Onhan se persuista mukavaa kun kuvittelee olevansa kokoomuslaisen varakkaan väen tasolla.
Persut elvistelee aina varakkuudellaan
Anonyymi-ap
11<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Persuilla on omanlaisensa Tukholma-syndrooma. Kuvittelevat muuttuvansa luusereista voittajiksi, kun nuoleskelevat rikkaita.
Juuri näin on.
Hakutulos
rikkaat:ut:x
1. Mark. 12:41 Ja hän istui vastapäätä uhriarkkua ja katseli, kuinka kansa pani rahaa uhriarkkuun. Ja monet rikkaat panivat paljon.
2. Luuk. 1:53 Nälkäiset hän on täyttänyt hyvyyksillä, ja rikkaat hän on lähettänyt tyhjinä pois.
3. Luuk. 6:24 Mutta voi teitä, te rikkaat, sillä te olette jo saaneet lohdutuksenne!
4. Jaak. 2:6 Mutta te olette häväisseet köyhän. Eivätkö juuri rikkaat teitä sorra, ja eivätkö juuri he vedä teitä tuomioistuimien eteen?
5. Jaak. 5:1 Kuulkaa nyt, te rikkaat: itkekää ja vaikeroikaa sitä kurjuutta, joka on teille tulossa.
6. Ilm. 6:15 Ja maan kuninkaat ja ylimykset ja sotapäälliköt ja rikkaat ja väkevät ja kaikki orjat ja vapaat kätkeytyivät luoliin ja vuorten rotkoihin
7. Ilm. 13:16 Ja se saa kaikki, pienet ja suuret, sekä rikkaat että köyhät, sekä vapaat että orjat, panemaan merkin oikeaan käteensä tai otsaansa,
7 osumaa 7 jakeessa rikkaat:ut:x
Rikkaiden valitus veroista yms. on kyllä noloa.
Persuissa on yksihyväpuoli, siinä missä me kadedimme maapurinautoa, Persu ylpeilee naapurinvarallisuudella kun omaa ei ole.
Siksi me Kokoomuslaiset tykkäämme Persuista koska heillä on tuollainen 🫏:si ryhmä.
Persu kuvittelee, että olemalla rikkaiden puolella heistä tulee itsestäänkin rikkaita😂🤣😂
Persut tekee siinäkin virheen ...mutta ei ullata ...persujen elämä on virheitä täynnä.
Menikö aloittajalla taas sormisuuhun, koska ei kykene puolustamaan kirjoitustaa.
Anna vinkki mieti seuraavallakerra mitä kirjoitat.
Persut ovat kokoomuslaisille vain käsikassara, jotka saavat tehdä likaisen työn ja kantaa vastuun seurauksista, samaan aikaan kun kokoomuslaisen tulot kasvavat ja verot pienenevät.
Keskenään ollessaan kokoomuslaiset nauravat persujen tyhmyydelle.
Kyllä me niin pörssikultapossukerhossa persuille naurettiin!