Joko alkaa selvitä ?

Anonyymi-ap

Mutta kuka toi kohutun Garden-hankkeen kehysriihen neuvottelupöytään? Iltalehden tietojen mukaan kyseinen henkilö on Orpon talouspoliittinen erityisavustaja Mikko Martikkala. Asia on ollut myös aiemmin julkisuudessa esillä. Riihessä on nimittäin tapana, että neuvotteluja käydään erityisavustajatasolla.

Tietoa tukee myös se tosiasia, että Garden Helsingin taustayhtiön hallituksen puheenjohtaja Jan Vapaavuori oli lähettänyt kohutut sähköpostinsa ”junailusta” ja ”runttaamisesta” suoraan Martikkalalle.

Viestit olivat lähteneet kopiona kokoomuksen hallitusryhmän sihteerille eli niin sanotulle ykköserityisavustajalle Katri Manniselle, ja yksi viesti myös Orpolle itselleen. Orpon esikunnasta on myös tavattu Vapaavuori kerran, mikä on myös on julkisesti kerrottu.

Toki Martikkala tai Manninen eivät neuvottele tai tuo riiheen yhtään mistään ilman pääministeri Orpon hyväksyntää ja siunausta. Eli toisin sanoen tässä mielessä vastaus kysymykseen siitä, kuka Garden-tuen toi lopulta riiheen, on todennäköisesti Petteri Orpo itse.

Ei ole ainakaan Iltalehden tiedossa, että se olisi tullut riiheen muutoin kuin Orpon esikunnan kautta. Esimerkiksi puoliväliriihtä 2025 valmistelleessa kasvuryhmässä, jota sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok) veti, ei Iltalehden tietojen mukaan käsitelty millään tavalla Garden Helsinkiä.

1

<50

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Dunja::
      Taitaa olla oma veikkauksesi. IltaLehti kiistää asian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      831
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      82
      765
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      681
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      644
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      554
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      531
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      523
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      182
      513
    9. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      486
    10. Ihmettelen tämän palstan naisia

      Kun ne uskovat olevansa jotain niin ihmeellistä ja hienoa. Ja että kaikki naiset on niin upeita ja hienoja. Että mistä
      Sinkut
      83
      479
    Aihe