...Neuvostoliiton perustuslakiin oli kirjattu, että jokaisella neuvostotasavallalla on oikeus erota liittovaltiosta niin halutessaan.
Perustuslaki ei toki määritellyt, että miten eroaminen tapahtuisi, joten kukaan ei voinut siten sanoa, että Liettuan tapa itsenäistyä yksipuolisella itsenäisyysjulistuksella olisi ollut väärä tai perustus lain vastainen.
Jos kerran perustuslaissa taattiin osavaltioille oikeus itsenäistyä neukusta, niin mikä hitto oli Gorban ongelma?
Miksi Gorbatsov suuttui Liettuan itsenäisyysjulistuksesta 1990, vaikka...
4
57
Vastaukset 4
- Anonyymi00002
Puolalaisten 'autonomia-hanketta' Vilnan seudulla tuki Neuvostoliiton johto, mutta kovan linjan neuvostoliittolaisten yritys kaapata valta Gorbatsevilta 22. elokuuta 1991 johtikin siihen, että tätä hanketta kannattaneita puolalaisia, joita ei ollutkaan aivan vähän syytettiin sitten vehkeilyn tukemisesta Gorbatsevia. Se oli lisää vettä myllyyn jo valmiiksi huonosti mietitylle hankkeelle.
Vilnan seudun puolalais-vähemmistön tavoittelemaan 'autonomiseen' alueeseen Liettuan sisällä olisi kuulunut paitsi
● Vilnan and Šalčininkain seudut kokonaisuudessaan
myös
● Švenčionysin seudulta Pabradė ja Moguny
● Trakain seudulta Paluknys, Trakai, Senieji Trakai ja Kariotiškės
● Širvintosin seudulta Jauniūnai
Liettualaiset eivät olleet kuitenkaan unohtaneet puolalaisten Zeligovski-törppöilyjä vuodelta 1920 - 70 vuoden takaa. Koko autonomia-sanasta tuli herjasana kun viitattiin puolalaisiin.
Liettuan tasavallan korkein neuvosto päätyi torppaamaan puolalais-väestön autonomiahankkeen Vilnan seudulla.
Šalčininkain ja Vilnan seutujen valtuutetut olivat hyväksyneet kaakkoisliettualaisen kaupungin Eišiškėsin kongressin päätöslauselmat jo 7. ja 10. lokakuuta 1990.
Juhlalliset muistotilaisuudet lokakuun 9. ja 28. päiville edustivat Vilnan menettämistä Żeligowskin kapinalle vuonna 1920 ja Vilnan palauttamista Liettualle vuonna 1939.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Polish_autonomy_in_the_Vilnius_Region#CITEREFJundo-Kaliszewska2019 - Anonyymi00003
Ehkä tätä perustuslain kohta ei oltu tarkoitettu otettavaksi vakavasti.
- Anonyymi00004
Satelliittivaltioiden irtautuminen neuvostoimperiumista oli jo riittävän paha paikka, mutta itse neuvostovaltion mureneminen oli sitäkin isompi juttu joten Gorbatshov, ja syystäkin, alkoi pelätä äkkiväärien, siis stalinistien ja sen kaltaisten vastatoimia ja halusi siksikin näyttäytyä Neuvostoliiton puolustajana. Aika nopeastihan se sitten selvisi, ettei tunkio tonkimalla parane.
- Anonyymi00005
Sitten ne puolalaiset, jotka olivat kannattaneet autonomia-projektiaan Vilnan seudulla, syytettiinkin Gorbatsevia vastaan vehkeillen kovalinjalaisten tukemisesta.
Juuri itsenäistyneessä Puolassakin vain muutama pikku oikeistojuoppokerho antoi mitään tukea yrittää uudestaan mitään puolalaisten projista Vilnan seudulla, mutta virallisesti itsenäistyneen Puolan johtohan tajusi kaikkien zeligovski-pelleilyjen jälkeen antaa koko Vilnan kuulua Liettualle, kuten se kuuluikin jo vuonna 1920.
Kuten jotkut tuppaavat nykyäänkin sanomaan:
Puola ulos Vilnasta,
Saksa ulos Klaipedasta!
Vilna ja Klaipeda, nyt ja aina Liettuan!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3131245Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan73876Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61803- 120683
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38662Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt42659- 50596
Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.51573- 39549
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95542- 45527
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48515- 32511
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84485Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K9466- 19447
- 78440
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8437En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o28424Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21411