Toivottavasti en pääse enää todistamaan sitä, että Suomen hallituksessa istuu demareita ajamassa Suomen asioita. Se on kuin istuisi autossa ilman kuljettajaa. Ei liikuta, taikka mennään metsään. Johan sen on nähnyt maailmalla miten sosialismi toimii. Se ei toimi. Tietenkin jos "Kuuban" taikka ex Venezuelan malli on hyvä, että valtio omistaa kaiken ja kaikille yhtä paljon/vähän, niin menkööt asumaan moisiin valtioihin.
Demareita ei pidä päästää hallitukseen enää ikinä
Anonyymi-ap
53118
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Demarit ovat päästään pimeitä. Onhan se nähty mediassa. Jokainen demari on umpihullu.
Me kuollaa kaikki jos vassut pääsee hallitukseen.
No itä naapurissa on nähtävissä ja muissa kommunistisissa maissa on nähtävissä mihin demareiden sosialismi johtaa. Ihmisellä ei ole mitään oikeutta oikeutta sanoa omaa mielipidettään tai jos olet erimieltä kuin valtion johto sinut vaiennetaan tai jopa tapetaan. Tätä on sosialismi johon se pahimmillaan johtaa.
Vasemmisto ei ymmärrä vastuunkannosta ja yhteisistä asioista huolehtimisesta yhtään mitää, ei ole koskaan ymmärtänyt, ei ymmärrä nyt, eikä tule koskaan ymmärtämään.
He ovat kommunisteja kaikki
Sosialismi ja kommunismi ei kehitä tai tuota mitään. Olen väärässä, tuottaa kyllä, kurjuutta.
Vasemmiston ideologia perustuu kateuteen. Kukaan ei saa rikastua, mikä johtaa siihen, että mitään ei kannata yrittää! Työnteko kun ei kannata kun yhteiskunta ruokkii kelapummit.
Tuon ideologian toimimattomuus on nähty.
Toivottavasti äänestäjät näkevät totuuden eivätkä usko populismiin! Suomi pärjää yrittäjyydellä, millä maata on tähän asti rakennettu. Sen ansiosta Suomi on kärkimaita maailmassa monella eri mittarilla katsottuna.
Vasureista ei kukaan tee työtä. Kaikki loisivat muiden siivellä.
ÄLä nyt viitsi valehdella! Tiedät itekin ettei tuo pidä paikkansa!
Valetta, kyllä nimenomaan vasemmistolaiset tekee ahkerasti töitä! TE porvarit ette tee mitään muuta kuin loisitte toisten siivellä!
Me emme loisi, meillä on rahaa!
Pakkohan tämän hallituksen on vaihtua. Petteri jakaa rahaa kavereille ja persut yrittävät tehdä Suomesta Venäjää. Enäätysmäärät on otettu velkaa firmat ajettu konkurssiin ja Suomessa ennätystyöttömyys. Sama kuin olisi päästänyt apinalauman autonrattiin. Metsään on menty niin että rytinä käy.
Sosialisti ei halua, eikä yritä pitää heikommassa osassa olevien puolta. Sosialisti haluaa sensijaan tuhota menestyneen ja ahkeran saavutukset. Se vaan unohtuu, että ne ahkerat tämän maan talouden talouden pitää pystyssä. Onhan sitä monessa maassa yritetty: verotetaan rikkaat kuiviin. Pahimmillaan tapetaan ja viedään omaisuus. Missään tämä ei ole tuonut kansalle vaurautta, eikä hyvinvointia. Sosialistin kateuspolitiikka tuhoaa lopulta kaiken.
Muistakaa se, että Suomessa on ainoastaan yksi rikas ja se on valtio. Sekin on vastuuton ja viskoo rahaansa minne sattuu. Kullä me osaamme pitää huolta itsestämme. Olemme köyhä kansa. Miljardin euron omaisuus on kahdeksalla ihmisellä ja se ei ole pankkitilillä. Ruotsissa löytyy 40 henkilöä ja syvästi nenänvartta pitkin katsomaamme Venäjältä löytyy 160. Ei hyvinvointi lisäänny sillä, että jos joku on ahkera ja tekee duunia/yrittää, joku itseään oikeudenmukaisena pitävä ihminen (=varas) ottaa puolet siitä ja antaa koneiston jälkeen jokaiselle, oman mielihalujensa mukaan.
Vähemmän sosialismia kiitos!
T. Moneen kertaan peruskoulun maksanut
Miten rahankerjääjien puolue voisi johtaa Suomea?
Tällä hetkellä siellä on valehtelijoiden venäläismyöneinen puolue perussuomalaiset ja maassamme on jättimäinen työttömyysaste. Tämän venäläismyönteisen puolueen ministeri osaa vain sanoa että "Menkää töihin" vaikka niitä töitä ei ole.
SDP aloitti v 1918 punakapinan liittäkseen Suomen Neuvostoliittoon.
Senaikainen SDP on IHAN ERI ASIA KUIN NYKYINEN SDP!! Etkö voisi jo päästää menneestä irti??
Eipä ole kaikki muumit laaksossa aloittajalle ja muilla keskustelijoilla. Oletteko oikeasti noin tyhmiä vai esitättekö vain?
Pelkään pahoin, että noi uskovat ihan oikeasti kirjoittamaansa. Raukka-parat!
Älä nyt perusteitasi sentään etsi Kuubasta tai Venezuelasta.
On kyse aivan muusta asiasta.
Seuraavassa hallituksessa on demareita. Se on lähes varma
Demarit haluaa rahdata Suomeen lisää mutanaamoja. Ei kiitos!
Tynkkynenkin halusi rahdata yhden, jos ei oersu muista
Niistähän tulee teille persumiehille hyviä puolisoita! Kysy vaikka Tynkkyseltä. Se on kokemusasiantuntija ja puolueenne edustaja kaikissa asioissa 😄
Aliotus pers öyh öyh öyh 🍑💩🖕
Taloustieteen Nobel-voittaja Milton Friedman tiesi, että vapaa maahanmuutto ja hyvinvointivaltio ei voi olla yhtäaikaa olemasssa sosiaalimenojen liiallisen kasvun vuoksi, hyvinvointivaltio menee tuollaisessa tilanteessa konkurssiin. Demareiden Tytti Tuppuraisen "oma kansa ensin -ajattelu on vahingollista" osoittaa, että Tytti Tuppurainen monen muun demarin kanssa ei ymmärrä millä rahoilla hyvinvointivaltiota rahoitetaan ja pidetään pystyssä.
Voi voi kun pikkupersulla on hätä kädessä kun pelkää joutuvansa oppositioon, ja niinhän te jouduttekin!
SDP on ainoa joka voi pelastaa hyvinvointivaltion jossa köyhemmilläkin on mahdollisuus elää, eikä vain luoda valtion hyvinvoiville (eli rikkaille) kuten persut haluaisi tehdä!
Demarit eivät osaa rahoittaa hyvinvointivaltiota kestävällä tavalla. He kun eivät ymmärrä, miten valtion talous laajemmin toimii. Rahaa kun ei voi jakaa pitemmän aikaa (muuta kuin velaksi elämällä) ennen kuin se raha on hankittu ja Suomen velkatasoa ohjailee tällä hetkelllä IMF ja EU pakotteillaan.
Kokoomus on johtanut Suomea edellisen 39 vuoden aikana 27 vuotta, miten on mennyt?
Näitä typeriä trollauksia lukiessa miettii, voiko joku oikeasti kuvitella, että demarihallitus voisi millään teorialla olla huonompi kuin nykyinen sekolauna.
*sekolauMa
Marinin pilluhallitus oli 100 kertaa huonompi kuin nykyhallitus
Koska varmasti omassatunnossasi tiedät, että valehtelet, niin miksi teet niin?
Nykyisessä mailmantilanteessa Marinin hallitus olisi ajanut Suomen Kreikan kaltaiseen hyvinvoinnin syöksykierteeseen kovine palkkojen laskuineen, koska pohjimmiltaan vasemmisto ei ymmärrä hyvinvointivaltion ideaa, eli sitä, mistä rahat hyvinvointivaltion rahoittamiseen.
Ei ollut, vaan Marinin hallitus sentään piti köyhemmistäkin huolta, toisinkuin Orpo-Purra-Rydman hallitus!
mikäå on Military Police.
Ongelmasi on se, että taidat joutua kuitenkin tyytymään vaalitulokseen.
Toki voit aina myös itse muuttaa?
Toivotaan, että armeija puuttuu asiaan, jos masnpetokselliset demarit voittavat vaalit.
Siinäpä sinulla sitten riittääkin odottamista.
Mitäs jos kirjoittaisit aiheesta ihan kunnon tekstin? Tai järjestät mielenosoituksen?
Tuohan on ihan johdonmuksista persuilua. Toivoihan Halla-ahokin aikoinaan tankkeja Ateenan kaduille.
Onpa muuten yksi ihminen jaksanutkin täyttää ketjua nopeasti.
Aloittaja on kuin papukaija, joka kopioi amerikkalaisten konservatiivivaikuttajien puheenparsia ymmärtämättä niiden sisältöä. Suomalaiset, joilla ajatus liikkuu, ymmärtävät kyllä pohjoismaisen sosiaalidemokratian ja sosialismin eron.
Ei sosiaalidemokratiassa pohjimmiltaan nykyään ymmärretä, millä rahoilla ja millä keinoin hyvinvointivaltio luodaan. Aikoinaan eri aikaudella demareiden Kalevi Sorsa tämän ymmärsi, mutta nykyiset maailmanhalaajademarit eivät tätä ymmärrä.
Demareiden ihanne on Stalin
Miksi muka? Stalin vihasi demareita ja tunne oli molemminpuolinen.
Kyllä se tuo sosialismi on todella yököttäavä ja paha juttu. MItä se esim. minulle ja perheelleni on tehnyt: Ennen sotia täällä ei ollut sosialismia. Lapsilisiäkin maksettiin vain sotilashenkilöiden perheille. Ensimmäisiä sosialismin tekoja olikin Suomessa maksaa kaikille lapsilisiä tuloista ja perhetaustasta riippumatta. Sitä rupesi sitten saamaan omatkin vanhempani. Oikea sosialisimin riemuvoitto. Eikä tässä kaikki. Vielä 60-luvulla, kun kävin kansakoulua ja opettaja suositteli oppikouluun lähtöä, isäni joutui kieltämään sen, koska meillä ei ollut rahaa, millä kersat kouluttaa. PIan sen jäljeen kaikki saivat käydä peruskoulun, eikä siihen enää rahaa tarvittu, kun köyhätikin saivat mahdollisuuden opiskella niin pitkälle, kuin päätä riitti. Sosialismiahan se oli, saatana. Entäs sitten tämä ilmainen työterveyshuolto. Minullekin tehtiin yhteiskunnan laskuun kallis tekonivel operaatio, ja yhteiskunta maksoi viulut. Onneksi persut ja kokoomus ajavat nyt kovasti kuuin käärmettä pyssyyn tällaisen sosialismin lopettamista. Semmosta sosialismia ja kommunismia tässä maass ON VIIMEISET SATA VUOTTA HARRASTETTU. Onneksi siitä varmasti nyt päästään, jos äärioikeiston ote tästä viiel' kirsistyy.
Antti Lindtman on viel’ natsi siis@
Antti, nasima, Tytti Painajainen.
Todella painajainen. Pilluhallitus .2
Demareita ei pidä päästää hallitukseen ikinä.
Ei dodellakaan, kyllähän sen kaikki köyhätkin kokeneet, tietävät ja ymmärtävät miksi näin on.
Ei siitä apua ole köyhille, köyhät vain kärsivät ja velkaantuvat.
Ei sieltä tule hyvinvointia ja vielä vähempi vasemmistoliitolta. ja vihreiltä.
Koko valtakunta tuhoutuu meee vararikkoon. Talous kärsii, kokursseja. Tappoja ja murhia, mellakoita ja sotaa.
Alkoholi ja huumeet tuppaantuvat.
Odota kevääseen.
Nämä Persujen avaukset ovat päivä päivältä lapsellisimpia ja naurettavimpia.
Noillako heidän trollitehtaansa kuvittelee saavuttavansa jotain. Menee Tynkkysen enkelien panos ihan hukkaan kun hölmö palkkasi määrää, ei osaamista ja järkeä. Taisi Tynkyllä olla vain poikien jynkkyillat mielessä.