Isoimmat makkaraperunat

Anonyymi-ap

Mistä saa kaupungissa isoimmat makkaraperunat?

15

100

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      särkän grilliltä

    • Anonyymi00002

      Harmi kun grillit häviämässä.

      • Anonyymi00005

        Makkaraperunat iso annos kaikki mausteet mutta ei majoneesia


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Makkaraperunat iso annos kaikki mausteet mutta ei majoneesia

        Sinappi ketsuppi kurkkusalaatti sipuli.


    • Anonyymi00003

      Onko joku testannut Viinikan lankarullakioskia?

    • Anonyymi00004

      Ullan Grilli ?

    • Anonyymi00006

      Ellei kotona osaa edes makkaraperunoita kokata itselleen, niin jopas on arki-osaaminen kehnolla mallilla,
      tällainen jos mikä on sitä ns. uus-avuttomuutta.

      Osta nyt hyvä jätkä seuraavalla kauppareissullasi pussi ranskanperunoita ja lenkkimakkara paketti,
      pilko makkarat ja lisää ne perunoiden kanssa (250 °C) asteiseen uuniin ja kohta on grilliateriasi valmis,
      näin ei tarvi jossain grillijonossa seisoskella nälissään.

      • Anonyymi00007

        Ei ole sama juttu, oikeat makkaraperunat tehdään rasvakeittimessä, no voihan ne kotonakin keittää öljyssä, mutta siltikään ei tule samanmakuisia.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Ei ole sama juttu, oikeat makkaraperunat tehdään rasvakeittimessä, no voihan ne kotonakin keittää öljyssä, mutta siltikään ei tule samanmakuisia.

        Makkarakuutiot olisi syytä paistaa samalla parilalla missä porilaisen pihvitkin. Vain perunat menee rasvakeittimen kautta.


      • Anonyymi00011

        Uunissa ?? Voi V !!! Makkaraperunat KUULUU tehdä Rasvakeittimessä. Fakta. ( Ja mulla EI ole rasvakeitintä )


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Uunissa ?? Voi V !!! Makkaraperunat KUULUU tehdä Rasvakeittimessä. Fakta. ( Ja mulla EI ole rasvakeitintä )

        Ei kai siihen mitään virallista tapaa ole olemassa. Mutta sen olen huomannut, että poimutetut Mummon ranet onnistuu uunissa parhaiten. Ne jää sopivasti koholleen leivinpaperista ja paahtuvat hyvin rapeiksi.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Ei kai siihen mitään virallista tapaa ole olemassa. Mutta sen olen huomannut, että poimutetut Mummon ranet onnistuu uunissa parhaiten. Ne jää sopivasti koholleen leivinpaperista ja paahtuvat hyvin rapeiksi.

        Teen nykyisin aina kotona ranskikset ja makkarat. Uunissa paistuu sen mitä paistuu ilman ylimääräistä rasvaa, sitä rasvaa kun on jo omasta takaa kehossa aivan riittävästi. Tällä ikää ei enää passais lihoa 30+ painoindeksi lukemiin.


    • Anonyymi00012

      Nykyiset makkaraperunat keksittiin Perun pääkaupungissa Limassa 1960-luvun lopulla. Salcipapa oli erityisesti köyhien suosiossa. Katuruokaa juhlitaan vuosittain marraskuun kolmantena sunnuntaina.

    • Anonyymi00015

      Ullan grilli Tammelan torilla,

      • Anonyymi00016

        Oot ihan oikeassa. Ei ole Tampereella parempia ja isompia makkara peruna annoksia kun Ullan grillillä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      358
      1114
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      758
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      602
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      491
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe