Tavatkaapa rivipersut seuraava linkki

https://www.hs.fi/mielipide/art-2000012132815.html joskin sitä sopii epäillä, että sisältö uppoaa tajuntaanne.
1863
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Laumalle sivareita tuo on ihan täyttä hepreaa. Persu vihaa tätä hyvinvointiyhteiskuntaa ja se nälkyy persujen arvovalinnoissa, joka kulkee halla-aholaisen ihmisarvokäsityksen tietä. Persujen venäläishenkisessä patriarkaalisessa ajattelussa ihmisarvo määrittyy sen mukaan, paljonko yksilöstä on taloudellista hyötyä. Halla-ahoa siteeraten "eriarvoisuus on eriarvoisuutta".

Tämä on perustuslain vinkkelistä katsottuna totaalisen vastakkaisessa kulmassa, koska perustuslaki määrittelee jokaisen suomalaisen tasa-arvoiseksi toistensa suhteen eli kieltää syrjinnän mm. rasistisista syistä, joita ovat kaikkea rotuun, ihonväriin, syntyperään tahi kansalliseen tai etniseen alkuperään perustuvaa erottelua, poissulkemista tai etuoikeutta, jonka tarkoituksena on ihmisoikeuksien ja perusvapauksien tasapuolisen tunnustamisen, nauttimisen tai harjoittamisen mitätöiminen tai rajoittaminen poliittisella, taloudellisella, sosiaalisella, sivistyksellisellä tai jollakin muulla julkisen elämän alalla.

Maassa ovat yhä tasa-arvo- ja yhdenvertaisuuslait. Näitä oikeusvaltion rapauttamiseen tähtäävät persut koettelevat politiikassaan joka ikinen päivä.

1Äänestä

Persu kadehtii köyhien, vajaakykyisten, sairaiden työttömien ym. jne. tukia, joita ei itse saa, koska ei täytä ko. edellytyksiä.

Jos persu tietäisi, miten monipuolisesti terveet, varakkaat ihmiset saavat tukia, joita ei vahingossakaan käsitellä julkisuudessa, persu ehkä suuttuisi oikein isosti ;))

1Äänestä
  • Niin. Jo pelkästään keskivertoa hieman korkeampi tulotaso tarjoaa mahdollisuuksia "verosuunnitteluun", jota voidaan pitää myös laillisena verojen kiertämisenä. Vain harvalla rivipersulla on rahkeita edes siihen etuun.

    1Äänestä

Ihmiskunnan historiassa on kautta aikain toistunut sama kuvio. Osa yhteisön jäsenistä kokee, että heidän on saatava muita enemmän, koska he ovat älykkäämpiä, ahkerampia, menestyneempiä, jne. eikä muiden hommilla ole vastaavaa arvoa tai merkitystä.

Vähä vähältä kusi kihahtaa paremmiston päähän. Köyhempien pitää elää aina vaan vähemmällä ja tehdä enemmän, koska muuten paremmistolle ei saada lisää jaettavaa.

Lopulta ollaan tilanteessa, jossa hierarkian huipulta kivahdetaan alatasolle, että syökää leivoksia, jos leipää ei ole. Siinä kohtaa alkaa yleinen rähinä, jonka jälkeen aloitetaan ikään kuin puhtaalta pöydältä.

1Äänestä
  • Voisiko paremmin sanoa. Esimerkkejä löytyy kautta maailman historian. Sitten rysähtää, ja ikävä kyllä löytyy myös nerokkaita agitaattoreita jotka alkavat kääntää tilannetta omaksi hyödykseen, kunnes ollaan taas kulminaatiopisteessä.

    Äänestä

Montako sataa avausta ajattelit vielä ap samasta aiheesta kirjoittaa? Syyttäen persuja kokoomuksen hankkeesta.

Äänestä
  • Kolahti aikalailla persujen nilkkaan. Ja seurauksena öyhötystä ja älämölyä, eli sitä mitä persuilta voi odottaakin. Sen enempään eivät kyvyt heillä riitä. Esipersut ovat osoittaneet keksityn vihollisen jota kohti voidaan osoittaa mölyäminen, ja esipersut nauttivat makoisasta hilllotolpastaan rivipersujen järsiessä oksanpätkää.

    1Äänestä

  • Purran hyväksymällä koplauksella. Ei anna aihetta kritiikille?

    1Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Purran hyväksymällä koplauksella. Ei anna aihetta kritiikille?

    Kylläpä se persulla teettää ponnistusta, jos pitäisi ymmärtää jotain, mitä ei voi

    tunnustella, katsoa, tai potkaista...

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Kylläpä se persulla teettää ponnistusta, jos pitäisi ymmärtää jotain, mitä ei voi

    tunnustella, katsoa, tai potkaista...

    Jos persulle pitäisi asia vääntää selväksi rautalangalla, vääntäisi persu sen itse niin mutkalle, ettei siitä ottaisi selvää edes toinen, ja yhtä kiero persu.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Kylläpä se persulla teettää ponnistusta, jos pitäisi ymmärtää jotain, mitä ei voi

    tunnustella, katsoa, tai potkaista...

    On surullinen puolue, tai oikeastaan "lypsettävä vaalikarja", tämä entinen Vennamon Maaseudunpuolue. Aikanaan äänestinkin Vennamon puoluetta, sillä Veikko parhaimmillaan teki paljon hyvää. Lipsunta alkoi pojan aikana, nyt ollaan tässä.

    Saatu aikaan rasistinen, säälittävä roskasakki, joka ylläpitää muutamaa ammattipolitrukkia. Siinä on jotenkin pienoiskoossa maamme koko kuva,

    hidas, työläs nousu, yläkerroksen korruptio, ja hidas mutta varma taantuminen.

    Ehkä vielä joskus nousee kansasta valioyksilö, joka nostaa maan jaloilleen?
    Itse tämä kansa ei siihen näytä pystyvän.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Kylläpä se persulla teettää ponnistusta, jos pitäisi ymmärtää jotain, mitä ei voi

    tunnustella, katsoa, tai potkaista...

    On aina yhtä naurettavaa kun sinun mielikuvituskaverisi joille päätä auot jokaisessa viestiketjussa poikkeuksetta ovat taas persuja. Joiden kirjoittamisen sinä Soinisti estät niiden häiritessä sinun persujen maalittamista s24 palstoilla.

    Äänestä

  • PS on hallituspuolue ja hyväksyy kaikki Kokoomuksen juonet.

    Äänestä

Ei meidän pitäjän persut lehtiä lue. Jotkut persukollit ehkä lukee Aku Ankkaa mutta ei sanomalehtiä.
Turhaa persua on yrittää saada ajattelemaan, hänellä ei ole siihen edellytyksiä.

Äänestä
  • Aivan. Se ajatteluelin joko puuttuu lähes täysin tai sitten se on surkastunut.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Aivan. Se ajatteluelin joko puuttuu lähes täysin tai sitten se on surkastunut.

    Persujen eliitti tietää sen, että mitä pahempi valhe ja useasti toistettuna, sen paremmin se uppoaa ajatuskyvyttömille.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Persujen eliitti tietää sen, että mitä pahempi valhe ja useasti toistettuna, sen paremmin se uppoaa ajatuskyvyttömille.

    Totta. Persueliitti (Purra ym) käyttää härskisti hyväkseen noita ajatteluun kyvyttömiä persuja!

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Persujen eliitti tietää sen, että mitä pahempi valhe ja useasti toistettuna, sen paremmin se uppoaa ajatuskyvyttömille.

    Kuten A.Hitler sanoi...'' jos valehtelet, valehtele isosti, pieniä ei kukaan usko.''

    Tai jotan sinne päin :))

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.hs.fi/mielipide/art-2000012132815.html joskin sitä sopii epäillä, että sisältö uppoaa tajuntaanne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu