Trump on kuin Mussolini

8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hävettää olla persu.
Terv. persumies

Äänestä

"Mitä yhteistä on Donald Trumpilla ja Italian fasistijohtajalla Benito Mussolinilla?

Kummankin mielestä ”on parempi elää päivä leijonana kuin sata vuotta lampaana”.

Donald Trump siteerasi Mussolinia Twitterissä helmikuussa 2016:

Kun Meet the Press -ohjelman toimittaja Chuck Todd kysyi Trumpilta, tiesikö tämä lainanneensa Mussolinia (1883–1945), Trump ihmetteli, mitä väliä sillä on.

”Mussolini oli Mussolini. Se on erittäin hyvä sitaatti. Se on erittäin mielenkiintoinen sitaatti. Näin sen ja tiesin, kuka sen oli sanonut. Mutta mitä eroa sillä on, oliko se Mussolini vai joku muu?”

Trumpin viehtymys vahvoihin miehiin ja koviin otteisiin on innoittanut mediaa etsimään muitakin yhtymäkohtia Yhdysvaltain presidentin ja maailman yksinvaltaisten hallitsijoiden välillä.

Trump uskoo samaan ”ison valheen teoriaan” kuin Adolf Hitler: Kansan enemmistöä on helpompi huijata suurilla kuin pienillä valheilla. Kun valhe on tarpeeksi suuri, ihmiset haluavat uskoa mieluummin että se on totta kuin että joku voisi vääristellä totuutta niin häikäilemättömästi.

Nuorena Donald Trump kehui Playboyn haastattelussa Taivaallisen rauhan aukion verilöylyä voimannäytteeksi.

Hän sisustaa kuin diktaattori.

Ja hän kehuu yksinvaltiaita:"

https://suomenkuvalehti.fi/ulkomaat/trumpin-ystavakirja-voisi-nayttaa-talta-saddam-tappoi-terroristit-kim-jong-un-fiksu-ja-mussolini-mussolini/?shared=968732-28e529ee-1

Ja persujen kansanedustajaryhmän puheenjohtajajana on Joutsenon Mussolini.

https://pbs.twimg.com/profile_banners/1205523232272584705/1593156599/1500x500

1Äänestä

Antakaa Trumpille Grönlanti niin päästää valituksesta. Meille Persuille se kyllä käy, ja varmaan kokkareillekin. Taas vaan vasemmisto haraa vastaan. Yllätys yllätys.

1Äänestä
  • Perskokkelit jakelevat siis valtioiden alueita Venäjän tapaan?

    1Äänestä

Persut ovat sivareita ja lintsareita. Esim. vihreiden Atte Harjanne on reservin kapteeni.

1Äänestä

Amerikan persusta tulee päivä päivältä röyhkeämpi.

1Äänestä

Ei. Kyllä Mussolini oli fiksumpi.

Äänestä
  • Ja atleettisempi. Mussolini rohkeni usein poseerata ilman paitaa kuin Putin konsanaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Persujen idoli samanlainen kuin Mussolini:

https://www.iltalehti.fi/jalkapallon-mm-2026/a/f830c7f2-a245-41a5-84bb-af3773e53853

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu