Se siitä ja loput kirjeessä.
Asia loppuun käsitelty. Punnvihreät sai pitkän nenän. Hallin rakentaminen jäi historiaan punavihreitten vastustamisena.
Keskusta alkaa valmistautumaan seuraavaan hallitukseen tuonnempana.
Orpo ja hallitus sai eduskunnn luottamuksen
3
<50
Vastaukset 3
Asia ei ole loppuun käsitelty. Oikeuskanslerin ja Valtiontalouden valvontaviraston selvitykset ovat edelleen kesken. Lisänä tähän tulee selvitys Valmet Automotiven tukipäätöksen jääviysongelmasta. Oppositiolle eli punavihreille, Kepulle ja Liike Nytille tämä ol polittinen voitto sen vuoksi, että kansalaisten luottamus hallitusta kohtaan heikkenee entisestään.
Asiantuntija sanoi a-studion lähetyksessä osuvasti, että jos Garden hanke historiaan valtiontuen poistumisen vuoksi, sen on silloin syytäkin jäädä. Hanke ei voi siis olla niin epävarmalla pohjalla, että se jäisi näin pienestä kiinni. Silloin se nimenomaan kertoo siitä, että koko hanke ei ole taloudellisesti vakaalla pohjalla eikä siten perusteltu. Opposition Hjallis Harkimo puolestaan sanoi tänään, ettei Helsingin markkinoille mahdu tällaista suurta hallia olemassaolevien lisäksi. Kysyntä ei riitä perustelemaan sen taloudellisuutta. Punavihreät ei ole vastustanut itse hanketta vaan sitä prosessia, millä valtion tukirahaa on ajettu ohituskaistaa käyttäen tälle hankkeelle. Runtataan ja junaillaan kuten Jan Vapaavuori sanoi.
Orpohan tässä sai sen pitkän nenän. Hän veti käsijarrua ja valtiontuki hankkeelle kariutui. Hän asetti hankkeen, millä tällaisten tukiprosessien kulkua tullaan jatkossa yhdenmmukaistamaan ja läpivalaisemaan. Kyllä Orpo on tässä suhteessa menetellyt ihan oikein, mutta se kertoo juuri siitä, että hän sai tässä sen pitkän nenän.- Anonyymi00001
Oppositio sai nenilleen kunnolla !
Hyvä Petteri, hyvä Riikka ! - Anonyymi00002
Se on jännää, ettei moni vieläkään tajua homman nimeä eli ENEMMISTÖ.
Otetaan malliesimerkiksi Marinin hallitus, johon otettiin luuserit eli kansan äänillä tyyliin muutama % ääniä. Miksikö? Saivat varmasti enemmistön ja se tarkoittaa sitä, että voihan sitä kulloinenkin oppositio vaatia luottamusta, mutta se on vain suuri show! Sama pätee tähän hallitukseen ja tuleviin.
Tärkein, mistä olen jo liki neljä vuotta kirjoittanut on se, että ei nykyoppositiolla (edellinen hallitus), ole aikeitakaan hoitaa asioita, ei suomalaisten, mutta tämähän tuli jo aiemmin ilmi. Ei, he hakevat vain virheitä jne.
Yhtään asiallista keskustelua en ole kuullut, haukutaan, vittuillaan, kiusataan, mutta EI hoideta asioita, ei edes keskustella asiallisesti. Pelkkää vittuilua vittuilun perään ja ämmät asialla! Töykeitä, ilkeitä todella vittimaisia ämmiä on eduskunnassa! Onko meillä oikeasti rahaa ylläpitää tuollaista 200 paskasakkia vuodesta toiseen? Ei ole!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133721Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois196656Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!23627Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45617Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars95586- 56570
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29521Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520- 41519
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59505