Miksei Suomessa kannata tehdä mitään?

Anonyymi-ap

Tilaat netissä esim Ifolorilta valokuvista paperikopioita, niin nekin tehdään Sveitsissä, Euroopan halpismaassa?

12

<50

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Jospa vika onkin Suomen "halpiskansassa". Kansa hakee aina halvinta ja silloin valinta osuu hyvin harvoin kotimaiseen.

      • Anonyymi00002
        UUSI

        Juurikin noin ja loputkin työpaikat lähtee ja sitten itketään, ettei hallitus keksi meille töitä. Hallitus vaihtoon ja heti!


      • Anonyymi00003
        UUSI

        Halpiskansaa ollaan siksi koska palkat halpistasoa mutta verotus sekä tavaroiden ja palveluiden hinnat ökytasoa.


      • Anonyymi00006
        UUSI
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Halpiskansaa ollaan siksi koska palkat halpistasoa mutta verotus sekä tavaroiden ja palveluiden hinnat ökytasoa.

        Suurituloisten palkkahaitari kyllä kertoo että verotus on huomioitu palkkaneuvotteluissa.


      • Anonyymi00007
        UUSI

        Varakkain 10 prosenttia omistaa ensimmäistä kertaa yli puolet suomalaisten nettovarallisuudesta, mutta verojenmaksukykyä heillä ei kuulemma ole. Purran mukaan heiltä ei voi vaatia osallistumista Sulmitalkoisiin.


      • Anonyymi00011
        UUSI
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Varakkain 10 prosenttia omistaa ensimmäistä kertaa yli puolet suomalaisten nettovarallisuudesta, mutta verojenmaksukykyä heillä ei kuulemma ole. Purran mukaan heiltä ei voi vaatia osallistumista Sulmitalkoisiin.

        Suomi on kuulema pääomaköyhä maa. Sen takia pitää kaikki myydä ulkomaalaisille, jotka sitten vievät voitot maasta ja suomalainen pääomaköyhyys sen kuin lisääntyy.

        Veikkaanpa, että siinä vaiheessa kun ylin 1% omistaa 80% varallisuudesta, Suomi on edelleen pääomaköyhä maa, jossa rikkaat ovat liian köyhiä.


    • Anonyymi00004
      UUSI

      Taasen täyttä palstaperseilyä, ympäri suomea on "tunninkuva" palveluita jotenka ei tarvitse käyttää mitään ulkomaista kuvapalvelua teettääkseen kuvia!!!

      • Anonyymi00010
        UUSI

        Mustesuihkutulosteita?


    • Anonyymi00005
      UUSI

      Listaamattomien yritysten osinkoverohuojennuksella pikavoitot napsitaan firmoista 7,5 prosentin verolla, kuka hullu investoisi???

    • Anonyymi00008
      UUSI

      Ja rahamme lähetämme Zelenskyylld.

    • Anonyymi00009
      UUSI

      Syy ei tietenkään voi olla kokoomus, jonka hallituksessa olo aikoina tuo on tapahtunut, vaan syyn on ihan pakko olla sosialismi, kommunismi, WEF, Klaus Schwab, Li Andersson ja SDP. Ja tietenkin Pride, josta Jumala rankaisee.

    • Anonyymi00012
      UUSI

      HK:n suomalaisesta lihasta valmistetaan pekoni Puolassa..............

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1416
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1293
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1038
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      859
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      753
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      626
    7. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      616
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      566
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      532
    10. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      73
      521
    Aihe