Orpo ja hallitus sai eduskunnn luottamuksen

Se siitä ja loput kirjeessä.
Asia loppuun käsitelty. Punnvihreät sai pitkän nenän. Hallin rakentaminen jäi historiaan punavihreitten vastustamisena.
Keskusta alkaa valmistautumaan seuraavaan hallitukseen tuonnempana.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Asia ei ole loppuun käsitelty. Oikeuskanslerin ja Valtiontalouden valvontaviraston selvitykset ovat edelleen kesken. Lisänä tähän tulee selvitys Valmet Automotiven tukipäätöksen jääviysongelmasta. Oppositiolle eli punavihreille, Kepulle ja Liike Nytille tämä ol polittinen voitto sen vuoksi, että kansalaisten luottamus hallitusta kohtaan heikkenee entisestään.

Asiantuntija sanoi a-studion lähetyksessä osuvasti, että jos Garden hanke historiaan valtiontuen poistumisen vuoksi, sen on silloin syytäkin jäädä. Hanke ei voi siis olla niin epävarmalla pohjalla, että se jäisi näin pienestä kiinni. Silloin se nimenomaan kertoo siitä, että koko hanke ei ole taloudellisesti vakaalla pohjalla eikä siten perusteltu. Opposition Hjallis Harkimo puolestaan sanoi tänään, ettei Helsingin markkinoille mahdu tällaista suurta hallia olemassaolevien lisäksi. Kysyntä ei riitä perustelemaan sen taloudellisuutta. Punavihreät ei ole vastustanut itse hanketta vaan sitä prosessia, millä valtion tukirahaa on ajettu ohituskaistaa käyttäen tälle hankkeelle. Runtataan ja junaillaan kuten Jan Vapaavuori sanoi.

Orpohan tässä sai sen pitkän nenän. Hän veti käsijarrua ja valtiontuki hankkeelle kariutui. Hän asetti hankkeen, millä tällaisten tukiprosessien kulkua tullaan jatkossa yhdenmmukaistamaan ja läpivalaisemaan. Kyllä Orpo on tässä suhteessa menetellyt ihan oikein, mutta se kertoo juuri siitä, että hän sai tässä sen pitkän nenän.

Äänestä

Oppositio sai nenilleen kunnolla !
Hyvä Petteri, hyvä Riikka !

Äänestä

Se on jännää, ettei moni vieläkään tajua homman nimeä eli ENEMMISTÖ.
Otetaan malliesimerkiksi Marinin hallitus, johon otettiin luuserit eli kansan äänillä tyyliin muutama % ääniä. Miksikö? Saivat varmasti enemmistön ja se tarkoittaa sitä, että voihan sitä kulloinenkin oppositio vaatia luottamusta, mutta se on vain suuri show! Sama pätee tähän hallitukseen ja tuleviin.

Tärkein, mistä olen jo liki neljä vuotta kirjoittanut on se, että ei nykyoppositiolla (edellinen hallitus), ole aikeitakaan hoitaa asioita, ei suomalaisten, mutta tämähän tuli jo aiemmin ilmi. Ei, he hakevat vain virheitä jne.
Yhtään asiallista keskustelua en ole kuullut, haukutaan, vittuillaan, kiusataan, mutta EI hoideta asioita, ei edes keskustella asiallisesti. Pelkkää vittuilua vittuilun perään ja ämmät asialla! Töykeitä, ilkeitä todella vittimaisia ämmiä on eduskunnassa! Onko meillä oikeasti rahaa ylläpitää tuollaista 200 paskasakkia vuodesta toiseen? Ei ole!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Se siitä ja loput kirjeessä.
Asia loppuun käsitelty. Punnvihreät sai pitkän nenän. Hallin rakentaminen jäi historiaan punavihreitten vastustamisena.
Keskusta alkaa valmistautumaan seuraavaan hallitukseen tuonnempana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu