Orpo ja hallitus sai eduskunnn luottamuksen

Anonyymi-ap

Se siitä ja loput kirjeessä.
Asia loppuun käsitelty. Punnvihreät sai pitkän nenän. Hallin rakentaminen jäi historiaan punavihreitten vastustamisena.
Keskusta alkaa valmistautumaan seuraavaan hallitukseen tuonnempana.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asia ei ole loppuun käsitelty. Oikeuskanslerin ja Valtiontalouden valvontaviraston selvitykset ovat edelleen kesken. Lisänä tähän tulee selvitys Valmet Automotiven tukipäätöksen jääviysongelmasta. Oppositiolle eli punavihreille, Kepulle ja Liike Nytille tämä ol polittinen voitto sen vuoksi, että kansalaisten luottamus hallitusta kohtaan heikkenee entisestään.

      Asiantuntija sanoi a-studion lähetyksessä osuvasti, että jos Garden hanke historiaan valtiontuen poistumisen vuoksi, sen on silloin syytäkin jäädä. Hanke ei voi siis olla niin epävarmalla pohjalla, että se jäisi näin pienestä kiinni. Silloin se nimenomaan kertoo siitä, että koko hanke ei ole taloudellisesti vakaalla pohjalla eikä siten perusteltu. Opposition Hjallis Harkimo puolestaan sanoi tänään, ettei Helsingin markkinoille mahdu tällaista suurta hallia olemassaolevien lisäksi. Kysyntä ei riitä perustelemaan sen taloudellisuutta. Punavihreät ei ole vastustanut itse hanketta vaan sitä prosessia, millä valtion tukirahaa on ajettu ohituskaistaa käyttäen tälle hankkeelle. Runtataan ja junaillaan kuten Jan Vapaavuori sanoi.

      Orpohan tässä sai sen pitkän nenän. Hän veti käsijarrua ja valtiontuki hankkeelle kariutui. Hän asetti hankkeen, millä tällaisten tukiprosessien kulkua tullaan jatkossa yhdenmmukaistamaan ja läpivalaisemaan. Kyllä Orpo on tässä suhteessa menetellyt ihan oikein, mutta se kertoo juuri siitä, että hän sai tässä sen pitkän nenän.

    • Anonyymi00001

      Oppositio sai nenilleen kunnolla !
      Hyvä Petteri, hyvä Riikka !

    • Anonyymi00002

      Se on jännää, ettei moni vieläkään tajua homman nimeä eli ENEMMISTÖ.
      Otetaan malliesimerkiksi Marinin hallitus, johon otettiin luuserit eli kansan äänillä tyyliin muutama % ääniä. Miksikö? Saivat varmasti enemmistön ja se tarkoittaa sitä, että voihan sitä kulloinenkin oppositio vaatia luottamusta, mutta se on vain suuri show! Sama pätee tähän hallitukseen ja tuleviin.

      Tärkein, mistä olen jo liki neljä vuotta kirjoittanut on se, että ei nykyoppositiolla (edellinen hallitus), ole aikeitakaan hoitaa asioita, ei suomalaisten, mutta tämähän tuli jo aiemmin ilmi. Ei, he hakevat vain virheitä jne.
      Yhtään asiallista keskustelua en ole kuullut, haukutaan, vittuillaan, kiusataan, mutta EI hoideta asioita, ei edes keskustella asiallisesti. Pelkkää vittuilua vittuilun perään ja ämmät asialla! Töykeitä, ilkeitä todella vittimaisia ämmiä on eduskunnassa! Onko meillä oikeasti rahaa ylläpitää tuollaista 200 paskasakkia vuodesta toiseen? Ei ole!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      861
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      90
      818
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      696
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      664
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      529
    9. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      60
      503
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      496
    Aihe