman vahvuus ei koskaan nojaa pelkästään materiaalisiin seikkoihin.
– Kyse on myös henkisestä asiasta. Kahdeksankymmentä prosenttia suomalaisista on valmiita puolustamaan maataan. Kun sekä miehillä että naisilla on tuollainen mentaliteetti taistelukentällä ja sen ulkopuolella, olemme nähdäkseni melko vahvoilla, Stubb kiteyttää”
”Suomalainen mentaliteetti
Kotirintaman vahvuus ei koskaan nojaa pelkästään materiaalisiin seikkoihin.
– Kyse on myös henkisestä asiasta. Kahdeksankymmentä prosenttia suomalaisista on valmiita puolustamaan maataan. Kun sekä miehillä että naisilla on tuollainen mentaliteetti taistelukentällä ja sen ulkopuolella, olemme nähdäkseni melko vahvoilla, Stubb kiteyttää”
Vastaukset 31
Vanhimmat
Keitä nämä 20 % ovat, jotka eivät puolustaisi Suomea?
Vihervassarikaarti?
Voisivat sitten painua jo nyt ryssälään!
Rajalakia vastaan äänestäneet?
Just se sakki
Nimet on tiedossa.
Mitähän tekisivät Suomen eteen ”tositilanteessa”?
Sotikaa jo saatanan sotahullut.
Tässä selkeästi kerrottu kansalaisten roolit:
https://yle.fi/aihe/a/20-120898
Tuo tehty 2016, onkohan ikärajat vielä samat?
Olisi kiva tietää oma rooli, että sais treenata!
Naisia pitää ehdottomasti alkaa valmentaa, koska kaikki eivät käy armeijaa.
Stubb voisi ottaa tehtäväkseen saada homma käyntiin!
En ole vihervassari, mutta olen AINA periaatteesta eri mieltä kuin Stubido. Niin tässäkin asiassa. Ei ole mitään järkeä vaarantaa henkeään ja terveyttään sotakiimaisia kokoomusfanaatikkoja puolustaen.
Mars ryssälään sitten!
VAIN YKSI LAUSE . .
Eilen näin Stubbilta pikaisesti vain yhden lauseen, joka kuului suunnilleen näin: Muut maat ajattelevat että voitto sodassa saavutetaan rintamalla, mutta meillä Suomessa ajatellaan, että voitto saavutetaan kotirintamalla! Mitä ikinä tuo lause tarkoittaakin, niin selvää on että Stubb haaveilee ja tekee kaikkensa sodan saamiseksi Suomeen. Eikä hänellä näytä olevan vähäisintäkään ongelmaa sodan, hävityksen ja kärsimyksen tuomisesta maahan. Näyttää kuin Suomi olisi hänelle leikkikalu. Nyt hän leikkii sotaa Ukrainassa, ja sanoo että se on hänen sotansa. Mutta ilmeisesti hän sittenkin haluaa leikkiä täällä, omilla mailla ja mantereilla.
Ja kun katsoin kuvaa, jossa joku Suomenkn päättäjä kävelee Naton kokouksessa, niin jälleen se sama ilo! Nämä ovat ihmisiä, joiden ilo tulee täydelliseksi kun suunnitellaan seuraavia operaatioita oman porukan piirissä. Kaikki ovat samaa mieltä, rahaa riittää, jokainen uusi asejärjestelmä, joka vain katalogista löytyy, ostetaan saman tien. Nyt viimeisin 400 miljoonaa.
Ja IL hehkutti myös 7.7.2026, miten Trump suosii Suomea! Iloisia kasvoja, Trump, Stubb, voitokkaita, riemuisia vaikutelmia. Epäselvän artikkelin mukaan Suomea suositaan, kun täällä pannaan varusteluun runsaasti rahaa, ei enää mitään 2,5 prosenttia kansantulosta tai jostain, vaan moninkertaisesti.
Ja kaikki tämä vain siksi, että USA haluaa päästä osille Venäjästä. Aluksi EU oli vastahakoinen sotimaan, mutta sen ongelman ratkaisi Ukraina. Kun tuli mahdollisuus sotia sen kautta, niin kaikki alkoi näyttä toiselta, ei omia sotilaita, pelkkä raha riittää, ja USA kiittää.
Eikä kaiken tämän sairaalloisen hurman taustalla sodalle ole ainoatakaan reaalista syytä. Puhun nyt osin Länsi-Euroopasta, mutta etenkin Suomesta. Venäjä ei ole kiinnostunut hyökkäämään tänne, ei ole kiinnostunut yli 80 vuoteen, ei ole kiinnostunut nytkään.
Nyt on aika irrottautua sotajengistä. Pitää hieman suuttua! Saada sisäistä tulta liikkeelle. Pitää saada oma tahto liikkeelle. Moni ja ehkä useimmat saattavat ajatella, että kun itse olen hiljaa ja hissukseen, enkä liitä itseäni tai energioitani lainkaan tähän sodan huumassa aseita ostavaan joukkoon, saatan selvitä. Ehkä.
Mutta ajatelkaa myös sitä, että meillä on tulevaisuus vastuullamme. Se ei ole päättäjien vastuulla, vaan olemme sen edustajiemme toimesta hyväksyneet: Suomessa valtiovalta kuuluu kansalle! Se tarkoittaa, että meidän pitää tämä homma hoitaa, palauttaa rauha, ryhtyä itsenäiseksi maaksi, joka ei kumartele länttä eikä valmistele sotaa itään, vaan joka hoitaa oman tonttinsa ja pitää sen puhtaana. Kyllä me siihen kykenemme.
Olet aivan oikeassa. Valtiovalta kuuluu kansalle. Olemme lepsuin ehdoin luovuttaneet sen poliitikoille, jotka kaikin voimin ovat tukahduttaneet kansan oman tahdon.
Meidän pitäisi ajatella minkälaisen tulevaisuuden jätämme jälkipolville, jos annamme globalistien tuhota Suomen.
Miten kansa voi johtaa valtiota ilman poliitikkoja - tulee mieleen Pohjois-Korea!
Sinne vaan.
Sitten niskalaukaus.
Voisiko nuo roolit kertoa jo etukäteen? Ehkä ei liian tarkkaan mutta vähän valottaa. Osaisi pitää reservikin taitoja yllä.
Juoksuhaudoissa ei ole ateisteja.
Rajalakia vastaan äänestäneet valtakunnanoikeuteen!
Eikös tuo bideen isä käynyt oikein Saksassa koulutuksessa? Miten tytär noin isänmaanvastainen?
Eikös se mene niin, että maanpuolustustahdottomat kun joutuu rintamalle, niin niihin jos ei edestä satu, niin takaa sattuu!
Niinpä!
Hyvä on tiedostaa rajalakia vastaan äänestäneiden tämä!
Sotilaspoliisi kyllä hoitaa!
👍👍👍
Minä en kyllä hyväksy että minun verorahoja käytetään laittomasti maassa olevien palveluihin. Maasta poistamiseen voi käyttää.
Sama!
Mitähän on poistettu? Olis kiva tietää😂