Juttelin tuossa päivänä muutamana erään yrittäjän kanssa, uskovaisen. Hän sanoi tekevänsä 16-tuntisia työpäiviä ja ilmapiiri siinä lähellä oli, että hän on kuin uhri. Ei ole!
'Mutta jotka rikastua tahtovat, lankeavat kiusaukseen ja paulaan ja moniin mielettömiin ja vahingollisiin himoihin, jotka upottavat ihmiset turmioon ja kadotukseen.
Sillä rahan himo on kaiken pahan juuri; sitä haluten monet ovat eksyneet pois uskosta ja lävistäneet itsensä monella tuskalla.
Mutta sinä, Jumalan ihminen, pakene sellaista, ja tavoita vanhurkautta, jumalisuutta, uskoa, rakkautta, kärsivällisyyttä, hiljaisuutta.
Kilvoittele hyvä uskon kilvoitus, tartu kiinni iänkaikkiseen elämään, johon olet kutsuttu ja johon hyvällä tunnustuksella olet tunnustautunut monen todistajan edessä'. 1Tim.6:9-12
Ainaista valittamista veroista joillakin yrittäjillä. Täytyyhän sitä jotain tienatakin jos verotetaan. Aina voi tehdä valituksen jos on väärin verotettu.
'Mutta jotka rikastua tahtovat, lankeavat kiusaukseen ja paulaan ja moniin mielettömiin ja vahingollisiin himoihin, jotka upottavat ihmiset turmioon ja kadotukseen.
Sillä rahan himo on kaiken pahan juuri; sitä haluten monet ovat eksyneet pois uskosta ja lävistäneet itsensä monella tuskalla.
Mutta sinä, Jumalan ihminen, pakene sellaista, ja tavoita vanhurkautta, jumalisuutta, uskoa, rakkautta, kärsivällisyyttä, hiljaisuutta.
Kilvoittele hyvä uskon kilvoitus, tartu kiinni iänkaikkiseen elämään, johon olet kutsuttu ja johon hyvällä tunnustuksella olet tunnustautunut monen todistajan edessä'. 1Tim.6:9-12
Ainaista valittamista veroista joillakin yrittäjillä. Täytyyhän sitä jotain tienatakin jos verotetaan. Aina voi tehdä valituksen jos on väärin verotettu.
Vastaukset 21
Vanhimmat
"ainahan on maksettava eikös juu mitä tässä maailmassa velkaantuu" sanoo laulun tekijäkin.
Tää kun on hetkisen kestävää tää ihmisen elo täällä ja alku taipaleella on saattanut tulla virhe laskelmia.
Minullakin oli melko urakka velkani maksaa,kun uskoon tulin.
Entisen elämän "ilot" olivat niin rahaa viepää,että pitä velaksi elää ulkoisestikin.
Kesti kuule muutama vuosi ennenkuin vuotin velat oli maksettu ja yölläkin pitä töitä tehdä,kun päiväs-aika ei riittänyt.
Oikeassa olet kylläkin ,että tulis tyytyä "normaaliin" elämään,ei raha onnea tuo, vaikka tarpeen onkin.
Sinulla oli eri asia kun mitä tuossa aloituksessa kirjoitin. Ethän sinä tahtonut rikastua vaan vapautua veloista.
Maalisesti täällä ei rikastuta,tää on minun käsitykseni.
Minulle alkuun meinas laskelmia tulla, että mites uskossa,kun velkaa olis vaikka muille jakaa.
Tiedän ihmisiä.jotka valitsevat Jeesuksen sijasta maailman,kun velkaakin on niin paljon,että tuumivat epärehellisen elämän olevan helpompi tie.
Toisaalta on ystäviä jotka eivät tule Kristuksen luo,kun henki-rikokset tuntuvat ylivoimaisen raskailta,eli ei uskota,että niitä anteeksi sais ja vielä jos ne ihmisille pitää tunnustaa.
Monimurhaaja tai yhdenki tapon tehny pelkää herätyksen tilaa niin ne ei uskolla ajatella uskonasioita. Pelkää syyllisyydentunnoissaan hirttävänsä itsensä. Käsitys ei ole hengellisesti auennut että syntien anteeksisanto juuri vapauttaa syyllisyydestä.
Hei Simson!
Täytyy myöntää, että kyllä minäkin aina jupisen, kun jostain syystä joudun uhraamaan vapaapäiväni työpaikkani hyväksi. Mutta siltikin jossakin syvällä sydämessäni on kiitollisuus siitä, että minulla on vakituinen työpaikka, sekään kun ei ole nykypäivänä itsestäänselvyys.
Anne
Laitan tässä vielä väärinkäsitysten välttämiseksi lisätietoa.
Tuolla yrittäjällä on oma valinta tehdä pitkiä työpäiviä. Tuollainen ratkaisu on aina pidemmän päälle hengellisen elämän kustanuksella.
En tarkoittanut työtä vastustaa, sillä työmies on palkkansa ansainnut. Älyllinen ja ruumiillinen työ on kumpikin yhtäarvokasta.
Kannatan kauppiassuvun jälkikasvuna yksityisyrittäjyyttä ja se työllistävää vaikutusta.
Kommunismin typeryys ja mahdottomuus tuli esille tänään TV, uutisissa Pohjois-Korean tilanteen suhteen.
Sukujuurieni vuoksi minussa on kuulemma sellaista vilkkautta jota ns. tavallisessa suomalaisessa ei ole.
Ei normaali liike ja yritystoiminta, kun siitä saa voittoa ole petosta. Jotkut fanaatikot pitävät voiton saannin petoksena ja siten uskovalle sopimattomana.
Yrittäjän idea on ostaa halvalla ja myydä voitolla. Pitäähän siitä jäädä pieni siivu käteenkin. Samoin palkka työntekijöille ja maksaa juoksevat kustannukset plus verot.
Se on petosta jos myy arvottoman kellon kultakellona.
Tai jos myy sekundaa priimana.
'..ja ne, jotka ostavat, niinkuin eivät saisi omanansa pitää,
ja ne, jotka tätä maailmaa hyödyksensä käyttävät, niinkuin eivät sitä käyttäisi; sillä tämän maailman muoto on katoamassa'. 1Kor.7:30-31
Tuossa on mielestäni selvät asiat liikemiehille. Niille jotka eivät hyväksy uskovaa liikemiestä niin ainakin Paavali ja minä sen hyväksymme.
ahne on yrittäjä. veromätkäisyt eivät ole koskaan turhia.
siitä kumpi on moraalisesti parempi, se, joka tekee paljon töitä ja maksaa veroja vaiko se joka ei ollenkaan työtä tee, mutta käyttää kuitenkin kaikki yhteiskunnan tarjoamat palvelut viimeisen päälle omaksi edukseen ja sitten pakoilee ettei tarvitsisi töihin mennä.Ja päätoimenaan on hengen miehiä ja ilmeisesti eläisi vain Sanan avulla, mikäli ilmaiset edut lopetettaisiin.
Sinä et käsittänyt tuota aloitusta oikein.
on muistettava että yrittäjä maksaa arvonlisäveroja ja ennakonpidätyksiä
rangaistuksen uhalla.
yrittäjyys on tietoinen valinta.
pitkät päivät sensijaan syntyvät olosuhteiden pakosta tai yrittäjän tietämättömyydestä.
yrittäjyys on uhanalainen laji ja sitä olisi suojeltava. on muistettava että yleensä yrittäjä työllistää myös muita ihmisiä, itsensä lisäksi.
Kyllä sinä jotain tienaatkin, että ei kannata valittaa veroista. Se on se ainainen on ongelma, että joistakin synneistä tehdään suuria ja omia 'pikku töppäilyjä epähuomiossa' ei huomata. Oletko sinä aina tehnyt veroilmoituksen kunnian ja omantunnon kautta?
Pieni synti kadottaa samalla tavalla kuin suuri. Voisi verrata kiveen joka nakataan sillalta alas. 10kg painava menee pohjaan ja 7gr samalla tavalla.
Vastaa nyt jotain kysymykseeni.
Itsetunto kunnossa? ja ihmissuhteet. Mutta onko elämäsi niin nuhteetonta, että toisia tuomitset mutta et itseä, koska ajattelet olevasi parempi?
Vaaleissa sinulla ja jollakin kadun kulkijalla, tai ministerillä on tasan yksi ääni. Elikkä samalla viivalla kaikki seistään.
verottajanhan ei tarvitse todistaa omaa verotustaan oikeaksi. sen vääräksi todistaminen onkin verotettavan jobi -kunnian ja omantunnon kautta. nyt tuli palautusta.
siltatemppu: paneppa samat kivet eri säkkeihin ´sydämiksi´ ja kokeile uudelleen.
et vastannut simsonin kysymykseen teetkö sinä rehellisesti veroilmoituksen. se on verottajan murhe miten se tekee. jos tekee rikoksen viralta pois.
mistä kivisäkeistä on kysymys.
kyllä yritän suhtautua myötämielisesti ihmisiin,
joitakin vastenmieleisiä asioita, pahojakin, ajatuksin kommentoin, kovastikin.
veroilmoitusta en ole itse tehnyt vuosiin. se on liian monimutkaista yksinkertaiselle päälle.
palkkatyössä oli helpompaa.
kunnian ja omantunnon kautta ne lähtevät jokatapauksessa, siitä huolimatta hurjasti on maksettu perään.
samalla viivalla seistään, olet oikeassa.
tarkoitukseni ei ole loukata. pyydän anteeksi.
Et nyt loukannut, halusin vain kuulla tuon asian minkä kerroit. Ei syytä mielestäni anteeksipyyntöön.
Joo, pitkiä päiviä pitää. Yrittäjät ovat "naimisissa" työnsä kanssa. Osa heistä osaa kyllä lomaillakkin tarvittaessa. Eihän se haittaa uskovaisella, kunhan usko on numero 1 ja sen jälkeen vasta muu.
Kauanko kestää tuollainen paahtaminen kuin 16 tuntisia työpäiviä? En suostu uskomaan, että se on jatkuva pakko. Kyllä rahan haaliminen on se liikkeelle laittava voima. Usko sammuu tuolla menolla ja perhekin kärsii. Miten jaksaa käydä kirkossa? Miten Raamatun luku? Entäs kodinhoito ja lapset? Vielä ihmissuhteet. Yrittäjä on monessa ahtaalla mutta vapaaehtoisesti.
Ehdotankin hyvää ratkaisua. Myy koko yritys.
Jeesus on uskovan elämässä numero 1. Toisena perhe. Sitten seurakunta. Perässä tulevatkin jo muut asiat.
Monella yrittäjällä on mahdollisuus lopettaa yrittäminen yrityksen myymällä pois tai infarktin kautta.
masti myyty yritys. miksi yrittäminen on alkanut kiinnostaa.