on hyvän tekemistä viikon jokaisena päivänä. Se ei muutu pahan tekemiseksi, jos sitä tehdään sapattina. Yhteiskunta ei toimisi elleivät monet tekisi työtä sapattina.
Adventistit vaativat monia tekemään työtä sapattina. Jos joku jää hissiin loukkuun, niin vaatii korjaajaa paikalle. Jos loukkaantuu vakavasti tai saa vakavan sairaskohtauksen, niin vaivaa terveyden huollon palvelijoita.
Adventistit keksivät monia poikkeuksia, jolloin he hyväksyvät työn tekemisen. Eivät siis itsekään pidä sapattia vaikka niin kerskaavat. Eikä sapatti kuulu uuteen liittoon.
Adventistit vaativat monia tekemään työtä sapattina. Jos joku jää hissiin loukkuun, niin vaatii korjaajaa paikalle. Jos loukkaantuu vakavasti tai saa vakavan sairaskohtauksen, niin vaivaa terveyden huollon palvelijoita.
Adventistit keksivät monia poikkeuksia, jolloin he hyväksyvät työn tekemisen. Eivät siis itsekään pidä sapattia vaikka niin kerskaavat. Eikä sapatti kuulu uuteen liittoon.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Adventisti auraa lumet pois pihaltaan ja pihatieltään, jotta pääsee kirkkoon. Tämä on yksi poikkeus kymmenistä poikkeuksista, jotka mahdollistavat kotiaskareiden ja työn tekemisen sapattina. Adventistit eivät siis itsekään pidä sapattia. Eikö ole muita päiviä jolloin lumen voi aurata? Pitääkö se sapattina tehdä...
Mitkä ovat Jumalan lain ominaispiirteet ? Mikä myönteinen periaate sisältyy kuhunkin käskyyn ?
Aasin sai nostaa kuopasta sapattina, niin ihmisten hoitamiseen liittyvät asiat tietenkin hoidetaan. Muuin pakollinen välttämätön mitä ei voida muuna päivänä hoitaa. Talon ei tarvitse antaa palaa siksi ettei ole palomiehiä töissä.
Järkikultaa pitää päässä enemmän kuin aaseilla.
Koko yhteiskunnan pidättyminen työstä ja omien harrastuksien riennoista olisi täysin mahdollista. Ei Jumala tee päivästään mahdotonta eikä taakkaa ihmiselle.
Naapurin mummoa ei tarvitse juuttuneeseen hissiin jättää siis sapatin ylitse.
Ei ne adventistit mitäään poikkeksua keksi eikä kerskaile. Niillä kuitenkin pikkusen enemmän on ymmärrystä soveltaa kuin mitä aaseilla on älyä.
Tuollainen uskonnollisuus on kuin syöpä levittyen pahahenkisyyteenä Paavalin herjaamisesta kaikkien muiden moitiskelyyn ja omaan kehuun.
Viekkaasti sommiteltuja taruja kannattaa välttää .
No no rauhoituu !
Raamatusta ei kyllä vain valitettavasti löydy mistään sitä kultaista sapattiohjetta mitä sitä oikein voi tehdä ja mitä ei sapattina. Aivan arpapeliä se olisi jos alkaisi jotain sapattia viettämään ja sen suhteen milloin se oikein alkaisi ja milloin se loppuisi. Se olisi niin naurettavaa hullumyllyä mitä vain ikinä voi kuvitella kun pitäisi ryhtyä miettimään mitä oikein voi tehdä ja mitä.
Se olisi hulluinta mitä ihminen voisi uskossaan keksiä. Ja sitten vielä ihmetellään jos uskovia pidetään kaheleina. Jotkut sitä aivan oikeasti ovatkin.
Eikös Jeesus antanut aika hyvät ohjeet sapatin vietolle !
Sapatti on JUMALAN asetus. Sitä sinä vihaat.
Äiti hurahti adventismiin yli viisikymmentä vuotta sitten, isä tuumasi ettei meillä lauantaisin tapahdu mitään...
Olivat yhdessä tehneet viikkosiivouksen lauantaina.
Hörhölle ei tosin ongelma kun on joka päivä netissä, eikä teen työn laittomuutta.
Aloitus on taas kerran typerää herjaa Jumalaa vastaan, joka on sapatin säätänyt.
Eiköhän ne ihmiset ole sen sapatin säädelleet.
Jumalan ei ole kuultu puhuvan tuhansiin vuosiin. Ne jotka kuulevat taivaan taaton ääntelyä ovat toivottavasi hoidossa.