...Neuvostoliiton perustuslakiin oli kirjattu, että jokaisella neuvostotasavallalla on oikeus erota liittovaltiosta niin halutessaan.
Perustuslaki ei toki määritellyt, että miten eroaminen tapahtuisi, joten kukaan ei voinut siten sanoa, että Liettuan tapa itsenäistyä yksipuolisella itsenäisyysjulistuksella olisi ollut väärä tai perustus lain vastainen.
Jos kerran perustuslaissa taattiin osavaltioille oikeus itsenäistyä neukusta, niin mikä hitto oli Gorban ongelma?
Perustuslaki ei toki määritellyt, että miten eroaminen tapahtuisi, joten kukaan ei voinut siten sanoa, että Liettuan tapa itsenäistyä yksipuolisella itsenäisyysjulistuksella olisi ollut väärä tai perustus lain vastainen.
Jos kerran perustuslaissa taattiin osavaltioille oikeus itsenäistyä neukusta, niin mikä hitto oli Gorban ongelma?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Puolalaisten 'autonomia-hanketta' Vilnan seudulla tuki Neuvostoliiton johto, mutta kovan linjan neuvostoliittolaisten yritys kaapata valta Gorbatsevilta 22. elokuuta 1991 johtikin siihen, että tätä hanketta kannattaneita puolalaisia, joita ei ollutkaan aivan vähän syytettiin sitten vehkeilyn tukemisesta Gorbatsevia. Se oli lisää vettä myllyyn jo valmiiksi huonosti mietitylle hankkeelle.
Vilnan seudun puolalais-vähemmistön tavoittelemaan 'autonomiseen' alueeseen Liettuan sisällä olisi kuulunut paitsi
● Vilnan and Šalčininkain seudut kokonaisuudessaan
myös
● Švenčionysin seudulta Pabradė ja Moguny
● Trakain seudulta Paluknys, Trakai, Senieji Trakai ja Kariotiškės
● Širvintosin seudulta Jauniūnai
Liettualaiset eivät olleet kuitenkaan unohtaneet puolalaisten Zeligovski-törppöilyjä vuodelta 1920 - 70 vuoden takaa. Koko autonomia-sanasta tuli herjasana kun viitattiin puolalaisiin.
Liettuan tasavallan korkein neuvosto päätyi torppaamaan puolalais-väestön autonomiahankkeen Vilnan seudulla.
Šalčininkain ja Vilnan seutujen valtuutetut olivat hyväksyneet kaakkoisliettualaisen kaupungin Eišiškėsin kongressin päätöslauselmat jo 7. ja 10. lokakuuta 1990.
Juhlalliset muistotilaisuudet lokakuun 9. ja 28. päiville edustivat Vilnan menettämistä Żeligowskin kapinalle vuonna 1920 ja Vilnan palauttamista Liettualle vuonna 1939.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Polish_autonomy_in_the_Vilnius_Region#CITEREFJundo-Kaliszewska2019
Ehkä tätä perustuslain kohta ei oltu tarkoitettu otettavaksi vakavasti.
Ehkä aloittajan rajallista historiantajua ei oltu tarkoitettu otettavaksi vakavasti.🙂
Satelliittivaltioiden irtautuminen neuvostoimperiumista oli jo riittävän paha paikka, mutta itse neuvostovaltion mureneminen oli sitäkin isompi juttu joten Gorbatshov, ja syystäkin, alkoi pelätä äkkiväärien, siis stalinistien ja sen kaltaisten vastatoimia ja halusi siksikin näyttäytyä Neuvostoliiton puolustajana. Aika nopeastihan se sitten selvisi, ettei tunkio tonkimalla parane.
Sitten ne puolalaiset, jotka olivat kannattaneet autonomia-projektiaan Vilnan seudulla, syytettiinkin Gorbatsevia vastaan vehkeillen kovalinjalaisten tukemisesta.
Juuri itsenäistyneessä Puolassakin vain muutama pikku oikeistojuoppokerho antoi mitään tukea yrittää uudestaan mitään puolalaisten projista Vilnan seudulla, mutta virallisesti itsenäistyneen Puolan johtohan tajusi kaikkien zeligovski-pelleilyjen jälkeen antaa koko Vilnan kuulua Liettualle, kuten se kuuluikin jo vuonna 1920.
Kuten jotkut tuppaavat nykyäänkin sanomaan:
Puola ulos Vilnasta,
Saksa ulos Klaipedasta!
Vilna ja Klaipeda, nyt ja aina Liettuan!
Onko pöhveli ollut kiltisti.
Kuka pöhveli?
Se olisi vähän sama Stubbille, jos Ahvenanmaa julistausi itsenäiseksi kuin Gorbatseville Baltian maiden ero. Oma palli heiluisi, jos osia valtakunnasta irtoaa noin vain.
Mites toi Vilna-hankkeen puolalaiset sitten joutui liitetyksi kovalinjalaisiin, jotka yritti vallankaappausta Gorbatsevia vastaan?
NL:n ja Venäjän perustuslaki venyy aina tarpeiden mukaan. Ei se olekkaan vakavasti otettavaksi tehty, kuten sopimuspolitiikkakin, joka voidaan rikkoa silloin oma etu sitä vaatii.
Eikä Puolan luotettavuus sen kannalta yrittävätkö Vilnaa vaikka Moskovan tuella olekaan vakavasti otettavaksi tehty, kuten sopimuspolitiikkansakin Liettuan kanssa, joka voidaan rikkoa silloin kun puolalaisten oma etu sitä vähänkään vaatii.
Puola ulos Vilnasta,
Saksa ulos Klaipedasta!
Vilna ja Klaipeda, nyt ja aina Liettuan!
Mutta mää'i sinä vain puolalaisten marttyyriyttä, kun liettualaiset joutuivat sietämään puolalaisten sikailua aiemmin kuin natsien ja neukkujen ja vielä päälle sietämään puolalaisten sikailua hieman lisää neukkujen loppuaikoina neukkujen tuella ja vielä neukun nuokuttuakin.
LIETTUA TULEE AINA OLEMAAN VILNAN, EI IKINÄ PUOLAN!
ZELIGOVSKIT TAKAISIN SINNE MISSÄ PIPPURI KASVAA!
KÖNIGSBERG TAKAISIN SAKSALLE! TAI SITTEN LIETTUAN JA PUOLAN JAETTAVAKSI!
Liettua on kärsinyt eniten aikaisemmasta alkaen. Siihen tekopyhillä puolalaisilla ei ole mitään varaa määkiä.
Königsberg-Kaliningrad täysin Liettualle!
Etniset väestöt saavat pysyä, niitä ei kukaan rupea pakkosiirtelemään, koska emme ole tekopyhiä ajattelurajoitteisia määkijöitä emmekä kannata stalinismia, edes erilaisella pakkauksella. Mutta joka tapauksessa Königsberg-Kaliningrad kuuluisi Liettualle eikä siihen kukaan muu voisi tehdä mitään vaateita etnisen väestön koostumukseen vedoten.
Valitettavasti tämä pätisi myös puolalaisten autonomia-projekteihin Vilnan seudulla. Siinä voivat Grzegorz Braunit ja muut putinisti-natsi-nuket määkiä.
Siinä tulisi myös Suwalkin käytävän strateginen ongelma hoidetuksi samalla.
Königsberg-Kaliningrad Liettualle ja uudeksi nimeksi
Nepriklausomybė be Lenkijos Visada lietuviškas
En tunne Neuvostoliiton kommunismidiktatuurin perustuslakia, mutta siihen tuskin lienee sisältynyt maan vuonna 1991 tekemä itsemurha, mikä tapahtuma harmittanee niin Josif Stalinin haamua kuin Vladimir Putinia sekä täkäläisiä tiltureppanoitakin.
Jotkut puolalais-poliitikot haluaisivat edelleen alistaa Liettuan Puolan vasalliksi itsenäisen kansakunnan. Monta kertaa Puolakin on tehnyt itsemurhan ja sitten ollaan unelmoimassa milloin vanhasta Puola-Liettuan Kansainyhteisöstä, milloin Pilsudskin Intermarium-unelmoiman implikoimasta Suur-Puolasta (jossa mm. ukrainalaiset, liettualaiset ja valkovenäläiset olisivat saaneet lyhyempää tikkua) milloin omista siirtokunnista.
Heti kun Puola häviää kolonialismipelin, muokkaillaan kiireen vilkkaa historiaa ja ruikutellaan: "Opettaja, mä en oo lyöny ketään. Mut vaan hakattiin."
The varieties of European colonialism in Central and Eastern Europe: The Polish and the Czech cases
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/1369801X.2024.2400347#d1e131
Polish Colonial Ambitions in the Inter-War Period
https://www.jstor.org/stable/2492615
Poland in a Colonial World Order: Adjustments and Aspirations, 1918–1939
https://www.researchgate.net/publication/352226157_Poland_in_a_Colonial_World_Order_Adjustments_and_Aspirations_1918-1939
Warsaw, Monrovia and London
Polish Colonial Ambitions in Liberia in the 1930s and the British Reactions
https://www.copernico.eu/en/articles/warsaw-monrovia-and-london-polish-colonial-ambitions-liberia-1930s-and-british-reactions
Puolan kolonialismipyrkimykset ovat kaikesta huolimatta fakta.
Liettua ei enää ikinä ole Puolan vasalli.