Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta? Lääkäri tekee hoitovirheen joka aiheuttaa terveyden menetyksen ja antaa sitten väärän diagnoosin joka olevinaan selittää tämän.
Lääkärin hoitovirheen peittäminen väärällä diagnoosilla
Anonyymi-ap
4<50
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siihen se perustuu juuri että saa asiakkaaksi lääke myyntiin ja lisää vaivoja.
Aremmat ottaa kaiken vastaan.
Pitää ottaa yhteyttä potilasasiavastaavaan ( potilasasiamies) eikä ruikuttaa täällä hoitovirheestä tai väärästä diagnoosista!
Voi hitto, täysin terve mies marssiin lääkäriin, saa väärän diagnoosin ja sairastuu siitä!
Eikä tässä vielä kaikki, sitten lääkäri peittääkseen väärän diagnoosinsa, kirjoittaa uuden väärän diagnoosin, jolla selitetään ensimmäisestä diagnoosista aiheutunut sairastuminen.
En mene enää ikinä lääkäriin!
Juuri tällaisesta tilanteesta minulla ei ole kokemusta. Sen verran kuitenkin on kokemusta lääkäreiden virheistä ja kirjauksista, että en ylläty lainkaan kertomastasi.
Näitä on vaikea saada korjatuksi ja korvatuksi. Kannattaa se silti yrittää. Potilasvahinkokeskukseen vain vahinkoilmoitusta. Asiaa voi auttaa, jos joku osaavampi lääkäri voi tehdä oikean diagnoosin.