Asiasta on keskusteltu ennenkin tällä palstalla. Mutta kumpi on totuus, millaisella puulla Jeesuksen teloitus tapahtui ?
Vastaukset 14
- Anonyymi00001
Mä otan molemmat...
- Anonyymi00002
Jos oletetaan Jeesuksen historiallisuus ja teloitetuksi tuleminen roomalaisten toimesta, puu lienee ollut ristin tai T:n muotoinen, ei ainakaan pystysuora paalu. Teloitustavasta säilyneet tiedot viittaavat tällaiseen. Kuolemaa pyrittiin pitkittämään ja se olisi tullut liian nopeasti pystysuorassa paalussa kädet ylhäällä riippuen.
Vartiotornin paalu-käsityksen taustalla on halu erottautua valtavirran kristillisyydestä ja boikotoida ristiä kristinuskon symbolina, eivät historialliset perusteet. - Anonyymi00003
Ei niin väliä kunhan sai asiaankuuluvan rangaistuksensa.
- Anonyymi00004
Kuka nyt olisi viitsinyt asiakseen ristiä värkätä muutaman huru-ukon vuoksi.
- Anonyymi00005
Vartiotorni on perustellut paalua kirjalla, joka itse asiassa ilmoittaa Jeesuksen naulitun ristille.
Tästä on Turusen kirjassa lähdetiedot, sitaatit. Turusen kirja on kirjastoissa. - Anonyymi00006
https://historianet.fi/sivilisaatiot/rooman-valtakunta/ristiinnaulitseminen-roomalaiset-pitkittivat-kuolemaa
Siinä on asiaa aika hyvin selitetty, eli paalua käytettiin, mutta myös ristiäkin. Ei satuolentoa ole tietenkään millään teloitettu. Toisaalta Kärsämäeltä löytyneestä alkualkualkualkualkualkualkualkualkualkualkualkuraamatun ohella on löytynyt Veijo-neidin abokryyvikirja, ja siinä maininta, että teloitus olisi tehty työntämällä jessulin pää takapuoleen hartioita myöten.
- Anonyymi00007
Jos evankeliumin kertomus siitä, että Jeesus pakotettiin kantamaan ristiään, on tosipohjainen, niin kyseessä lienee ollut poikkipuu. Pystypuuta tuskin olisi yksi ihminen voinut kantaa edes jonkin matkaa.
- Anonyymi00008
Voi olla, että molempia tapoja käytettiin. Jos uhri olisi naulattu ristille roikkumaan keskeltä kämmentä, hänen painonsa olisi tutkimusten mukaan repinyt kämmenet rikki ja hän olisi pudonnut ristiltä.
Sen sijaan jos naulat lyötiin kämmenen tyven luiden läpi läheltä rannetta, tätä ongelmaa ei ollut.
Kämmenen tyvessä on kahdeksan vahvojen nivelsiteiden tiukasti yhteen sitomaa luuta.
Roomalaiset saattoivat hyvinkin tietää, että tämän kohdan vahingoittaminen aiheutti hirvittävää kipua, koska siinä kulkee muun muassa kyynärhermo. Kämmenen tyveen lyöty naula osui hermoon aina uhrin liikahtaessa ja aiheutti suurta tuskaa.
Samoin kävi silloin, jos naula iskettiin ranteeseen, koska siinä taas kulkee muun muassa keskihermo.
Kun uhrin kädet oli naulattu patibulumiin, se ja uhri kohotettiin ilmaan niin, että poikkipuu saatiin kiinnitettyä korkealle paaluun. Sitten siirryttiin tuomitun jalkoihin.
Tutkijoiden mukaan tuomitun jalat naulattiin paalun kahden puolen iskemällä rautanaula jalkaterän takaosan ja suuren kantaluun läpi. Joskus taas molemmat jalat naulattiin paalun etupuolelle iskemällä naula kummankin jalkaterän keskelle jalkapöydän luiden välistä.
Myös jalkapöydässä kulkee hermoja, jotka pahensivat tuomitun kipuja.- Anonyymi00009
Käsien kai piti joka tapauksessa olla sivulla. Jos uhri olisi roikkunut kädet ylhäällä, hän olisi kuollut liian pian oman painonsa vetäessä alas, näin olen ymmärtänyt.
- Anonyymi00010
Niinkin on lausuttu että käsivarsista roikkuva kuolee pian tukehtumiseen.
Mutta käsivarsi laitettiin poikkipuun takapuolelle, ja kyynärpäästä taivutettiin kämmen vasten poikkipuun takapintaa naulattavaksiTäyttä höpöä.
Nyt kun löytyi naulausspesialisti, niin olivatko naulat kuumasinkittyjä vai ihan perus rautanauloja? Pitääkö se paikkansa, että legioonalainen Flatulus, joka hakkasi naulat ristiin, olisi lyönyt kolme kertaa peukaloonsa? Ja siitä syystä kiroillut kuin merirosvo?
- Anonyymi00011
Jotenkin minusta tuntuu siltä vaan, että tuo paalu sopii paremmin hallintoelimelle.
- Anonyymi00012
Vartiotorni on myös väittänyt, että risti symboloisi miehen sukupuolielintä. Jos näin on, eikö paalu sitten symboloi vielä suuremmalla syyllä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.601842Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt251440- 991072
- 45820
- 87783
- 28591
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.20589- 31523
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56518Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30453