Ukraina on selvästi häviämässä sodan!
Vastaukset 20
- Anonyymi00002UUSI
Venäjä on vallannut kohta kaikki alueet mitä viime rauhansopimuksessa oli esillä!
- Anonyymi00004UUSI
Jk ullätus muka..?
- Anonyymi00007UUSI
Sota loppuu 2030-2033 välillä.
- Anonyymi00008UUSI
Anonyymi00007 kirjoitti:
Sota loppuu 2030-2033 välillä.
Ukrainan sotakomentaja sai potkut kun valitti armeejansa oloja.
- Anonyymi00009UUSI
Anonyymi00008 kirjoitti:
Ukrainan sotakomentaja sai potkut kun valitti armeejansa oloja.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi erotti asevoimien komentajan Oleksandr Syrskyin heinäkuussa 2026. Erottamisen taustalla olivat Syrskyin ja suositun puolustusministeri Myhailo Fedorovin pitkään jatkunut valtataistelu, kriitikoiden esittämät syytökset vanhanaikaisesta, neuvostoaikaisesta ja miehistöä tuhlaavasta johtamistyylistä sekä laajat mielenosoitukset sotilasjohdon uudistamiseksi.Konflikti puolustusministerin kanssaPuolustusministeri Myhailo Fedorov erosi tehtävästään juuri ennen Syrskyin potkuja.Fedorov syytti Syrskyitä asevoimien uudistusten ja modernisointi-ideoiden jarruttamisesta.Johtajien tulehtuneet välit aiheuttivat vakavan hallinnollisen kriisin, johon presidentti Zelenskyi puuttui rauhoittaakseen tilanteen.Kritiikki ja johtamistyyliSyrskyi sai tunnustusta aiemmista operaatioistaan, kuten Kiovan puolustuksesta.Hänen johtamistapaansa pidettiin kuitenkin liian vanhanaikaisena nykyaikaiseen, teknologia- ja droonisotaan.Sotilaiden ja nuorempien upseerien keskuudessa Syrskyi oli muuttunut epäsuosituksi.SeurauksetSyrskyin tilalle uudeksi asevoimien komentajaksi nimitettiin suosittu kenraalimajuri Myhailo Drapatyi.Muutoksella pyritään palauttamaan vakaus sotilashallintoon ja vastaamaan armeijan uudistuspaineisiin.
- Anonyymi00012UUSI
Anonyymi00007 kirjoitti:
Sota loppuu 2030-2033 välillä.
Silloin venäläiset ovat varastaneet tarpeeksi wc-pyttyjä?
- Anonyymi00003UUSI
Ukraina ei pidä huolta sotilaistaan! He ei saa ruokaa, he ei saa puhdasta vettä. Puhumattakkaan muusta juotavasta!
Heille toimitetaan vaan Euro ammuksia joita he ei jaksa nostaa tykkiin! 40kg. Se on nälkiintyneelle liikaa! Ukrainan johto itkee että lisää aseita ja ammuksia!
Mihin? Niitä on jo Ukraina täynnä!
On vain hetki kun mielenosoitukset muuttuu asellisiksi! Aseita on. Rynnäkkökiväärejä, panssarintorjunta-aseita, stinger ilmatorjunta-aseita ja kaikkea on kiovan ns. siviileillä!
Kyllä Ukrainan kansa tietää että johto ja zelenskyi vie tuesta miljardeja omaan loisteliaansa elämään!
Ukrainassa puhutaan että Zelenskyi lavastaa salamurhansa, jotta pääsee nauttiin miljardeistaan mitä on ukrainalaisten verella hankkinut!- Anonyymi00005UUSI
Ei neozelensky ukrainalaisiaan pakoon enää pääse. Hön on oleva uusin ceausescu.
Ukrainalaisethan ovat valmiit tappamaan koko maailman jo tässä vaiheessa; ainoastaan päästäkseen ko. heidän kansansa murhanneeseen jutkuunsa käsiksi.
Uskoivat talmud-zeleen just kuten hyväntahtoiset suomalaisetkin uskovat talmud-stupidoon. - Anonyymi00015UUSI
Ryzzänkätyrit ja putinaZit eivät koskaan ymmärrä että typerät valheet kannattaisi pitää uskottavuuden rajoissa. Eikä aina suoltaa noin onnettoman ala-arvoista ja surkeaa sontaa joka vain naurattaa ääneen.
- Anonyymi00020UUSI
Anonyymi00015 kirjoitti:
Ryzzänkätyrit ja putinaZit eivät koskaan ymmärrä että typerät valheet kannattaisi pitää uskottavuuden rajoissa. Eikä aina suoltaa noin onnettoman ala-arvoista ja surkeaa sontaa joka vain naurattaa ääneen.
Tarkoitat taistelulapioita,vessanpyttyjä, pesukoneita ja Kiovan aaveen tapaisia juttuja?
- Anonyymi00006UUSI
Siltä tuo kartta näyttää!
- Anonyymi00010UUSI
Ukraina juoksee karkuun rintamalla!
- Anonyymi00013UUSI
Droonit onneksi lentävät vakaasti ihan oikeaan suuntaan. Tällä viikolla joka ikisenä arkipäivänä on tuhottu yksi Venäjän suurimmista nettikaupan varastoista. Öljysäiliöt ovat jo iivanan puolella aivan paskana.
Ukrainan droonit jatkavat lentoansa ja aherrustansa. - Anonyymi00014UUSI
Olen katsellut sellaisia videoita missä ryzzät yrittävät juosta ukrainalaisia drooneja karkuun, ei oikein näytä onnistuvan...
- Anonyymi00016UUSI
Rintamatilanteita seuraavat sotabloggarit ja tilannekarttojen ylläpitäjät kertovat kaikki että rintama ei liiku, eikä Venäjä ole kyennyt eteenemään pitkään aikaan. Rintama pysyy paikallaan ja paljon paljon venäläisiä vain kuolee, täysin turhaan.
Joten keksikää parempia valheita ryzzänkätyrit. - Anonyymi00021UUSI
Anonyymi00016 kirjoitti:
Rintamatilanteita seuraavat sotabloggarit ja tilannekarttojen ylläpitäjät kertovat kaikki että rintama ei liiku, eikä Venäjä ole kyennyt eteenemään pitkään aikaan. Rintama pysyy paikallaan ja paljon paljon venäläisiä vain kuolee, täysin turhaan.
Joten keksikää parempia valheita ryzzänkätyrit.Taas Bahkmut kestää?
- Anonyymi00011UUSI
Voi Igor...
Yrittäisit edes. - Anonyymi00017UUSI
Se hävisi sodan jo silloin kun naulasi arkkuaan terrori-iskuilla ihmiskuntaa vastaan. Venäjä siivoaa ja länsi auttaa - kunnes kasaari itkee.
- Anonyymi00018UUSI
Ei voi olla totta. Lännen ihmeaseet häviää kenttälapioille?
- Anonyymi00022UUSI
Korjaus
ylivoimaiset lännen ihmeaseet.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 721106
- 641062
- 61852
- 93827
- 43687
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois229682- 50608
- 68582
- 40580
Nainen joka haluaa miehen
Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.79573