Armosta, ei ansioista meidät vanhurskautetaan

Anonyymi-ap

Room. 4:5
Mutta joka ei työtä tee, vaan uskoo sen päälle, joka jumalattoman vanhurskaaksi tekee, hänen uskonsa luetaan hänelle vanhurskaudeksi.

Room. 4:4
Mutta sille, joka työtä tekee, ei lueta palkkaa armosta, vaan ansiosta.

Juusolle

4

54

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pysyn silti katolilaisena.

      😊😊😊😊😊

    • Kiitos, mutta minä uskon tuon jo, noinhan katolinen kirkko opettaa.

      Mutta ei VL eikä katolinen kirkko opeta että ihminen voi vain elää synnissä jumalattomasti ja vanhurskauttaminen pysyy yllä. Höpönlöpön, vl-liikkeessä joko höpösynneistäkin ( = ei syntiä) jo todetaan että et ole vanhurskauttanut armon tilassa.

      Eli ihan ajan haaskausta halkoa hiuksia. Minä en ole koskaan kieltänyt noita Raamatunkohtia tai vanhurskauttamksiata uskosta, niinkuin Paavali opettaa eikä niin tee katolinen kirkkokaan.

    • Anonyymi00001

      Uskon kautta armo ja armon kautta vanhurskauttamien.

    • Anonyymi00002

      Hirveä poru siitä kuitenkin saadaan aikaan yksinkertaisesta asista.

      Tai oikeastaan siitä ei juuri mitään muuta saada aikaiseksi.

      Ei se usko eikä vanhurskauttaminen juuri millään muulla tavalla käytännössä vaikuta vaikka nopeasti ajatellen pitäisi vaikutuksen olla aivan päinvastainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      138
      897
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      657
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      588
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      573
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      530
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      488
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      486
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      462
    Aihe