Hän on niiden Vapahtaja, jotka Häneen uskovat ja turvautuvat!
Jeesus Kristus on Herra!
Anonyymi-ap
2360
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Jeesus on varsinkin uskovien Vapahtaja.
Jeesus lunastaa kaikkien synnyt WW3 ssa.
Muistakaa tämä päivä kun aurinko muuttuu mustaksi eikä kuu anna valoaan. 20.5.2030
Matt. 24:29 Mutta kohta niiden päivien ahdistuksen jälkeen aurinko pimenee, eikä kuu anna valoansa, ja tähdet putoavat taivaalta, ja taivaitten voimat järkkyvät.
1. Ja minä kuulin suuren äänen temppelistä sanovan niille seitsemälle enkelille: "Menkää ja vuodattakaa ne seitsemän Jumalan vihan maljaa maan päälle".
2. Ja ensimmäinen lähti ja vuodatti maljansa maan päälle; ja tuli pahoja ja ilkeitä paiseita niihin ihmisiin, joissa oli pedon merkki ja jotka kumarsivat sen kuvaa.
3. Ja toinen enkeli vuodatti maljansa mereen, ja se tuli vereksi, ikäänkuin kuolleen vereksi, ja jokainen elävä olento kuoli, mitä meressä oli.
4. Ja kolmas enkeli vuodatti maljansa jokiin ja vesilähteisiin, ja ne tulivat vereksi.
5. Ja minä kuulin vetten enkelin sanovan: "Vanhurskas olet sinä, joka olet ja joka olit, sinä Pyhä, kun näin olet tuominnut.
6. Sillä pyhien ja profeettain verta he ovat vuodattaneet, ja verta sinä olet antanut heille juoda; sen he ovat ansainneet."
7. Ja minä kuulin alttarin sanovan: "Totisesti, Herra Jumala, Kaikkivaltias, totiset ja vanhurskaat ovat sinun tuomiosi".
8. Ja neljäs enkeli vuodatti maljansa aurinkoon, ja sille annettiin valta paahtaa ihmisiä tulella.
9. Ja ihmiset paahtuivat kovassa helteessä ja pilkkasivat Jumalan nimeä, hänen, jolla on vallassaan nämä vitsaukset; mutta he eivät tehneet parannusta, niin että olisivat antaneet hänelle kunnian.
10. Ja viides enkeli vuodatti maljansa pedon valtaistuimelle, ja sen valtakunta pimeni; ja he pureskelivat kielensä rikki tuskissansa
11. ja pilkkasivat taivaan Jumalaa tuskiensa ja paiseittensa tähden, mutta eivät tehneet parannusta teoistansa.
12. Ja kuudes enkeli vuodatti maljansa suureen Eufrat-virtaan, ja sen vesi kuivui, että tie valmistuisi auringon noususta tuleville kuninkaille.
13. Ja minä näin lohikäärmeen suusta ja pedon suusta ja väärän profeetan suusta lähtevän kolme saastaista henkeä, sammakon muotoista.
14. Sillä ne ovat riivaajain henkiä, jotka tekevät ihmeitä; ne lähtevät koko maanpiirin kuningasten luo kokoamaan heidät sotaan Jumalan, Kaikkivaltiaan, suurena päivänä.
15. - Katso, minä tulen niinkuin varas; autuas se, joka valvoo ja pitää vaatteistansa vaarin, ettei hän kulkisi alastomana eikä hänen häpeätänsä nähtäisi! -
16. Ja ne kokosivat heidät siihen paikkaan, jonka nimi hebreaksi on Harmagedon.
17. Ja seitsemäs enkeli vuodatti maljansa ilmaan, ja temppelistä, valtaistuimelta, lähti suuri ääni, joka sanoi: "Se on tapahtunut".
18. Ja tuli salamoita ja ääniä ja ukkosenjylinää; ja tuli suuri maanjäristys, niin ankara ja suuri maanjäristys, ettei sen vertaista ole ollut siitä asti, kuin ihmisiä on ollut maan päällä.
19. Ja se suuri kaupunki meni kolmeen osaan, ja kansojen kaupungit kukistuivat. Ja se suuri Babylon tuli muistetuksi Jumalan edessä, niin että hän antoi sille vihansa kiivauden viinimaljan.
20. Ja kaikki saaret pakenivat, eikä vuoria enää ollut.
21. Ja suuria rakeita, leiviskän painoisia, satoi taivaasta ihmisten päälle; ja ihmiset pilkkasivat Jumalaa raesateen vitsauksen tähden, sillä se vitsaus oli ylen suuri.
◀ Luku 15 | Luku 17 ▶
Johanneksen ilmestys luku 16.
Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
Sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat.
Rankka näkymä, mutta Jeesus vie omansa turvaan Taivaan kotiin!
Kyllä!
Jeesuksia on monta, mutta on vain yksi Jeesus Kristus.
Ja Kristuskin on kreikkaa ja tarkoittaa balsamoitu muumio, ja on piispa Huovisen sanoin uusi nimi Auringonjumala Sol Invictukselle, ja Pietarin 2.kirjeen mukaan Lucifer, joka Paavalin kiroamana KIROUKSENA (Gal.3:13), johdattaa seuraajansa helvettiin.
Vapahtaja - vapautus synnin ikeestä, mistä Jeesus lupasi kansan vapauttaa, löytyy Johannes 8. luvusta.
Tuo aviorikoksesta vapautettu nainen on vain hänen puheensa esimerkki.
Jos tämä kohta olisi käännetty oikein, eikä valehdeltu, olisittekohan te silloin ymmärtäneet, mistä on kyse, olen miettinyt?!
"Tehkää parannus" on väärä käännös, siinä kuuluu lukea, tehkää mielenmuutos, kääntykää pois koko syntiopin tieltä.
Myös viimeiseen raamattukäännökseen on tuo naisen tarinakin muutettu.
Jeesus sanoo, se heittäköön ensimmäisen kiven, joka on synnitön, ja fariseukset postuvat korvat luimussa. Nimittäin, jos väitti itseään synnittömäksi, siitä oli määrätty kuolemantuomio.
Näin Jeesus pelasti naisen.
Nyt uudessa raamatussa lukee, se heittäköön ensimmäisen kiven, joka ei ole tehnyt syntiä, ja koko juttu mokattu.
Juutalainen syntisyys ei ole teko, vaan sisäinen ominaisuus, jonka Paavali juuri määrittelee, kun käskee perkaamaan koko taivasten valtakunnan pois (Matt.13;33), kun palvoo Jeesusta teurastettuna pääsiäisen uhrilampaana (1.Kor.5:7).
Kyseessä ei ole mikään mielipideasia.
Tämähän juuri liittyy siihen Paavalin yhden kirjeen vain yhteen jakeeseen perisynnistä - se on ominaisuus. Mikä on valetarina luomiskertomuksesta.
Ei se niin toimi, että kumartelet jeesuksen kuvaa, ja odotat että pelastut. Se toimii niin, että kuuntelet mitä hän yritti sanoa, ja elät sen mukaan itse. Sinun pitää tehdä se työ ihan itse, pelastus ei tule niin että kumartelet ja fanitat jotain, mutta et elä itsesi kanssa rehellisesti. Ja sitten pyytelet anteeksiantoa, ja kumartelet taas kun pikkasen on lipsahtanut oma elämä itsekkyyden puolelle.
Yritä ymmärtää sanoma, vääntelemättä sitä itsellesi helppoon muotoon, ja ota vastuun omista valinnoistasi.
MIKÄ PELASTUS? MISTÄ TAI MILTÄ PITÄISI PELASTUA??
Ei Raamattu käske mitään. Se on vain kirja. Jeesuksen palvonta on vain kirjan yksi tulkinnoista. Toinen tulkinta voisi olla esimerkiksi mitä Jeesus opetti? Tämän opetuksen ymmärtäminen on oleellista, ei kirjan opettaja ja sanoja.
Aloituksen sisältöhän on se että aloittaja kyseenalaistaa toisten elämän. Siihen voi siis hyvin vastata ylläolevalla tavalla. Aloittajan uskovilla on ikuinen ongelma oman elämänsä kanssa, mutta se ei ratkea vaatimalla toisia ihmisiä ajattelemaan samalla tavalla. Heillä olisi vapaus elää ilman ilmankin riippuvuutta uskomisestaan, toteuttaa itseään sellaisena kun ovat ja ottaa vastaan kaikkea uutta.
Uskonnot ja aatteet johtavat helposti ajattelun ehdollistamiseen ja rajoituksiin. Se ei ole vapautta, eikä kai tarkoituskaan. Vapauden sanomasta huomaamatta uusi laki tai velvoittava normi.
Sinulla oli rakentavampi tapa lähestyä asiaa, mutta puhutaan samasta asiasta. Sinulle pisteet ja ylänuoli siitä, minulla on kärsivällisyys loppu ihmisten kanssa joten ulosantini on usein turhan karua. Kiva että olet ja sinussa on vielä kärsivällisyyttä tämän apinalauman kanssa. <3
Ongelma on se, kun kristinusko perustuu Jeesuksen jo raamatussa sanomaan Saatanaan, ja Jeesuksen kiroamiseen kiroukseksi tosi Jumalana - todistettu tosiasia.
Paavalin sanoin Jeesuksen opetus ja julistamaksi käskemä taivasten valtakunnan evankeliumi on raamatun mukaan myös kirottu, myös sen evankeliumin lukijat.
Löytyy raamattuhaulla 'olkoon kirottu'.
Muinoin kirouksia lukivat vain maagit ja noidat, ja kirouksen tarkoitus oli aiheuttaa pahaa kohteelle. Löytyy wikipediasivu Kirous.
Tässä ei nyt onnistu vain raamattu kädessä hyppiä aitojen yli, vaan KIROUS on ensin purettava - on vain äärimmäisen vaikeaa, kun näitä juutalaisen noitumia on nyt yksistään kristinuskossa 2,4 miljardia.
Mutta tilanteeseen nyt realismia - ei kirkko ja uskonto vielä tällä toteamisella selviä.
Vai onko tarkoitus selvitäkään?
Sanoohan jo järkikin, että Jeesuksen uusi tuleminen (opillisestikin), tuhoaa kristinuskon, koska kristinuskossa Jeesus on vain kuoliaaksi kidutettu ja kiroukseksi kirottu uhri.
Kun hän herää 'henkiin' - Jeesus on silloin itse antikristus, koska kristityiltä lähtee uhri.
Asia mitä uskovaiset eivät ymmärrä, kun samaan aikaan, kun puhutaan Jeesuksen uudesta tulemisesta, julistetaankin antikristuksen ilmestymistä.
Tässä kohdassa viimeistään uskovaisten jengoilla kiinni oleva pää jo irtoaa.
Jeesuksen uusi tuleminen ja antikristuksen ilmestyminen ovat yksi ja sama asia.
Aamen!
Kyllä näin on.
Aamen!