Tuet pois veltoilta työttömiltä jotka eivät kuntoile

Ihmisen velvollisuus on pitää itsensä hyvässä kunnossa jo ihan maanpuolustuksellisista syistäkin

Tekosyyt liikunnan harjoittamattomuuteen löytyy aina.

Suurin osa valittaa ajan puutetta ja selaa kuitenkin kännykkää tai katsoo suoratoistoja 2 tuntia päivässä.

Kyllä se puoli tuntia löytyy jokaisella jos haluaa.
Itse 59-vuotiaana kyykkään edelleen oman painon verran niskassa reilusti yli 50 toistoa, eikä mitään puolikyykkyjä.

Kotona teen kun ostin telineen ja painot jo 20 v sitten. Suosittelen jokaiselle omaa levytankoa ja telinettä, ne on nykyään halpojakin ja käytettynäkin saa.
1672
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tuet pois poliitikoilta ja armeijoilta. Oppikoot elämään rauhassa. Ihmisillä ei ole velvollisuutta palvella heidän loputtomissa sodissaan.

1Äänestä

Työtön ei saa harrastaa, koska muuten karenssi. Työttömän on haettava työtä 28/9/359.

Äänestä

Vaikka alkuperäinen teksti on kirjoitettu kielen hienoudella ja taiteellisella kielellä, se jättää lukijan pohtimaan yhtä keskeistä kysymystä:
onko tämä tyylillinen uhoaminen ja voimakas ilmaisu todella hyödyllinen kenellekään osalliselle?

Ilmiö muistuttaa voimakkaasti huutamista tyhjään tilaan, tuuleen, jossa sanat katoavat ilman, että ne jättävät jälkeensä mitään pysyvää, rakentavaa tai merkityksellistä.
Tässä tilanteessa kirjoittaja saattaa luulla tekevänsä vaikutuksen, mutta todellisuudessa viesti katoaa kuin veteen piirretty viiva, jättäen jäljelle vain tyhjyys ja turhautumisen.

Tämä korostaa tarvetta harkita sanojen painoarvoa ja sitä, kuinka merkityksellisyys syntyy vain, kun viestillä on todellinen sisältö ja tarkoitus, ei pelkkä retorinen kekseliäisyys.

Äänestä
  • Kuulostat ihan tekoälyltä.🤖

    Äänestä

monellako työttömällä ulosotot niskassa on varaa johonkin omakotitaloon jonka yksi autotalli monista on tehty kuntoilu paikaksi ??

Äänestä

Olen 64 v. Suomen Sankarpoeka ja vieläkin juoksen Kuupperintestin kahteentoista minuuttiin.⚔️💪🦁🇫🇮

Äänestä

Missä suomenperustuslaissa on tälläinen velvollisuus? Tai yk:n ihmisoikeus julistuksessa?

Äänestä

BMI-perustainen lisävero laiskoille !

Äänestä

Ihmiset tulisi katsastaa vuosittain ja antaa korjauskehoitus tarvittaessa.

Äänestä

Mutta kun ei oo putjetoitu rahhaa sellaiseen.

Äänestä

Suomessa on viidenneksi eniten lihavia.

Äänestä

Hyvin on kuntosaliaivopesu uponnut, kun hommataan kidutuskalusto jo olohuoneeseenkin.

Äänestä

Jos ei ole ollut nuoresta asti salille eksynyt ja ollut kiinnostusta miesten hommiin vaan ennemmin jotain pelailua ja viinin lipitystä, syömistä, alkaa sitä mahaa kertyä näille. Näitä on sitten paljon keille jotkut pikkujutut kuten muutot "yhtä helvettiä". Tavara ei liiku, millaista asunnoissa? Pahempaan menee jos viinat ja savukkeet ja ehkä metsäläis hommat vielä kiinnostaa, ase siis löytyy, ei nekään fyysisyyttä passissa ollessa lintua varten vaadi mutta ulkoilu plussana.

Äänestä

Suomalaisten kielitaito on romahtanut.

Äänestä
  • Totta tuo. "Tönkköruotsilla" ei totisesti missään pärjää, ei nykyään edes ruotsissa. Lopettaahan tuo miljardeja syönyt/edelleen syövä "pakkoruotsittaminen hyödyttömänä pitäisi.

    Lue sieltä mv-lehdestä miten hölmölää ajetaan taas ruotsin alusmaaksi, eli sotimaan niiden puolesta ja maksamaan kalliit varustelumaksut ja kaikki tapissaan jo nyt olevat verot, ja koko ajan suomalaisten etuja leikataan. Lääkkeitäkin uhataan lopettaa antamasta.. Kannattaako ketään vanhoja puolueita äänestää? Eivät suomalaisten asialla ole. Turhaan sukulaiset kuolivat sodissa tätä isosta rahasta nykyään myytyä maapahaista ja rikkaiden omaisuuksia henkensä kaupalla puolustellessaan. Aivan turhaan jäivät lesket ja lapset pärjäämään keskenään miten kykenivät.

    Äänestä

Rahani eivät enää riitä liikunnan harrastamiseen. Eikä ole kiva juosta hoitamattoman hammassäryn kanssa.

Työttömillehän voisi tietysti tarjota liikunta- ja hoitoseteliä, jonka voisi yhdistää terveystarkastukseen. Onhan samanlaisia alennuksia ja etuja tarjottu monille muillekin ryhmille sähköpyörien ja autojen ostosta lääkäripalveluihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ihmisen velvollisuus on pitää itsensä hyvässä kunnossa jo ihan maanpuolustuksellisista syistäkin

Tekosyyt liikunnan harjoittamattomuuteen löytyy aina.

Suurin osa valittaa ajan puutetta ja selaa kuitenkin kännykkää tai katsoo suoratoistoja 2 tuntia päivässä.

Kyllä se puoli tuntia löytyy jokaisella jos haluaa.
Itse 59-vuotiaana kyykkään edelleen oman painon verran niskassa reilusti yli 50 toistoa, eikä mitään puolikyykkyjä.

Kotona teen kun ostin telineen ja painot jo 20 v sitten. Suosittelen jokaiselle omaa levytankoa ja telinettä, ne on nykyään halpojakin ja käytettynäkin saa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu