Nyt Ukraina tuki kovenee, Venäjällä menee jo puolet aseisiin budjetista

Anonyymi-ap

Onko tämä keskustan vai vasemmiston palsta, ilmeisesti vasemmiston ääni täällä kovin, ja poistoihin huutavat liian keskustalaista.

Nato-lähteet IL:lle: Ukrainalle odotettavis isoja uutisia.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on Nato-lähteiden mukaan myöntämässä Ukrainalle lisenssin Patriot-ilmatorjuntaohjuksien valmistamiseen. Trump ja Volodymyr Zelenskyi tapaavat Ankarassa tänään keskiviikkona.
Nato-lähteet korostavat, että Ukraina tarvitsee varmuutta Patriot-ohjuksien saamiseen ja riittävyyteen, jotta ukrainalaiset pystyvät torjumaan Venäjän Kiovaan ampumia ballistisia ohjuksia.

Trump on toistuvasti ilmaissut vastenmielisyytensä siviilien murhaamista kohtaan.

Suuri sotarikos
Venäjä teki viime viikon torstain vastaisena yönä suuren sotarikoksen. Venäläiset ampuivat Ukrainan pääkaupunkiin Kiovaan lähes 80 ohjusta ja noin 500 lennokkia.

Ukrainan ilmapuolustus torjui viitisenkymmentä ohjusta, mutta etenkin ballistiset ohjukset surmasivat siviilejä. Useita kerrostaloja romahti.

– Ballistisia ohjuksia vastaan puolustautuminen on mahdotonta ilman riittävää määrää Patriot-järjestelmiä. Niiden saaminen on suurin prioriteettimme juuri nyt. Keskustelimme, ketkä kumppanit voivat auttaa siinä ja miten. Jatkamme ponnisteluja, Zelenskyi kirjoitti viestipalvelu X:ssä keskusteltuaan hyökkäysten jälkeen tasavallan presidentti Alexander Stubbin kanssa.

9

<50

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Lues nyt palstan säännöt ja mieti mielessäsi, mitn tää liittyy Suomen Keskustaan.

    • Anonyymi00002

      Ja hampaattomaksi lampaaksi alistettu kansa sietää putinin diktatuurin ja sotahullun retoriikan sekä jäätävän korruption

    • Anonyymi00003

      Venäjä eikä Ukraina ole tämän palstan aihe.

      • Anonyymi00004

        Mitä se sulle kuuluu, mitä ihmiset täällä kirjoittelevat? Sinullako kaikki kirjoitukset pitäisi hyväksyttää?


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Mitä se sulle kuuluu, mitä ihmiset täällä kirjoittelevat? Sinullako kaikki kirjoitukset pitäisi hyväksyttää?

        Korneinta tässä on se, että sinä itse olet aina suuna päänä vaatimassa muiden kirjoitusten poistamista, elleivät ne miellytä itseäsi. Niin metsä vastaa kuin sinne huutaa?


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Mitä se sulle kuuluu, mitä ihmiset täällä kirjoittelevat? Sinullako kaikki kirjoitukset pitäisi hyväksyttää?

        Mutta persutrolli, luepa taas palstan säännöt ihan ajatuksella.

        Sitten vedä syvään henkeä.


    • Anonyymi00007

      Suomenkeskusta ehdottomasti tukee Ukrainaa. Pois lukien väyrynen.

    • Kaikki Ukrainan saama lisätuki on hyvä asia ja Venäjän ahdingon lisääminen on sitä niin ikään. Nyt olisi tärkeää päättää esim. Venäjän pankkitoiminnan rajoitteista. Venäjät pankit ovat kovaa vauhtia ajautumassa kriisiin ja sitä vauhtia pitäisi lännestä käsin vaan puhaltaa lisää. Pakotepolitiikkakin alkaa purra, vaikka vauhti on ollut epätoivoisen hidasta. Venäjän energiapolitiikan tilaa Ukraina on onnistunut lukuisilla drooni-iskuillaan heikentämään. putlerilla menee nyt ehkä huonommin kuin kertaakaan koko sodan aikana.

      Tässä on tietysti se vaara, että putlerin epätoivon laineet iskevät jossain vaiheessa aallonmurtajan yli. Emme tiedä, miten epätoivoisiin tekoihin putler on valmis. Hän luultavasti ajattelee, ettei lännellä ole esim. halua ryhtyä minkäänlaisiin ydinsotiin, vaikka Venäjä Ukrainan sodassa käyttäisikin taktisia ydinaseita voiton saavuttaakseen. putler arvuuttelee ennen kaikkea sitä, minkälaisia päähänpistoja Trump saa tällaisessa tilanteessa. Jos Trump suuttuu, mitä hän usein tekee, hänkin voi olla ennalta-arvaamaton. Trumpin joku setä tms. on tehnyt aikoinaan Trumpin vaikutuksen ydinasevastaisuudellaan, minkä vuoksi Trump voisi reagoida hyvinkin jyrkästi siihen, että joku maa käyttää ydinasetta. Siis joku muu kuin Yhdysvallat.

    • Anonyymi00008

      Kenen tahansa palsta, kunhan pysytään palstsn aiheessa.

      Ja aihe EI ole ukraina eikä venäjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      73
      1764
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      26
      1263
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1142
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      943
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      836
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      672
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      643
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      58
      507
    14. 36
      494
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      23
      453
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe