Kuten olemme huomauttaneet palstalla usein, Venäjän Infrastruktuuri on rapautumassa nopeasti. Ukrainaan käytetyt rahat olivat korvamerkitty kattamaan asiaa alunperin, mutta niitä rahoja ei enää ole.
Koko ajan suuremmilla alueella alkaa tulemaan uutisia, kuinka perus tarpeet pettävät, eikä valtio ole tekemässä mitään asialle.
Kansalaisten tappaminen turhassa sodassa ei ole auttanut Venäjää pienentämään uudistuksien tarvetta ollenkaan.
Venäjällä on niin sanotusti pannu kuumentumassa, ja jossakin välissä kiehuu yli. Ongelmana tulee olemaan jatko. Vaikka Putin syrjäytetään, ei Venäjällä ole enää resursseja hoitaa maataan.
Ainoa toimiva ratkaisu on siis maan pilkkominen osiin, jossa jokainen hoitaa oman alueensa. Aikaa tuossakin menee, mutta se on ainoa toimiva ratkaisu pitkällä tähtäimellä.
Koko ajan suuremmilla alueella alkaa tulemaan uutisia, kuinka perus tarpeet pettävät, eikä valtio ole tekemässä mitään asialle.
Kansalaisten tappaminen turhassa sodassa ei ole auttanut Venäjää pienentämään uudistuksien tarvetta ollenkaan.
Venäjällä on niin sanotusti pannu kuumentumassa, ja jossakin välissä kiehuu yli. Ongelmana tulee olemaan jatko. Vaikka Putin syrjäytetään, ei Venäjällä ole enää resursseja hoitaa maataan.
Ainoa toimiva ratkaisu on siis maan pilkkominen osiin, jossa jokainen hoitaa oman alueensa. Aikaa tuossakin menee, mutta se on ainoa toimiva ratkaisu pitkällä tähtäimellä.
Vastaukset 69
Vanhimmat
"Ainoa toimiva ratkaisu on siis maan pilkkominen osiin, jossa jokainen hoitaa oman alueensa. Aikaa tuossakin menee, mutta se on ainoa toimiva ratkaisu pitkällä tähtäimellä." hyvin on nato poju oppinut alkuperäisen suunnitelman, jossa jokainen hoitaa oman alueensa tarkoittaa jossa ne jaetaan euroopan eri maille hoidettavaksi ? kuullostaa tutulta
Juu eikös se Ukrainan jälleenrakennuskin ole pilkottu alueisiin ja alueet annettu eri eu-maille.
Kylä pitää paikkansa. M. SKANSA, Ruotsissa on jo vahvasti mukana sekä Norjan WEIDEKEN kaxi suurta pohjoismaista suur rakennus yhtiötä. Heillä löytyy resursseja ja taitoa ym jälleen rakentamisen alkaessa. Mm ROVA länsi Ukrainan alueella on jo kartoitettu Tanskalais yhtiöiden ja Ukrainan toimesta . Ukraina saa kyllä pian rakennusohjelmansa käyntiin
Mm Suomesta on menossa 6 kpl elementtitehdasta sinne eripuolille Ukrainaa. Venäläiset taas ovat omillaan ja heidän rakennusohjemat eivät lähde käymään vielä vuosiin. Energian ym puuteiden vuoksi. Sekä heillä ei tarvittavia työkalua sekä koneistuksia. Eikä tuota tila asuin ym rakentamiseen. Ja siihen on suuri tarve saada länsi apua koneisiin työkalua.. sähköistämiseen Mm muuntajat. Johdot ..ohjaimet ym sekä suunnitteluun.. valvontaan.. asentajia ym. Eli vuosia kärsivät venäläiset.. ei puoluejohdon ja Puten frendit...SELÄ armeijan uudelleen rakentaminen.. aikaa on muttei resursseja sekä rahaa
Suomikin hoita oman alueensa, niin miksi ei Venäjällä jokainen alue hoitaa oman plänttinsä!
Ainakin, niin uskoisin, loppuisi tuollainen Putinin töytäily naapurimaihin! En tiedä, mahtaisiko nuo alueet alkaa tappelemaan eskenään! Mielenkiintoista!
Infra on aina ollut hajoamispisteessä, ryssä on sitä paikannut jeesusteippimenetelmällä.
Venäläiseen kansanluonteeseen kuuluu odotella uuninpankolla että suuri johtaja hoitaa kaiken kuntoon eikä itse tarvitse tehdä mitään. Siksi niitä on helppo myös taluttaa sotaan tai teloitettavaksi.
Putinin ensimmäisiä askeleita diktaattoriksi oli nimenomaan aluehallintojen nujertaminen. Nyt hullu diktaattori kuppaa alueiden varat. Hajoaminen onkin ainut tapa purkaa diktatuuri suurvaltakuvitelmineen.
Kalsarinmyrkyttäjän valtakaudella on tässäkin siirrytty Natsi-Saksaa muistuttavaan systeemiin, jossa kunkin alueen johto on vastuussa keskushallinnolle eikä paikallisille asukkaille. Aiemmin oli tarkoitus vastata ensi sijassa alueen ihmisille.
Ja ovat menossa Ukrainaan "vapauttamaan" joitain alueita.
Ei helkkari tuosta tulee täys katastrofi.
Kyllä me tällä hetkellä todistamme Venäjän vääjäämätöntä hajoamista, ongelmat siellä on vasta alussa.
Hajoaminen on enemmän ratkaisu kuin ongelma. Tuota tunkiota kukaan pidä kasassa muutoin kuin väkivallalla.
Hajoamisen ainoa iso riski muun maailman kannalta ovat ydinaseet. Vastuuttomia wannabe-diktaattoreita on tarjolla joka "tasavaltaan", jos vain suhdanteet sallivat. Ja aluksi jotkut ydinpaukut voivat jopa toimia, jos Venäjä on niitä yhtään huoltanut. Myöhemmin ehkä enää ei.
Putin tuhosi Venäjän niinkuin venäläiset itsekin sanoo.
26 vuotta maata on johtanut sairas tuholainen.
Rajantakaisessa Karjalassa on paikoin ihmisillä suuria vaikeuksia normaaliin infraan liittyen. Vaikka venäläiset ovat kaiken kokeneet, ja normaalia sitkeämpää kestämään vaikeuksia, niin heilläkin alkaa selkäranka katkeamaan, ja viha Putinia vastaan nousemaan ennen näkemättömiin mittasuhteisiin. Jo yksistään joka paikkakunnalta on nuoria miehiä menehtynyt runsaastikin.
Karjalan jokaisesta asutuskeskuksesta on menehtynyt sotilaita. Isoista kaupungeista tietysti enemmän, kuin pienistä kyläkeskuksista.
Tuskin vanhemmat lapsiaan kasvattaessa ajattelivat, että heillä ei ole muuta tehtävää, kuin kuolla hullun diktaattorin suuruuden hulluuden vuoksi.
Aloittajan lähdetiedot taas kerran ns. unohtuivat...
Minä luin tuon uutisen aamusella, sinäkö et lue uutisia? Siinä oli se lähdekin, mutta enpä ala sulle sitä kaivamaan, eti ite, ihan sama. 🥱
Miljoonat Venäjällä käyneet tietävät, että jo ennen sotaa Venäjän infra etenkin suurten kaupunkien ulkopuolella oli sitä sun tätä. Olisi aikamoinen ihme, että sotiminen olisi tilannetta parantanut.
Kaikki sektorit ovat sodan takia menettäneet kymmeniä prosentteja budjettirahaa koulutusta ja terveydenhuoltoa myöten. Ja mehän tiedämme että ei ne satsaukset ennestäänkään mitään länsimaista tasoa olleet, kuten eivät tietenkään voineet Venäjän bkt:lla ollakaan.
Putin ei jätä työtään kesken. Venäjä on täydellisen tuhin tiellä. Mutta malttia! Se vie aikaa, mutta kyllä Putte sen hoitaa 😂
Yksi tyyppi voi tuhota rikkaan yhteiskunnan . Aate oli myrkkyä .
Sanos muuta ... komintern-haave mureni vain reilussa seitsemässäkymmenessä vuodessa. Kambodzhan "punikkikhmeerien" valtakunta mureni jo. Samoin tulee paksun rakettipojun "dynastia" myös aikanaan tiensä päähän, samoin Vietnamin.
Sitä odotellessa ... limut kylmään ja popcornit valmiiksi. :-)
>Vaikka Putin syrjäytetään, ei Venäjällä ole enää resursseja hoitaa maataan.
Paitsi jos se saa hyvin runsaasti uusinta länsitekniikkaa luonnonvarojensa hyödyntämiseen. Tämä tosin edellyttäisi raudanlujia takeita siitä että duginismi ja militarismi eivät enää koskaan nosta susirumia päitään.
Yhtenäinen Venäjä -valtapuolueen edustajat Arkangelin alueparlamentissa ovat vedonneet Kremliin, jotta alueelle myönnettäisiin kriisirahoitusta asuinkiinteistöjen lämmitykseen tulevaksi talveksi.
Polttoainetoimitukset Venäjän pohjoisosiin ovat heidän mukaansa hälyttävästi vähentyneet Moskovan asettamien budjettirajoitusten seurauksena.
Samanlaisia "lämmitysuutisia" luettiin vuosituhannen alkupuolella Petroskoissa ilmestyneessä Karjalan Sanomista. Oli normaalia, että lehti kertoi kylä, ja asutuskeskus kerrallaan, miten talveen varaudutaan missäkin. Usein mainittiin, että lämpökeskuksen remontointia ei ole aloitettu, tai vanhentunut lämpövoimala on käyttökiellossa, ja putket vuotavat. Monelta paikkakunnalta oli rahat loppu, ei ollut tietoa mistä varat lämmitysöljyyn. Talvella sitten oli kylmiä kerrostaloalueita, ja putket poksahtelivat rikki, jäätyessään, kun korjaustoimet laiminlyötiin.
Silloin Karjalan Sanomat kirjoitteli paikallisista ongelmista, kunhan ei puuttunut valtakunnan politiikkaa. Sananvapaus on niistä vuosista kiristynyt, ja vieläköhän tuo sanomalehti edes ilmestyy.
Kyllä vain: https://omamedia.ru/fi/publication/karjalan_sanomat/
Kuten näet, lähinnä hyviä uutisia julkaistaan. Niin teki aikoinaan myös Neuvosto-Karjala-lehti, jos niitä jorinoita uutisiksi saattoi sanoa. Erikoisoperaatio on jossain kaukana eikä juuri vaikuta onnelliseen Karjalaan.
Näin on. Siellä uutisia suodatetaan tänään enemmän kuin vielä 15 vuotta sitten. Silloin siellä esitettiin jopa kritiikkiä. Nykyisin Putinkin saa omat uutiset, jotka on ennalta tarkastettu, ettei sinne pääse mitään sopimatonta. Saattaa olla että Putinille syötetään pelkästään omien sotilaiden menestystarinoita, eikä rasiteta vanhaa miestä ikävillä uutisilla.
Karjalan Sanomat on tuttu lehti vuosien takaa. Kyllä huomasi, että lehti elää valtionrahoituksella. Sen mukaiset olivat jututkin. Tänään köysi kaulalla on vieläkin tiukempi, jos lehti edes ilmestyy. Suomeen lehteä tilasivat kirjastot, ja muutamat yksityiset.
"Kansan vihollinen"- laki runtattiin läpi Duumassa. Kuka tahansa ulkomaille mennyt tai vielä Venäjällä asuva, voidaan nyt tuomita kansan viholliseksi. Kaikkinainen omaisuus, asunto, auto, yritys, säästöt pankkitilillä ym. voidaan tuomita valtiolle menetetyksi mistä tahansa syystä, jonka hallinto vain asettaa. Keksitystä rikoksesta voi yrittää pyristellä irti maksamalla valtavat sakot. Pienemmästäkin syystä henkilö nimetään julkiselle listalle, josta on erittäin vaikea päästä pois.
Ulkomailla olevia kehoitetaan myymään kiiresti Venäjällä oleva asunto, auto tai muu omaisuus, koska laki tulee voimaan ( Putin hyväksyy) muutaman viikon sisällä. Toinen neuvo on toisen maan passin hankkiminen.
Voimme siis Suomessakin odottaa näitä rajan yli luvattomasti pyrkiviä sotapakolaisia runsain mitoin.
Venäjä onkin fasistinen diktatuuri.
Kaikuja sen edell. MYRKKYKÄÄPIÖN valtakaudelta ...
"Syyllinen meillä jo on. Enää tarvitsee keksiä rikos." -j. stalin-
Jotenkin on surkuhupaisaa meno Venäjällä. Valtionpäämiehen suurin pelko on, että lännen uhka on kaikkialla. Länsi uhkaa sotilaallisesti, ryöstää energiavarannot. Kuitenkaan edes toiveunissa kukaan ei osaisi lännessä toimia noin tehokkaasti Venäjän tuhoamisessa kuin valtionpäämies Putin toimii omassa maassaan. Toiminta on ollut niin tehokasta, että valtavat öljyvarannot on tuhottu, infra rappeutuu, ja tulevien sukupolvien tulevaisuus on tuhottu pitkäksi aikaa. Pahin on vielä edessa, maailman energiarikkaimmassa maassa.
Venäjä voisi olla Norjan tapainen yhteiskunta, jolla on suuret öljyrahastot, ja ennen kaikkea Venäjällä on metsää, arvokkaita maametalleja....joita Norjalla ei ole. Kumpaakin maata on tullut kierrettyä. Norjaa, ja Venäjää ei todellakaan voi verrata keskenään millään elintasomittarilla, ja hyvinvoinnilla, erot ovat niin valtavat, ja aina vain repeävät leveämmäksi. Venäläisten silmät vain eivät avaudu todellisuudelle. Jotain käsittämätöntä heissä on.
Venäjällä oli suuret mielenosoitukset Putinin politiikkaa, ja vaalivilppiä vastaan 2010-luvun alussa, ja ne uhkasivat levitä hallitsemattomaksi, ja pelkona oli, että Kremlin valta luhistuu, kun samalla Navalnyin kannatus lisääntyi korruption vastaisilla paljastuksilla.
Se oli lähtölaukaus lainsäädännön kiristyksille, väkivaltapolitiikalle, ja tekaistulle länsiuhalle.
Putinin on pysynyt vallassa vain väkivaltakoneiston, ja sensuurin avulla. Se kuinka paljon Kremlillä on kannattajia, ei ole kenenkään tiedossa. Kyselytutkimukset eivät sitä kerro, eikä Venäjällä hyväksyttyjä tutkimuslaitoksia voi ottaa todesta. Ulkomaalainen agentti- nimitys on tullut pienemmistäkin asioista, kuin olemalla erimieltä hyökkäyssodasta.
Venäjä on pelkureiden suurvalta, aina siellä on jotain pelätty.
Miksi venäläiset ei halua ihmisoikeuksia kaikille kansalaisillle ja puolueettomia oikeudenkäyntejä.
Johtuuko siitä, että kaikki koulutetaan fasisteiksi jo lapsesta alkaen ?
Tuo yhdenvertaisuus- ja ihmisoikeudet-lause löytyy, kumma kyllä, itäisen pa*katunkion PERUSTUSLAISTA.
Sillä pykälällä vaan ei ole mitään todellista arvoa, kun pikku PUUTARHATONTTU keksii mielipuolisia keinoja, hankaloittaa kansalaistensa elämää. :-)
Pitäisikö itkeä vai nauraa tälle saitille?
Yksi, korkeintaan kaksi provoa sylkee liirumlaarumia, vailla järkeä.
Todennäköisesti yksi ja sama kirjoittaja asialla!
Hyvin tämä ketju pysynyt puhtaana Venäjän trolleista. Ovat saastuttaneet monet keskustelut, mutta onneksi täällä ovat poissa. Täällä puhuu selvästi asiantevuus, jota toivoisi myös Venäjän politiikan puolestelijoilta.
Paljastit itsesi, heh heh. Ano on justiinsa kuuluisimpia tiltuja. Toivotaan, ettei tule hakemaan turvapaikkaa Suomesta, kun myrrerlykset Venäjällä alkaa.
Mitä paljastamista siinä on kun kerroin tosiasioita...taidat olla allerginen niille?
Kyllä me tavan, TÄYSIPÄISET suomalaiset, nauramme juurikin kaltaisilles VALTAKUNNANVALEHTELIJOILLE, joilla on luja usko, mutta vähäiset tiedot ja vielä vähäisempi aivokapasiteetti. :-)
Tee molempia. Voit uskoa, että meitä kiinnostaa ihan saatanasti. 🥱😜
Tarkoitan sitä samaa leiriä jossa alettiin jo 2021 kuolemaan koronarokotuksiin monimiljoona päisenä joukkona.
Kaikki me tiedämme että Moskova on Venäjän näyteikkuna ja elintaso ja infra ylivoimaisesti maan parhaat. Enemmän kiinnostaisi tavalliset kaupungit, joissa suurin osa ihmisistä kärvistelee.
Lääkekaappihan yritti hetken elellä Äänislinnassa, mutta sieltä sai niin paskoja videoita ja muutenkin kaupunki oli sen tason takapajula että Turtsu vaati päästä Moskovaan kuvaamaan parempia.
Ai sitä joka on olemassa vain mielikuvituksessasi, tiltunen?
Venäjältä lähtisivät miljoonat lipettiin jos rajat olisivat auki. Maa on pahemmassa tilassa, kuin Stalinin aikana.
Ai jaa, Stalinin aikaan ja jopa Stalinin aloitteiden pohjalta kuoli Neuvostoliitossa miljoonia nälkään...WW2:ssa kuoli sitten melkein enenmmän, ehkä noin 20 miljoonaa. Ne olivat hyviä aikoja ne...
Eipä saa lähteä vapaasti. FSB määrää kuka saa viisumin ulkomaille ja maahantulijatkin syynätään jo tarkasti. Neuvostoaikainen systeemi ryhmämatkustajille voi onnistua tarkasti valvotuissa oloissa. Vapaa matkustaminen kielletään...sellaiset ovat viimeaikaisimmat tiedot ja pelot kansan keskuudessa. Putinin allekirjoitusta vailla. Huhuillaan uudesta liikekannallepanosta, joten etenkin nuorten miesten lähtö tullaan estämään.
Putin pelkää kansannousua ja ihmisten reaktioita huonosti menneestä sodasta. Vaalit syyskuussa, joten kansa on saatava kuriin sitä ennen.
Volodin haukkui kaikki ulkomaille menneet luusereiksi ja roistoiks ja maansa pettäjäksi.
Venäjällä oli jo ennen hyökkäyssotaa runsaasti ammatteja, joiden työntekijöille ei myönnetä viisumeita länteen, juuri turvallisuustekijöiden vuoksi. Venäjällä pelätään vainoharhaisesti, että paljastavat valtionsalaisuuksia.
PASKAPUHETTA !!!!!!!!!!!.
Olet oikeilla jäljillä, Venäjällä ei juuri ole tietoa saatavilla mistään.
Vapaa maa, jossa diktaattorin arvostelu johtaa 10 vuoden tuomioon?
Ei Venäjän syrjäkylillä voi puhua edes mistään infrasta, täys kaaos siellä on.
Eletään päivä kerrallaan kädestä suuhun loppua odottaen.
Katsokaa tätäkin venäläistä maitotilaa ja verratkaa esim. Suomeen, onhan tuo järkyttävää minkälaisissa oloissa elävät.
https://youtu.be/EZm43pm-ZJc?is=e4Qvb7pU4k3j8bH7
Vastaavissa oloissa elää suurin osa venäläisistäkin.
Suomessa suurimmalla osalla maitotiloista ei ole enää edes lehmiä.
No siinä oli varsin järkevä kommentti.
Mutq .... MUTQ !!!!!!!!!!!!!
Hihiiiiii.
Kyllä näin, lehmät piti myrkyttää ja se ei kaikille sopinut.
Katsokaas, lehmien pieru pilaa ilmaston, näin globalistijohtoinen EU.
Hyvältä tosiaan näyttää Moskovan ulkopuolella!
TurtZu voisi mennä kuvaamaan, mutta kun se liukastuu tuohon mutaan niin kukaan ei saa sitä tolpilleen.
😂😂😂
Mitä ihmettä selität, kuka sun lehmät on myrkyttänyt?
Pidä parempaa huolta elukoista, mun elukoita kukaan ei ole yrittänyt myrkyttää.
Kerran olisi pitänyt olka traktori, että olisi päässyt maantien läpi. Eikä sentään oltu, kuin Äänisen itäpuoleella, jonne meni pohjoisesta hyvä tie.
Mutta varjele, niitä jättiputkialueita, ja sitä infran heikkoutta, jota siellä näki. Tietysti, onhan siellä metsää, ja vesistöjä, joista hakea ruokaa.
KYLLÄ VENÄJÄLLÄ INFRA TOIMII HYVIN, TOSIN TÄMÄ ON AJALTA ENNEN SOTAA KUN RAHAA OLI VIELÄ KÄYTÖSSÄ.
https://youtu.be/d4U5ZmkaXcM?is=g2--lE7Bx4KE4uu4
Toi 70km/h nopeusrajoitus, videon alussa, oli kyllä erittäin hyvin perusteltu. :-)
Taisi olla tietyömerkkikin? 😂
Käyvätkö palstan sotapropagandistit useinkin Venäjällä?
Eihän siellä taida muita olla kun Ano, Johan ja Janus, Suomen tunnetuimmat sotapropagandistit.
Neljä vuotta kestänyt pattitilanne Ukrainassa on yhtäkkiä murtunut. Ensimmäistä kertaa nykymuistissa Venäjän on tuotava polttoainetta pitääkseen taloutensa ja yhteiskuntansa pinnalla.
Tapahtumien nopeus on poikkeuksellisen nopea ja ennakoi tektonista muutosta globaalissa voimatasapainossa, mikä parantaa dramaattisesti Euroopan strategista kohtaloa.
Maailma muuttuu ja kohta sieltä Venäjä puuttuu :)
No vovoi. Mihin sitten enää Suomeakaan tarvitaan, jonka koko olemassa olon perusta rakentuu ryssävihan varaan?
Mitä ihmettä selität, Russian nykyjohtoa vihaa kaikki myös venäläiset itse.